Zápisník Josefa Turka #2 - Sparta byla prostě lepší

Petr Vychopeň • 21.10.2007

V s e t í n - Klání s oběma pražskýma "S" už si dorostenci odkroutili a tak přichází na paškál opět trenér Turek se svým hodnocením okořeněným různými typy postřehů. „Proti Spartě jsme hráli druhé housle a celkově jsme působili zakřiknutým dojmem. Když si nalijeme čistého vína, je třeba uznat, že soupeř byl o krok lepší,“ posmutnělým hlasem uznává kvality soupeře. Avšak o den později se jako blesk z čistého nebe snesla na hokejky Valachů obdivuhodná jistota, jenž nechala Lapač dobyt pouze z padesáti procent. „Ano, před duelem se Slávisty jsme promluvili hráčům do duše a hned to vypadalo jinak,“ nakousl trenér zelenožlutých jedno z probíraných témat.

Někdy to prostě nejde...

„Předem jsme si byli vědomi toho, že pro nás Sparta ani Slavie nebude snadným soustem. Spíše naopak, čekal nás velký oříšek a jak se později ukázalo, k jeho rozlouskávání jsme nevykročili pravou nohou. Proti Sparťanům jsme na led vklouzli s příliš velkým respektem a ruku v ruce s tím kráčela taky naše zakřiknutost. Naopak hosté si kráčeli jednoznačně pro tři body a to se už ve 2. minutě projevilo na skóre.

Důvod prohry se Spartou? Příliš velký respekt a možné přemotivování.
— objasňuje úspěšný kouč.
Když jsme do šaten odešli s dvoubrankovým mankem, bylo jasné, že s tím něco musíme udělat. Ona druhá část zápasu podle toho i vypadala, zlepšili jsme se, dali jsme branku, ale poté přišel zlom.

Dostalo se nám možnosti dvojnásobné přesilovky, my jsme ji trestuhodně nevyužili a následně nato jsme těsně před sirénou inkasovali. Tohle nám jak se říká zlomilo vaz. V třetí části Pražané vstřelili ještě branku a tím si tři body zkušeně pohlídali.“

... a někdy zase jo!

„Zdůraznit bych chtěl fakt, že jsme před zápasem neměli ani jednoho zástupce z naších řad, který by se vešel do šedesáti nejproduktivnějším pilířů dorostenecké extraligy, což zní vcelku kuriózně.

⇒ #17 Lukáš Vrba, prozatím nejúspěšnější bek vsetínského dorostu.“
Na jednu stranu to nasvědčuje tomu, že předvádíme spíše kolektivní výkon, ale také nelze opomenout fakt, že máme individuálně skvěle vyspělé hráče. Těm ovšem mnohdy chybí větší důraz a chytrost v zakončení. Někdy mi to připadá, jako by si mysleli, že z té a oné pozice nelze branku nevsítit, ovšem realita je jiná.

Nedají do zakončení notnou dávku razance, tudíž to dopadá bídně. Nicméně před vyjetím na led jsme hráčům promluvili do duše, oni si to vzali k srdci a mile nás překvapili. Už od prvního střídání jsme Slávisty jednoznačně přehrávali a byli jsme lepším mančaftem.

Dá se říct, že jsme hráli jakoby o třídu výš, než předchozí den, vycházely nám kombinace a dařilo se i střelecky. Svou výkonností se zvedli především plejeři ročníku 91, jmenovitě Pořický a Kentoš, kteří si připsali tři kanadské body. Na jedničku splnil své očekávání také forvard Vávra, gólman Hromada a poté i náš nejproduktivnější hráč Matuštík (7+6). V obraně nás taky podržel Lukáš Vrba, jenž si také vede bravurně (2+6). Každý nakonec svou troškou přispěl k výhře 6:2.“

Jakou stranu tváře ukáže vsetínský dorost příští doukolo?

Snad v dalších kolech dokážeme navázat na produktivitu ze zápasu proti černobílým.
— Vyslovuje pan Turek jedno ze svých přání.
„Čeká nás sedmé Kladno a třetí Vary, takže se máme na co těšit. Chtěl bych taky zdůraznit, že se v městě proslulém lázněmi hraje až v neděli a to od 12:15, nikoliv v pátek. Určitě je našim cílem se na tyto soupeře vyhecovat do takové míry, abychom do svého výkonu dali všechno.

Není pochyb o tom, že to budou těžké mače, ale my neztrácíme tolik bodů, abychom se museli bát. Jedeme alespoň jedno klání vyhrát.“