Vstupenky online
  80. narozeniny

Historie vsetínskeho hokeje

Historie vsetínského hokeje 1938-1994

Počátky sportovního hnutí se ve Vsetíně datují již od začátku tohoto století. Už v letech 1904-1905 byl ve Vsetíně založen “Ledový klub” a v této době byl založen také sportovní klub s 11 oddíly, z nichž jeden soustřeďoval zájemce o hry na ledě a krasobruslení. Kluziště bylo tehdy v zámeckém parku na rybníčku. Po letech krize a častých změn vlastníků byl v roce 1935 zakoupen pozemek v zámecké zahradě, kde se hokejisté usídlili až do roku 1944.

Pravidelná činnost se však datuje až od roku 1938. Zpočátku hrálo mužstvo dospělých okrskovou soutěž, později Moravskou hokejovou divizi. Zvláště dobrých výsledků dosáhl tým v sezóně 1948-49, kdy se umísti na 3. místě. V poválečném období hrálo mužstvo pod hlavičkou Sokol Vsetín, později Sokol Dynamo Vsetín. V sezóně 1949-50 však sestoupilo do krajského přeboru gottwaldovského kraje. K postupu zpět do divize měl Vsetín velmi blízko v roce 1955, avšak teprve v roce 1956 mu postup neunikl. kdy po vítězství ve skupině vyhrál také kvalifikaci.

Původní zimní stadion, v popřední letní kino

Původní zimní stadion, v popřední letní kino

V této soutěži hrálo mužstvo už pod názvem Zbrojovka se střídavým štěstím až do roku 1960, kdy byla provedena reorganizace soutěží a Vsetín byl zařazen do přeboru Severomoravského kraje. Protože se úroveň hokeje neustále zvyšovala, nestačilo již přírodní kluziště potřebám hokejistů a proto bylo započato v roce 1962 s výstavbou stálého zimního stadionu s umělou ledovou plochou na Lapači. Po dvou letech usilovné práce se Vsetín dočkal nového kluziště, nejdříve jen s přírodní plochou, a od roku 1966 s umělou ledovou plochou.

Stavba zimního stadionu

Stavba zimního stadionu

V dalších letech se vsetínští hokejisté marně pokoušeli postoupit do vyšší soutěže. Byla proto zahájena úzká spolupráce s hokejovým oddílem TJ Gottwaldov. Do Vsetína přešla celá řada hráčů, včetně trenérů. Příprava mužstva byla zkvalitněna a konečně v sezóně 1968-69 si pod vedením trenéra Poláčka vybojovali hráči Zbrojovky Vsetín účast v II. hokejové lize.

Hokejisté v šedesátých letech

Hokejisté v šedesátých letech

V roce 1973 byla opět provedena reorganizace soutěží a Vsetín si vybojoval účast ve II. NHL, která měla 10 účastníků a v této soutěži hrál až do roku 1977, kdy byla opět provedena reorganizace a tým byl přeřazen do Krajského přeboru Severomoravského kraje. Přestože se podmínky pro růst úrovně ledního hokeje vybudováním umělé plochy značně zlepšily, nestačilo to na požadavky přípravy jak týmu mužů, tak zejména mužstev mládeže. Hrací sezóna se prodlužovala a podmínky na otevřeném zimním stadionu nepostačovaly. V té době se zrodila myšlenka vybudovat ve Vsetíně krytou hokejovou halu.

Nekrytý  Lapač

Nekrytý Lapač

V roce 1979 bylo započato se stavbou první etapy, která v sobě zahrnovala zbudování základů, nosných pilířů a ocelové konstrukce. Stavba byla prováděna za velmi složitých podmínek, protože nová hala s kapacitou 5.400 diváků se stavěla nad původní ledovou plochou. Střecha byla postavena v roce 1982 a tato skutečnost měla zásadní vliv na další sportovní činnost na vsetínském zimním stadionu, protože se značně zlepšil průběh přípravy i vlastních soutěží. Celá výstavba probíhala za intenzivní pomoci vsetínské veřejnosti.

Rolba na nekrytém Lapači

Rolba na nekrytém Lapači

Pro zajímavost: podle tehdejších informací bylo na stavbě v období let 1979-1984 odpracováno celkem 95 200 brigádnických hodin. Výstavba kryté haly zimního stadionu byla jednou z největších stavebních akcí prováděných v tělovýchovné jednotě. Hokejový oddíl ve Vsetíně od svého počátku vyvíjel bohatou sportovní činnost. Velký počet obětavých funkcionářů, z nichž je nutno vzpomenout jména Ryžov, Mifka, bří. Kumbárové, Geryk, Blažek, Bernatzik, Juhaňák, Tesařík a další, kteří vykonali mnoho dobrého pro rozvoj ledního hokeje ve Vsetíně.

Stavba tribun

Stavba tribun

Z hráčů je nutno vzpomenout bří. Sousedíkových, Eliáška, Kubisku, Cíhu, Procházku, Bršlicu, Kroupu, Dubu, Tesaříka, Boraga a dalších. Oddílu ledního hokeje předsedali: 1958-62 Hugo Mifka, 1963-1967 Miroslav Klímek, 1968-1970 ing. Vladimír Hrbáček, 1971-1985 Josef Vrána, 1986-1991 Josef Holubec, 1991-1998 ing. Petr Husička, od srpna 1998 do roku 2001 je předsedou klubu Juraj Široký. V roce 2001 byla založena Vsetínská hokejová a.s., kde byl předsedy představenstva Vojtěch Mařák (2001-2004) a Oldřich Štefl (2004-dosud). Nejznámějšími trenéry byli Ryžov, Matějů, Svojše, Paleček.

Interier stadionu v osmdesátých letech

Interier stadionu v osmdesátých letech

Novodobá historie klubu se začal psát v sezóně 1986-87. kdy mužstvo Vsetína postoupilo z krajského přeboru do II. NHL a na utkání baráže s vítězem Jihomoravského krajského přeboru s Třebíčem přišlo do hlediště vsetínského stadionu přes 5 tisíc diváků. Po změně politického a ekonomického prostředí v republice se podařilo funkcionářům získat i zájem sponzorů. To umožňovalo doplňovat tým zkušenými hráči, především za Zlínské líhně a postupně hokej ve Vsetíně profesionalizovat.

Předpoklady pro to byly vytvořeny už v sezóně 1990-91, kdy se postoupilo do druhé nejvyšší soutěže - I. NHL. Nelze v této souvislosti nevzpomenout alespoň na některé hráče jako Pešat, Vodák, Husička, Valchař, Kašpar, Pecivál a Stuchlík.Po roku působení v této soutěži vstupuje do vsetínského hokeje firma Sezooz. Vytvořilo se čtyřčlenné vedení klubu – prezident ing. Petr Husička, viceprezident Roman Zubík a ing. V. Mařák, a také manager Oldřich Štefl. Ve Vsetíně se objevuje trenér Valašek a začíná nejslavnější éra.

HC Zbrojovka Vsetín suverénním způsobem vyhrála I. NHL i baráž a zajistila tak pro Vsetín hokejovou extraligu.

×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Stadion Litoměřice
VHK ROBE Vsetín