Lapač uvidí bitvu prvního s posledním, přiletí brněnské sovy

Jan Tajzler • 24.11.2016

Týdenní pauza vsetínských hokejistů je u konce, v sobotu se Valaši znovu vrhnou do zápasového kolotoče. V domácím prostředí přivítá Vsetín poslední tým tabulky Techniku Brno. Hokejisté se sovou na hrudi neprožívají zrovna zdařilý ročník, v jeho dosavadním průběhu jsou stále přikování k nelichotivé 9.přícce, která znamená černého Petra, neboť jako jediná nezajišťuje účast v play-off. Vsetín tak vyhlíží souboj s outsiderem a předzápasové předpoklady hovoří jasně, zelenožlutí by měli získat 16. vítězství v řadě. Utkání s Technikou Brno startuje na Lapači v sobotu v 17:30.

Brněnská Technika zavítala poprvé do Vsetína ve 3. kole základní části, toto utkání bylo také pojato jako repríza loňského semifinále play-off, ve kterém Valaši přešli přes Techniku po vítězství 3:1 na zápasy. Na Lapači se však Brňanům nepodařilo skórovat a ze Vsetína, kde mnohdy dokázaly sovy obrat Valachy o body, si tentokrát neodvezli ani bod. Odveta byla na programu v sovím hnízdě 26. října, zde už Vsetín naplno demonstroval svou sílu a po 1. třetině si vystřílel luxusní náskok 5:1, zbytek utkání se dohrával pod taktovkou Valachů, kteří v jihomoravské metropoli zvítězili 7:2.

Černý Petr v rukou Techniky Brno

Brněnský tým se jen těžko vyrovnává s letním exodusem zkušených hráčů. Mladý tým se v první polovině základní části přetahuje o osmé postupové místo do play-off s Bobry z Valašského Meziříčí. Jenže právě díky posledním výsledkům se elitní osmička vzdálila už na šest bodů. Klíčové bylo utkání ve Valašském Meziříčí, které Technika nezvládla a z Valašska si odvezla porážku 1:4. Bobři pak v posledním kole senzačně zvítězili v Porubě 6:2, naproti tomu Technika v domácím prostředí ztratila se Šumperkem, drakům podlehla 1:5. Aktuálně tak Brňané ztrácejí na účast v play-off šest bodů, ale třeba si vezmou příklad z Bobrů, kteří dokázali zaskočit favorita na jeho ledě.

Bídnou produktivitu brněnského celku tahá z malérů Ondřej Stehlík (8+6), spolu s ním platí za ofenzivní eso Techniky také Peter Bustin (6+4) či Patrick Brzobohatý 5+5. Mimořádně produktivní je pak na poměry v Technice obránce Marek Kaluža (3+9). V brankovišti posledního celku tabulky dostal zatím nejvíce prostoru Josef Novák, ten průměrně za svá záda propustí 4,27 branky na zápas. Do devíti utkání zasáhl také jeho náhradník Zdeněk Slavíček, jeho čísla ale nejsou o nic lepší než prvně jmenovaného.

Týdenní pauza končí, Vsetín jde znovu do hry

Zelenožlutí měli v minulém týdnu opravdu hokejové hody, během sedmi dní odehráli Dopitovi svěřenci čtyři utkání a z možných 12-ti si připsali celkem 11 bodů. Hlavním důvodem této mimořádné porce zápasů byla dohrávka 2. kola v Šumperku, kterou Valaši zvládli a ve třetí třetině rozhodli o vítězství 4:1. Draci pak měli možnost načerpat síly na sobotní odvetu, mezitím Vsetín přivítal na Lapači Bobry, které vyprovodil v poměru 5:0, aby se znovu vydal na led šumperských Draků. Pod vrcholky Jeseníků to v první polovině zápasů vypadalo, že favorit z Valašska si jde pro další tříbodovou výhru, když ve 24. minutě vedl 3:0. Jenže Draci se nemínili tentokrát vzdát a ve svých speciálních dresech, které měly za cíl podpořit akci Movember, skóre srovnali a po dvou třetinách tak platil stav 3:3.

Rozuzlení tohoto dramatu přineslo až prodloužení, ve kterém se po rychlé kombinaci prosadil Tomáš Vávra, a zajistil tak Vsetínu 15. vítězství v řadě, tentokrát 5:4 po prodloužení. Šumperk je však teprve druhým celkem v soutěži, proti kterému Vsetínští ztratili, i když pouze jeden bod.

Nyní mohou Valaši využít zaváhání svého největšího pronásledovatele, ostravská Poruba totiž ve středu v domácím prostředí podlehla Bobrům 2:6. Aby se podobný scénář nepřihodil i na Lapači, budou muset svěřenci trenéra Dopity předvést zodpovědný výkon, který nepřipouští podcenění posledního celku tabulky. Mezi hlavní zbraně Valachů budou opět patřit schopnosti kanonýrů Jana Kolaříka (12+17) či Radima Kucharczyka (12+14). Oba se řadí mezi nejlepší střelce Vsetína, uvidíme, zda se po sobotním utkání jeden z nich dokáže osamostatnit na pozici krále střelců. Přes hranici dvaceti bodů se ve Vsetíně přehoupl také Tomáš Vávra (7+15).

V obraně nadále kraluje kanadskému bodování kapitán Pavel Mojžíš (0+17), polepšil si Martin Janáček (2+8). Brankoviště v posledních utkáních ovládl Michal Šurý v dresu Vsetína si v letošní základní části dokázal připsat už čtyřikrát čisté konto, první nulu právě v domácím utkání proti Technice Brno. Trenéři už však mohou počítat také s uzdraveným Petrem Hromadou. Kdo z vyrovnané brankářské dvojice dostane přednost proti Technice, to uvidíme těsně před úvodním vhazováním.

Utkání prvního celku s posledním startuje na vsetínském Lapači v sobotu od 17:30, vedení VHK ROBE Vsetín si dovoluje upozornit rodiče, že znovu mohou využít služeb dětského koutku. Pokud se na Lapač nedostanete, můžete toto utkání sledovat prostřednictvím textového online přenosu, který připravuje vsetínská redakce.

Sestavy v minulém kole:

Technika Brno: Novák – Švejda, Kupčík, Odehnal, Vlček, Šidák, Fišera, Cívka – Nováček, Brzobohatý O, Biolek, Stehlík "C", Benýšek, Buhaj, Brzobohatý M., Čtvrtníček, Švaňhal, Florek, Medek, Boček, Bustin.

Vsetín: Šurý – Mojžíš, Ostrčil, Janáček, Hryciow, Stuchlík, Žák, Vrba – Finsterle, Vávra, Kucharczyk – Kolařík, Pokorný, Zúbek – Kajaba, Šilhavý, Čech – Daněk, Hořanský, Hrazdira.