Vstupenky online

Ke zpovědnici usedl brankář dorostenců - Patrik Nechvátal

Petr Vychopeň • 05.12.2008

V s e t í n - V zelenožlutém dresu nastupuje něco málo přes měsíc a na kontě má devět odchytaných duelů. Řeč je o Patriku Nechvátalovi, posile vsetínských dorostenců. „Chytat za Vsetín pro mě představuje velkou motivaci, chci klukům pomoct,“ povídá akvizice z Karlových Varů. To se Nechvátalovi podařilo zejména v posledních pěti duelech, ze kterých Valaši odešli s devíti body. V tabulce jich teď maji celkem dvacet, což je řadí na 22. místo před Písek a Šumperk. „Už na prvním tréninku jsem poznal, že máme na víc než na předposlední místo,“ tvrdí. Ostatně, vsetínští dorostenci to mohou dokázat už v pátek proti Opavě, potažmo v sobotu, kdy narazí na třinecké Oceláře. Jak tyhle dva duely a nejen to vidí vsetínský gólman?

Patriku, kde jsi začínal s hokejem?
V Ytongu Brno, když mi bylo pět let. Ještě v přípravce jsem dělal hráče v poli, poté se ovšem začali hledat brankáři a já jsem si řekl: proč ne? Dal jsem se na kariéru gólmana a chytlo mě to, takže jsem u toho zůstal.

Máš nějaký zážitek z této doby, na který nikdy nezapomeneš?
Ano, vzpomínám si, že jsem na začátku páté třídy provedl velkou blbost, když jsem si s tričkem kamaráda otřel brusle. Viděl mě při tom trenér a náležitě mě seřval.

Jak to všechno dopadlo?
Brečel jsem jako malé dítě a stěžoval jsem si tatínkovi. Ten řekl, že hledají brankáře v Krokodýlech Brno, což je momentální Kometa. Přestoupil jsem tam a ten samý rok jsme se dostali na mistrovství České republiky.

Od té doby jsi chytal jen tam?
Hrál jsem za Kometu ještě pár roků a na začátku deváté třídy si mě všiml skaut Karlových Varů. Zalíbil jsem se mu, dostal jsem šanci ve Varech a protože se mi tam docela dařilo, nechali mě tam odchytat celou devítku.

Nechvatal/
Patrik Nechvátal

Narozen: 8.7.1992
Výška: 185 cm
Váha: 74 kg
Post: brankář
Hůl: levá
Kluby: Kometa Brno, Karlovy Vary, Hodonín, Vsetín.

Co ty jako dorostenec?
S kariérou dorostence to bylo podstatně složitější. Ve Varech byl reprezentační brankář Habal a další velice kvalitní a talentovaný gólman Endal. Dostal jsem tedy střídavý start do Hodonína na půl roku. Jenže jsem tam jezdil každý pátek skoro 400km, takže to nebylo nic lehkého.

Nakonec jsi zakotvil ve Vsetíně, zkus nám popsat cestu za valašským angažmá.
Do zelenožlutého dresu jsem se dostal kvůli sporům s trenérem, který měnil názor ze dne na den a to bylo špatné. Abych to tedy upřesnil, můj táta je hokejový agent brankářů, takže mu občas volají trenéři, že hledají gólmany. Jednoho dne se ozval Vsetín, táta mi dal vědět a já ani na vteřinu neváhal.

Jak to vzalo tvé okolí? Přece jenom stěhovat se z Varů do Vsetína, to není jenom tak.
Nejprve jsem volal mámě a ta byla docela ráda, hlavně kvůli tomu, že je to blíž do Brna. Já tam bydlel dva roky na internátě a půl roku v bytě.

A co teď ve Vsetíně, kde a s kým bydlíš?
S Horehleděm, Belákem a Trškou na hotelu, který nám platí klub. Za to jsem strašně moc rád a chtěl bych takto poděkovat vedení, že nám to umožňuje.

Za místní dorostence chytáš od utkání s Kladnem, které se datuje na 31. října. Jak si zvykáš na nové působiště?
Měl jsem za začátku docela strach, jak mě přivítají spoluhráči, ale dopadlo to dobře. Klukům za uvítání děkuji. Co se předváděné hry týče, hned na prvním tréninku jsem věděl, že si tenhle tým zaslouží mnohem víc, než být na předposledním místě.

Co říkáš na trenéry a atmosféru, která tady kolem hokeje panuje?
Trenéři mě vzali taky dobře. A atmosféra? Tak ta je tady neuvěřitelná, hlavně při zápasech. Vůbec se to nedá rovnat s Karlovými Vary.

Zmínil jsi dobrou partu, kdo ti ze začátku přirostl k srdci nejvíc?
Jako první jsem se skamarádil s Davidem Klimkem. Byl prvním, se kterým jsem si vážněji promluvil, ale rozumím si se všemi stejně. Parta je tu opravdu dobrá, dokáže se ve špatných chvilkách semknout, což dělá tým týmem.

Nechvatal/

Před přestupem jsi věděl, že je Vsetín předposlední. Určitě jsi měl o motivaci postaráno, ale na druhou stranu to musí být stresující.
Ano, je to tak. Motivace je tu pro mě obrovsky velká, protože chci klukům pomoct a udělám všechno, co bude v mých silách. To, že se pohybujeme na nižších patrech tabulky, má i tu druhou stranu, ale na to se nesmíme dívat, to by nás mohlo potopit. Jak říkám, náš tým má na daleko víc!

Jak ses adaptoval v kádru? Dostal jsi důvěru od koučů a nastoupil jako jednička, co k tomu dodat?
Za tohle jsem strašně moc rád. Teď je na mně, abych trenérům tu důvěru oplatil a všechno jim vrátil svými výkony.

Počítal jsi s tím, že budeš dělat hlavního brankáře tak brzy?
Abych řekl pravdu, vůbec jsem nevěděl, jak to tady s gólmany bude. Nedělal jsem si zbytečně velké naděje, ale samozřejmě jsem tady šel s tím, že se o to poperu.

Těžký pro tebe musel být i rozjezd, první čtyři utkání, které jsi odchytal, jste totiž prohráli.
Ano, to bylo dost kruté. Poté jsme ovšem začali bodovat a musím zaklepat, že se nám teď daří. Ale nechci to zakřiknout.

Ano, z posledních pěti utkání jste vytěžili devět bodů. Čím to, že se najednou daří?
Ono těch bodů mohlo být ještě víc, například v zápase s Litvínovem jsme měli na víc než na jeden bod. Proč to najednou klape, to nevím. Nejspíš tím, že jsme začali dávat branky a asi pomohlo i proházení lajn. Každopádně je teď v kabině veselejší nálada a myslím si, že i trenéři jsou s těmi body spokojení. Snad to takhle pošlape dál.

V pátek vás čeká utkání v Opavě, v sobotu pak doma s Třincem. Na kolik bodů máš zálusk?
Každý zápas je jiný, těžko říct. Jestli se chceme držet pořád v kontaktu s ostatními, tak tři body musíme udělat. Kdyby se podařilo šest, samozřejmě bych nebyl proti, uvidíme. Na tyto dva duely se ale musíme připravit a odevzdat na ledě všechno.

Určitě jsi byl seznámen s cílem letošní sezóny, tedy s udržením dorostenecké extraligy.
Ano, samozřejmě. Jde poznat, že si to tady přejí všichni!

Co o Patriku Nechvátalovi nevíte?

Nechvatal/

Brankářský vzor
V extralize Janko Lašák a v NHL Cam Ward.

Mužstvo, ve kterém by chtěl někdy hrát
Pokud se dostane do extraligy, tak určitě Kometa Brno.

Nejoblíbenější sporty kromě hokeje
Squash a žonglování.

Nejoblíbenější film
Vybíjená - Jdi do toho na plný koule.

Nejoblíbenější hudební skupina
Coldplay.

Typ holek
Hlavně hodný, hezký a věrný.

banner pod článkem
×
Dnes v | Jun.
VHK ROBE Vsetín
HC RT TORAX Poruba 2011