Milníky play-off: Vsetín neustál porubský nástup

Radek Bařina • 05.03.2013

Nedobře se zatím vyvíjí čtvrtfinále mezi Vsetínem a Porubou. Po domácí výhře dokázali Ostravané dobýt i lapačskou tvrz. Stav série je tak 0:2 a Vsetínští mají před třetím utkání nůž na krku. Přesto nemusí být vše ztraceno. Vsetín může hrát rozhodně lépe, než tomu bylo v dosavadních zápasech. Co se Valachům nepodařilo v domácím utkání? A co naopak budou potřebovat splnit ve třetím duelu série? I ve druhém letošním díle Milníků play-off se pokusíme naznačit možné odpovědi.

Klíčový okamžik: Úvod utkání
Nemůže být nejmenších pochyb o tom, co rozhodlo druhé čtvrtfinálové utkání. Vsetín inkasoval tři bleskové branky a za deset minut bylo de facto vymalováno. Domácím sice zbývalo moře času na srovnání, proti výborně bránící sestavě Poruby, uklidněné velkým náskokem, to byl ale přetěžký úkol, který se nakonec ukázal býti nesplnitelným. Snad kdyby Valaši ještě v úvodní dvacetiminutovce využili dvouminutovou přesilovku pět na tři, mohl zbytek utkání vypadat jinak, leč dvojnásobná početní výhoda, jakož i další přesilovky v utkání, se VHK vůbec nepovedla.

Hvězda: Lukáš Vrána
Je těžké vybrat z kompaktního týmového výkonu Poruby jednoho hráče, který by si obzvláště zasloužil vyznamenání. Nakonec jsme se rozhodli pro autora prvních dvou gólů zápasu Lukáše Vránu. Právě on to byl, kdo svými zásahy korunoval výborný nástup svého týmu, jeho trefy poslaly Valachy do kolen a Ostravany naopak do výšin. Oba góly mu přitom připravil obránce Lukáš Prokop. Vrána tak při zakončení neměl nikterak obtížnou úlohu, prokázal však instinkt střelce, který dokáže být ve správný čas na správném místě a ocenění hvězdy zápasu mu za to právem patří.

Smolař: Petr Hromada
Zdá se, že vsetínskému brankáři je letos toto označení souzeno. V prvním zápase podal výborný výkon, na úspěch to ale nestačilo. Ze druhého duelu si užil jen necelých deseti minut. Během nich inkasoval tři góly a odporoučel se na střídačku. Realitou ale je, že za obdržené branky v žádném případě nemohl. Naopak, další dvě či tři tutovky hostů zneškodnil, ve třech případech ale zkrátka neměl nárok. Nezbývá než věřit, že vsetínští gólmani mají smůlu vybránu na dlouho dopředu.

Co zaujalo: „Vsetínský“ nástup Poruby
Nejeden přihlížející možná v pondělí zauvažoval, jestli si celky před zápasem z nějakých důvodů nepřehodily dresy. Na ledě byl k vidění typický vsetínský nástup plný rychlého bruslení, napadání, bleskového přístupu k protihráči a z toho vznikající tlak, šance a góly. Klasický obrázek prvních minut na Lapači. Tentokrát ale něco nesedělo. Ne Vsetín, ale Poruba se prezentovala touto tradiční vsetínskou zbraní. Všude byla rychleji, nepustila Valachy rozehrát kloudnou akci, zkrátka nic. Zběsilé tempo samozřejmě hosté nemohli vydržet celý zápas, s třígólovým náskokem v kapse to však ani nepotřebovali. Poruba zkrátka VHK porazila jeho vlastními zbraněmi. Inu, na střídačce TORAXU stojí muž, který se stal jednou z legend vsetínského hokeje, který zná Lapač jako své boty a který zjevně ví, jak svůj tým připravit na hru zelenožlutých.

Číslo dne: 100
Přesně tolik minut trvalo vsetínským hráčům, než se v sérii s Porubou dokázali gólově prosadit. Šedesát minut prvního zápasu a necelých čtyřicet z utkání číslo dva čekali zelenožlutí na radost ze vstřelené branky. Až ve sté minutě série zrušil kouzlo brankáře Gleicha pohotový Marek Dubec. A to ještě můžou Valaši poděkovat ostravskému obránci, který jim připravil branku doslova na zlatém podnose.

Co bude následovat: Třetí zápas série v Porubě. Poslední?
Ve středu od 18:00 čeká oba týmy třetí utkání na ledě Poruby. Karty jsou rozdány jasně, Vsetín musí vyhrát, pokud se nechce loučit se sezónou už ve čtvrtfinále. Valaši však už více než dvě utkání nevstřelili na ostravském kluzišti branku, prolomení této mizérie tak bude prvním postupným úkolem v cestě za úspěchem.

Očekávání: Vsetín má poslední šanci zachránit sérii
Poruba bude chtít rozhodnout sérii na domácím ledě. Vedení 2:0 pro ni může být uklidňující, poslední krok však bývá nejtěžší, tím spíš, že Vsetínští jí rozhodně nemíní postup jen tak darovat. Valaši navíc nemají co ztratit, v této chvíli je už jednoznačným favoritem TORAX. Zelenožlutým by tato skutečnost mohla rozvázat nohy i uklidnit ruce. Loňská zkušenost ze série s Prostějovem jim navíc může dodat víru, že to jde. Uvidíme také, zda se trenérům podaří přichystat na soupeře nějaké překvapení.

Cesta k úspěchu: Vstřelit vedoucí branku
Jako v celé sérii i tentokrát bude klíčovým faktorem úvodní branka. Pokud by se Vsetínští dostali do vedení, byl by to pro jejich výkon významný impulz. Poruba by navíc byla nucena otevřít svou obrannou ulitu, což by pochopitelně mělo Vsetínu vyhovovat. VHK by také notně pomohlo, kdyby se mu začalo dařit v přesilovkách, které zatím zelenožlutým vůbec nevycházejí.

Předzápasové novinky: Do Poruby znovu busem
Pondělní utkání vynechal Juraj Tichý, určité bolístky utrpěli i další hráči. V jaké sestavě oba celky nastoupí, každopádně zůstává obestřeno tajemstvím. Tajemstvím nicméně není, že klub pro fanoušky VHK chystá i tentokrát autobus. Pokud jej zájemci naplní, vyrazí od Lapače ve středu v 15:45. Že budou hráči podporu svých příznivců potřebovat, asi není potřeba připomínat. Věřme tedy, že do Ostravy i tentokrát vyrazí velké množství fandů v barvě zelené a žluté.