Milníky play-off: Nevyužité přesilovky a jediný gól Poruby

Václav Trávníček • 03.03.2013

První utkání je minulostí, čtvrtfinále pokračuje druhým zápasem. Ten je na programu v pondělí od 17:30 na vsetínském Lapači. Valaši touží napravit zaváhání z prvního duelu, který v sobotu na ledě Poruby prohráli 0:1, a srovnat stav série. Jaké faktory budou mít na pondělní bitvu vliv? A proč si Hlobilova družina neodvezla výhru už z prvního klání v Ostravě? Na tyto otázky jsme se pokusili odpovědět v následujícím článku.

Klíčový okamžik: Promarněná první třetina a jalové přesilovky
Důležitých momentů bychom v sobotním utkání našli několik. Valaši nezačali špatně, během první třetiny prokazovali určitou aktivitu, své šance ale nedokázali využít. To se vzhledem k dalšímu průběhu zápasu ukázalo jako klíčové. Druhá i třetí část už byly z jejich strany výrazně slabší, s přibývajícím časem se na hole i brusle Valachů lepila smůla, nepřesnost a nervozita. Ve výsledku zelenožlutí nevyužili ani jednu z osmi nabídnutých početních výhod, zkrátka se jim nedařilo. Padl na ně „den blbec“. Pijákova branka v 36. minutě se ukázala jako vítězná pouze proto, že Valachům v sobotu zvlhl střelný prach.

Hvězda: Celek Poruby za týmový výkon
Vypíchnout jednu individualitu a prohlásit o ní, že rozhodla zápas? To je v případně prvního čtvrtfinále těžký úkol. Respekt si každopádně zaslouží tým Poruby jako celek. Trenér Tomáš Sršeň ho na hru Vsetína dokonale připravil, Ostravanům se podařilo z ledu „vymazat“ i první Vaňkovu formaci. Svoji roli sehrál i relativně dobrý výkon gólmana Gleicha a kreativita v rukou Luďka Krayzela.

Smolař: Petr Hromada
Svůj tým držel nad vodou až do samotného konce. Čelil vodopádu střel, dorážek z brankoviště i kombinacích do „prázdné“ brány. Se všemi pokusy soupeře si vsetínský gólman Petr Hromada poradil. Až na jediný - v 36. minutě pustil za záda nechytatelné doklepnutí Lukáše Pijáka. Pokud by jeho spoluhráči v poli vstřelili alespoň jeden gól, utkání by dospělo minimálně do prodloužení. Hromada chytal parádně, přesto s jednou obdrženou brankou stál po závěrečné siréně na straně poražených.

Co zaujalo: Tři stovky Valachů v Ostravě
Mohutné podpory se v sobotu dostalo hokejistům VHK od fanoušků, kteří se za nimi do Ostravy vypravili. Jeden autobus pro ně zajistil klub, druhý si fanoušci z kotle zabezpečili sami, další se do Poruby dopravili auty či vlakem. Atmosféra tak byla totožná jako v loňském play-off v Prostějově. O to víc zamrzí, že nevedla k vedení ve čtvrtfinálové sérii.

Číslo dne: 1
Jediný gól stačil Porubě k tomu, aby vkročila do play-off úspěšněji. A to mohl být rozdíl ještě větší, protože vsetínské zbraně mlčely a brankář Hromada vychytal další tři nebo čtyři jisté zásahy. „Když prohráváte 0:1, víte, že už nesmíte nic pustit. Tým spoléhá na to, že to vzadu zavřete a že se na druhé straně v závěru podaří dát nějakou šmudlu,“ přiznal po zápase. Na druhé straně se však tentokrát ani šmudla nekonala.

Co bude následovat: Odveta na Lapači. A pořádná
V pondělí je na programu druhý čtvrtfinálový zápas, série se nyní přesouvá na vsetínský Lapač. Domácí prostředí je velkou devízou Valachů, kteří v něm letos společně s Havířovem patřili k nejúspěšnějším týmům základní části. Očekávat se dá vysoká návštěva, elektrizující atmosféra a drtivý nástup party v zelenožlutých dresech. I střelec vítězné sobotní branky Piják prohlásil: „Na atmosféru na Lapači se už teď těším!“

Očekávání: Vsetín bude chtít porážku odčinit
Hlobilova družina touží dokázat, že sobotní výpadek byl jen dílčím zakopnutím na dlouhé cestě za úspěchem. Pokud se k Hromadově formě z prvního utkání přidají lídři týmu, bude se muset Poruba řádně ohánět. Důležité nyní bude působení trenérů a zkušenějších hráčů, kteří by měli vsetínskou kabinu řádně nabudit.

Cesta k úspěchu: Vypracovat si šance a - udeřit!
„Poruba nás k ničemu nepustila,“ konstatoval v sobotu smutný trenér Viktor Hlobil. Jeho svěřenci nyní musí soupeři vnutit svůj styl. Nepřistupovat na hru možná zkušenější, ale nikoliv kvalitnější Poruby. Držet se principů, které je během základní části přenesly přes těžké chvíle. A prosadit se i střelecky. Ostravský tým rozhodně je k poražení, což si Valaši od září několikrát dokázali.

Předzápasové novinky: Přijďte, prosím, včas
Protože se v pondělí očekává vysoká návštěva a u prodeje lístků se mohou tvořit fronty, mohou diváci předejít prekérní situaci včasným příchodem. Poruba i Vsetín z taktických důvodů nezveřejňují aktuální stav marodky ani další informace, které mohou soupeři nahrát. Připomeňme však, že Valaši postrádají dlouhodobě zraněného útočníka Jiřího Korčáka.

Snad už to teď bude jenom lepší, věří Petr Hromada

První čtvrtfinále vyhrála o gól Poruba

VIDEO: Vsetínští hokejisté se připravují na play-off

AUDIO: Pátečními hosty na Radiu Valašsko byli Hromada s Dubcem