Vsetín nezvládl první zápas druhé poloviny základní části a prohrál v Havířově

Filip Bazala, Petr Miklas • 03.11.2010

Vsetín načnul druhou plovinu základní části na ledě AZ Havířov. Domácí vstoupili lépe do utkání a po první třetině vyhrávali 2:1. Vsetín po další inkasované brance korigoval stav na 3:2, ale AZ opět dokázal dvakrát prostřelit Hromadu a valaši už těžko otáčeli. Šanci vykřesal Bajtek, který snižoval, ale po pár minutách pečetil stav na konečných 6:3 Sztefek. Svěřenci Juríka a Štrauba se tak vracejí Na Lapač s prázdnou a jsou před nimi 3 těžké domácí zápasy, ve kterých musí bodovat.

- 16.kolo st 3.11.18:00
6:3(2:1, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 4. Potočný (Sztefek), 12. Maruna (Klimša, Prokop), 28. Říčka (Najdek, Prokop), 42. Krisl (Stránský), 47. Stránský (Sztefek, Potočný), 49. Sztefek (Machálek) - 9. Farda, 37. Dubec (Brynecký, Sýs), 47. Bajtek (Farda) Rozhodčí: Mrkva - Koliba, Kujzal. Vyloučení: 7:10. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 6:3.
AZ Havířov: Daneček - Prokop, Zientek, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík, Maruna, Klimša, Najdek, Stránský, Sztefek, Potočný, Pechanec, Říčka, Pavlas, Toman, Mach, Mráz.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Šafařík, Spitzer, Kapr, Farda, Zelenka, Zavrtálek, Kubo, Bajtek, Rufer, Tesařík, Vaněk, Ševčík, Brynecký, Řezáč, Dubec, Lechner, Sýs, Plachtovič.

Utkání začalo v podivně tiché hale, když domácí fanoušci zapojili své hlasivky až ve 2. minutě, což bylo způsobeno průtahy při vstupu do haly a kotel se nestačil zformovat včas. Na ticho nejsou hráči Azetu zvyklí a tak nedošlo k tradičnímu zatlačení soupeře, ale naopak, do první šance se dostal vsetínský Ševčík - Daneček chytil puk do lapačky. Až ve třetí minutě se ke slovu dostal AZ, na chvíli zamkl svého soupeře, k dobré střele se však nedostal. Ve 4.minutě se Martin Potočný dostal k puku po nahození Sztefka a chytrým odrazem od vsetínského obránce dostal puk za brankovou čáru. Chvíli po něm dobře vypálil od modré domácí obránce Prokop, Hromada vyrazil. Tlak Havířova na chvíli přerušilo vyloučení Zientka, ale Vsetín v přesilovce nebyl příliš nebezpečný. Poté havířovští opět zatlačili Vsetín, ale při signalizovaném vyloučení přišel šok, když po nepovedné přihrávce domácích puk doklouzal do opuštěné klece a Vsetín tak tímto kuriózním gólem srovnal na 1:1, branka byla připsána Fardovi. Po gólu byli krátce po sobě vyloučeni vsetínský Spitzer a havířovský Prokop, čehož Vsetín využi a byl aktivnější. V 11. minutě byl vyloučen vsetínský Kapr na 2 minuty za hákování a AZ přesilovku využil. Prokopovu střelu od modré, přistrčil Klimša Marunovi a ten neměl problém trefit se do prázdné branky - 2:1.

Po gólu AZ ožil a svého soupeře zatlačil, dostal se k několika nebezpečným střelám, dnes velmi dobře hrající Michal Sztefek se proháčkoval před Hromadu, ten mu šanci sebral. Následovala série vyloučení - nejdřív byl vyloučen domácí Prokop, AZ se ubránil, necelou minutu po jeho návratu putoval na trestnou lavici vsetínský Kubo, ale AZ přesilovku nevyužil,když 40 vteřin na to ho následoval havířovský Klimša. Ve druhé třetině se zápas vyvíjel v podobném duchu, ve 25. minutě fauloval vsetínský Bajtek, AZ svého soupeře zamkl, ale do vyložené šance se nedostal. Zato těsně po skončení Bajtkova trestu založil domácí obránce Prokop rychlou kombinaci, která přes Najdka skončila u Říčky, jenž svou přesnou střelou zvýšil na 3:1.Dvě minuty nato Zavrtálek u mantinelu nebezpečně fauloval Sztefka, následnou přesilovku AZ nevyužil jen díky výborným zásahům hostujícího Hromady, největší šanci měl Sztefek, jenž trefil tyč. Následovalo zvednutí se Vsetína, když zpoza brány před Danečka vyjel Plachtovič, po něm nebezpečně střílel Lechner, Daneček se štěstím kotouč udržel ve výstroji - už se ohlížel za svá záda.

Do další velké šance se Vsetín dostal ve 37.minutě, kdy havířovské obraně při vlastním oslabení ujela dvojice Vaněk a Ševčík proti jedinému obránci, Daneček skvělým zákrokem vyrázil vysoko nad bránu. O minutu později se situace opakovala, ale tentokrát byl Vsetín úspěšný - po výborné nahrávce Bryneckého střílel do prázdné Dubec, Daneček se natahoval marně. Minutu před koncem druhé třetiny, k nelibosti diváků, zastavil rozhodčí akci AZ pro zranění vsetínského Spitzera, který ležel za Havířovskou brankou - to bylo při přesilové hře, která se přesunula do 3. třetiny, ale ani tuto výhodu AZ nevyužil. Mrzet to však havířovské příliš nemuselo, protože půl minuty po skončení přesilovky zachytil špatné vyhození Vsetína Jiří Krisl, vyměnil si kotouž se Stránským a střelou od modré dal Azetu vedení 4:2. Ve 46. minutě zahrozil Vsetín, po střele vsetínského Fardy zazvonila tyč Danečkovy branky. Projevilo se pravidlo nedáš-dostaneš, když únik 2 na 1 proměnil Vít Stránský, přihrávali mu Sztefek a Potočný. Jen necelých 20 vteřin uplynulo, když Vsetín snížil na 5:3 zásluhou Bajtka, který dorazil Fardovu střelu.

AZ se však dnes tlačil hodně dopředu a přesně 2 minuty po páté brance přidal Havířov šestou, po další pohledné akci - po přihrávkách Stránského a Machálka zakončoval do prázdné branky Michal Sztefek, hosté protestovali - reklamovali trefenou tyč, ale nebylo jim to nic platné - 6:3. Chvíli nato nabídl hostům zbytečným faulem v útočné třetině výhodu přesilové hry Balčík, hosté sehráli přesilovku dobře a nebýt Danečka, mohli snížit. Po ubráněné přesilovce AZ znovu ožil, hnal se do útoku, do velmi dobré příležitosti se dostal Pavlas, který si položil gólmana, ale vyjel ze střeleckého úhlu a po něm měl velkou šanci skórovat Pechanec, jehož šanci zmařil Hromada. I poté domácí hráči předváděli pěkný hokej, snažili se vždy akci vyšperkovat nahrávkou navíc, takže mnohdy akci překombinovali.

Čtyři minuty před koncem o sobě dali znát hostující příznivci, v jejichž kotli vypukly nepokoje a snahy o zapálení světlic, ale ochranka s pomocí policie držela situaci pod kontrolou.

Zápas se v poklidu dohrál, minutu a půl před koncem ještě vyslal Balčík pěknou střelu na Hromadu, který efektním zákrokem lapačkou gólu zamezil.