Vsetín poprvé na ledě

Michal Berg, Aleš Koňařík • 24.07.2006

V s e t í n - Ve dvou početných skupinách po sobě vyjeli vsetínští hokejisté v pondělí dopoledne na led. První skupinu starších a zkušenějších hráčů doplnili také Jiří Hudler a David Květoň, kteří se připravují na sezónu v zámoří. Naopak už jen ze střídačky sledoval své bývalé spoluhráče Pavel Augusta, který po loňské sezóně definitivně ukončil hráčskou kariéru a týmu nyní pomáhá jako kustod. Oba padesátiminutové tréninky se nesly ve znamení úvodního seznámení s ledem po suché letní přípravě. "Děláme první tréninky tak, aby si kluci zvykli na led, první den je lehčí, aby si neotlačili nohy v nových bruslích. Postupně ale budeme zátěž stupňovat," uvedl trenér Břetislav Kopřiva. (aktualizováno)

V prvním týdnu je s výjimkou středy v plánu dvojfázový trénink. "Prakticky neustále budeme trénovat dopoledne na dvě skupiny, odpoledne potom dohromady. Samozřejmě před zápasy to budeme muset trochu upravit, ale tento model se nám osvědčil," přibližuje formu přípravy Břetislav Kopřiva.

Prvního srpna pak pro vsetínské hráče začne zápasová příprava. V plánu je 10 přípravných zápasů, až na dvě výjimky se slovenskými mužstvy. Podle Břetislava nebyl důvod měnit osvědčený model přípravy: "Přípravné zápasy jsme naplánovali jako vloni, převážně proti slovenským týmům, máme tam vložený i tradiční turnaj v Trenčíně. Myslím že deset zápasů je dost a že jsme si to naplánovali dobře."

— Břetislav Kopřiva
Fanoušky jistě nejvíce zajímá to, jak se podaří tým, který se bude pro novu sezónu vracet ke žluto-zeleným barvám, před extraligovými boji posílit. V tomto kroku však Břetislav Kopřiva mnoho světla do situace nevnesl. "Nechtěl bych případné nové hráče ještě moc konkretizovat, protože nevím, jak moc jsou tyto příchody dotaženy. Určitě ale zde noví hráči budou a i ti co zde už jsou, mě příjemně překvapili," říká Kopřiva.

Na dalším posilování kádru ale budou trenéři spolu s vedením klubu nadále pracovat. "Během srpna se ještě spousta hráčů objeví, někde jinde vypadnou, nedostanou se do kádru. Není to třeba jen výkonností, ale i tím tlakem, který v těch lepších mužstvech panuje. Takže to nemusí být špatní hráči a u nás mohou dobře zapadnout do mužstva. Je zde určitý příslib od vedení, že by měl přijít brankář ze zahraničí a pracuje se na tom. Sasu odešel, všichni víme, jaká to byla opora pro mužstvo, ale věřím, že náhradu najdem."

Určitým zdrojem nových hráčů by mohla být i tradičně dobrá vsetínská líheň mládežnického hokeje. Na prvním tréninku se objevilo hned několik hráčů ze vsetínské juniorky a s jejich přístupem byl trenér Kopřiva také spokojen. "Hráčů z juniorky máme spoustu a také mě příjemně překvapují. Věřím, že stejně jako vloni se někdo z nich prosadí do kádru," dodal Břetislav Kopřiva.

Podle informací ČTK se mezi novými jmény objevili útočník Vladmír Škoda, odchovanec Českých Budějovic, který naposledy hrál za Jindřichův Hradec, jeho spoluhráč Adam Kašpárek, který má za sebou kromě Jindřichova Hradce působení i v zámořské juniorce a mládežnických týmech ve Finsku a útočník Zdeněk Kubica, který kromě juniorky Komety Brno hrál také za druholigové Blansko. Všichni jmenovaní hráči, stejně tak jako slovenský útočný talent Matúš Kadraba ze Senice, budou muset svoje kvality prokázat na ledě, v týmu jsou zatím jen na zkoušku.

Z juniorského týmu se o místo v sestavě pokusí zabojovat obránci Jan Zapletal, Michal Nedbálek, Tomáše Pokora, Radim Ostrčil, Matěj Stříteský a útočníci Martin Davídek, Petr Hruška, Daniel Dědkek, Marek Knebl, Lukáš Navrátil a Martin Husička. Z hostování v Brně se navíc vrátil Radek Hubáček.

Ľubomír Sabol: Ve Vsetíně nikoho neznám

První trénink absolvovala s týmem i zatím nejvýraznější posila, bývalý slovenský reprezentant Ľubomír Sabol. Podle jeho vlastních slov se příprava v Česku a na Slovensku nijak neodlišuje. "Je to všude stejné. Nejdříve člověka bolí nohy, pak si zvykne."

Zvyknout by si Sabol chtěl i v české nejvyšší soutěži, která bude jeho prvním zahraničním angažmá a vůbec prvním působením mimo rodné Košice. "V Košicích jsem hrál celou svoji kariéru a chtěl jsem už vyzkoušet něco jiného. Nikoho tady osobně neznám, přijel jsem teprve v neděli večer, ale to časem přijde. Zatím bydlím na hotelu, pak si musím něco najít a možná za mnou přijede i přítelkyně."

Ľubomír Sabol přiznal, že loňské poslední místo Vsetína a horší podmínky než v jiných klubech při jeho rozhodování nehrály velkou roli. "Nebál jsem se toho, chci si vyzkoušet českou extraligu a prosadit se tu, takže to je moje šance. Nevím ještě, co ode mě budou chtít trenéři, ale myslím, že se dokážu přizpůsobit," říká Sabol.

Před lety se šestadvacetiletý střední útočník objevil i ve slovenské reprezentaci, v poslední sezóně ale jeho výkony za předchozími lety zaostaly. "O návratu do slovenské reprezentace nepřemýšlím, chtěl bych hlavně dokázat, že umím hrát hokej, protože v Košicích jsem byl už opravdu dlouho a moc se mi poslední dobou nedařilo," zakončil Ľubomír Sabol.