Vsetín čeká klíčový zápas s Litvínovem

Jan Hrbáček • 15.10.2005

V s e t í n - Souboj 13. a 14. celku tabulky extraligy přinese nedělní duel Vsetína s Litvínovem. Hlavně pro domácí Valachy to bude klíčový zápas, který ukáže, zda jsou nebo nejsou schopni letos vůbec někoho porazit. Bídná bilance jedenácti porážek ze čtrnácti utkání hovoří za vše. Navíc se Vsetínským nedaří skórovat, průměr 1,4 vstřelené branky na zápas je vůbec nejhorší v lize. Naopak Litvínov přijede na Lapač posilněn pátečním vítězstvím nad Spartou. Utkání začíná tradičně od 17:00.

Litvínov v první čtvrtině: Pokořil jen Vsetín

Pouhé jedno vítězství nad Vsetínem a čtyři další body za remízy a prohry v prodlouženích. To je bilance severočeského týmu v první čtvrtině Tipsport Extraligy. Trenér Václav Sýkora zatím určitě nemůže být spokojen. Jeho tým je na tom herně sice o něco lépe než Vsetín, ale body se daří sbírat také jen sporadicky. V posledním utkání se však Chemici vytáhli na pražskou Spartu, když těsnou výhru 4:3 vydřeli tři minuty před koncem třetí třetiny zásluhou obránce Petra Punčocháře.

Produktivita: Benda v jejím čele

Nejproduktivnějším hráčem Litvínovských je bezpochyby největší letní posila, německý útočník Jan Benda. Ten jako jediný nasbíral více než deset bodů, má jich celkově 11 (5+6). Za ním je Robert Reichel s devíti (2+7), dále dvojice sedmibodových Ivo Prorok (5+2) a Michal Trávníček (2+5) a šestibodový Daniel Branda (2+4). Nejproduktivnějším obráncem je pak se šesti body Lukáš Poživil (0+6). V brance si zápasovou zátěž rozděluje dvojice Kamil Jarina (průměr 2,77 a úspěšnost zákroků 91,81%) a Radek Fiala (3,19 a 90%). Těžko tak soudit, kdo z nich se ve Vsetíně objeví v brance od začátku.

Duel č.1 - Čtyři branky v Hoviho síti

Na první utkání venku zajížděli Valaši do Litvínova a už tehdy se dalo předpokládat, že zápasy s ním budou velmi důležité. Předsezónní prognózy tipovaly umístění obou celků ve spodní polovině tabulky, jenže na ledě to vypadalo trochu jinak. Domácí Ivo Prorok a Jan Benda vstřelili po dvou brankách a v podstatě sami nasměrovali svůj tým k vítězství. Utkání plné důrazu a trestných minut přineslo domácím první tři body v sezóně. Naopak Vsetínští nedali ani gól a zaznamenali po remíze se Slavií svou první porážku.

HC Chemopetrol Litvínov - Vsetínská hokejová a.s. 4 : 0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky:
5. Prorok (Benda, Reichel), 24. Benda (Gýna, Trávníček), 33. Prorok (Reichel), 37. Benda (Trávníček).

Ze vsetínské kabiny: Nové posily ze sousedního Zlína

Tým pod taktovkou kouče Břetislava Kopřivy nastoupí proti Litvínovu bez některých klíčových hráčů. Hrát nemohou zkušení Patrik Luža a Pavel Janků, nejistý je také start Richarda Bauera a Marka Ivana. Mužstvo naopak doplnili dva hokejisté ze Zlína. Formou přestupu přišel útočník Martin Jenáček a na měsíční hostování brankář Martin Altrichter. Opačným směrem zamířil Lukáš Plšek. Další změny v kádru nejsou vyloučeny.

Z kroniky zápasů Vsetína s Litvínovem

Nejdůležitější zápasy obou týmů sahají až do půle 90.let. Za připomínku určitě stojí čtvrtfinále Play-off 1994/95 a finále o rok později. V prvním případě tehdejší extraligový nováček ze Vsetína vyprovodil Chemiky v poměru 3:1 na zápasy (3:0, 4:2, 3:6 a 5:1). Ve finále sezóny 1995/96 Vsetínští bez větších problémů získali druhý mistrovský titul poměrem 4:1 (1:2, 8:1, 6:1, 4:1, 2:1).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Altrichter (Hovi) - Hrabal, Bauer, Kučný, Lamberg, Zapletal, Chmelíř, Spitzer, Nedbálek - Dubec, Stantien, Duba - Květoň, Ivan, O. Hruška - Jenáček, R. Hruška, Demel - Valčák, Bacul, Gorev - (Horák, Korotvička).

Litvínov: Fiala (Jarina) - Punčochář, Pojkar, Gýna, Poživil, Ťupa, Morava, Skuhrovec, Szakál - Zadina, Reichel, Kubinčák - Benda, Branda, Trávníček - Balázs, Jeslínek, Gombár - Jánský, Sklenička, Šaffer.