Sobotní program na Lapači nabídne bitvu s kladenskými Rytíři

Jan Tajzler • 18.09.2020

V sobotu je na programu již 3. kolo Chance ligy, ve kterém se Vsetín znovu představí na domácí půdě. Na Lapač tentokrát dorazí ještě loni extraligové a pro letošní ročník favorizované Kladno. Rytíři touží co nejrychleji po návratu mezi elitu, Vsetín bude chtít na Lapači odčinit středeční nezdar v Kolíně. Utkání tradičních klubů startuje v sobotu od 17:00.

Kladno postavilo silný útok, cílem je postup

Rytíři se v loňské sezoně proháněli v Tipsport extralize a jejich počínání nebylo vůbec špatné. Ještě v lednu drželi Kladenští pozice, ve kterých mohli zabojovat i o účast v předkole play-off. Ovšem po uzávěrce přestupů přišel výrazný pokles, zatímco konkurenti za Kladnem výrazně posili a zahájili spanilou stíhací jízdu, Rytíři se přibližovali sestupovému černému Petru, o jeho udělení pro Kladno se rozhodlo až v posledním kol základní části, i proto mohl okamžitý sestup ve středu Čech mrzet dvojnásob.

Kladno se touží okamžitě vrátit zpět do extraligy. Ztratilo sice opory v podobě Jakuba Strnada nebo Bradyho Austina či brankáře Denise Godlu, ale na hráčském trhu bylo od počátku aktivní. Do útoku se na Kladně nově hlásí Marek Račuk z Prostějova, peckou je návrat Tomáše Plekance. Mezi opory by se měli zařadit také exvsetínský Tomáš Pitule nebo Adam Kubík. No a samozřejmě, nejen v Kladně vyhlíží nástup Jaromíra Jágra, který se však během letní pauzy věnoval spíše manažerským povinnostem a jeho návrat na led je jako obvykle zahalen otazníky.

Kladno muselo rovněž řešit pozici brankářské jedničky, nadále má k dispozici Adama Brízgalu, z Košic však přivedlo talentovaného Andreje Košarišťána, vloni Rytířům sázka na slovenského brankáře vyšla, bude to platit i v letošní sezoně? Obrana Kladna doznala značných změn, více prostoru dostanou mladší hráči, jako jsou Matyáš Zelinger nebo Josef Zajíc. Posilami jsou ruský zadák Vsevolod Sorokin s Ondřejem Miklišem. Klíčovou postavou kladenské defenzívy bude Martin Kehar.

Rytíři mají za sebou stejně jako Vsetín odehrané dvě utkání z aktuálního ročníku Chance lligy. V domácí premiéře se příliš nepárali s nováčkem z Kolína a vyprovodili jej z ledu jasným vítězstvím 7:1. Ve středu hostili na Kladně pražskou Slavii a toto utkání se domácím příliš nepovedlo. Už po první třetině ztráceli tři branky a zabrali pozdě, Pražané zvítězili 4:2. „Hokej se hraje šedesát minut a my hráli stěží třicet. Takhle prostě nemůžeme hrát... Proto Slavia vyhrála,“ zhodnotil zcela stručně kladenský lodivod David Čermák.

Spraví si Vsetín chuť po středečním nezdaru?

Vsetín se po úspěšné domácí premiéře se Šumperkem vydal na led dalšího nováčka soutěže do Kolína. Jen málokdo by asi očekával, že v tomto zápase budou Valaši tahat za kratší konec provazu, bohužel pro Vsetín opak byl pravdou. Domácí kozlové byli nažhaveni postupovou euforií a dokázali favorizované Vsacany zaskočit, když se v každé ze třetin jednou prosadili a zvítězili 3:0.

„Měli jsme špatný vstup do utkání. Kolín jako nováček velmi bojoval, my jsme nechytli start a byl to spíš boj, než hokej. Byl velmi špatný led, samozřejmě pro oba soupeře. Máme v týmu dost technických hráčů a bohužel puk nás neposlouchal, odskakovalo nám to. Do nějakých šancí jsme se dostali, ale měli jsme plonkovní zakončení. Na to, jak chceme hrát, jsme měli strašně málo střel. Pokud nedáš gól, nemůžeš vyhrát.“ Se slovy vsetínského trenéra Luboše Jenáčka nejde nesouhlasit. Vsetín byl v zakončení málo nebezpečný, chyběl potřebný důraz a nepomohla ani přesilová hra 5 na 3 trvající dvaapadesát vteřin, dalším možným zlomovým okamžikem mohlo být neproměněné trestné střílení Jana Kloze za stavu 0:1. Vsetínu se zkrátka zápas na ledě nováčka nepovedl.

Valaši budou mít o motivaci postaráno před domácím publikem, na Lapači budou hostit Kladno poprvé od 19. ledna 2019, tehdy se zelenožlutí před více než pěti tisíci diváky s Rytíři příliš nepárali a zvítězili jednoznačně 6:1. Kladno však právě v následujícím play-off vybojovalo účast v baráži a také postup do extraligy. Do utkání proti Rytířům po dohodě klubů nenastoupí Patrik Machač, jenž hokejově vyrostl právě na Kladně. Jak to dopadne tentokrát? Buďte u toho a přijďte na Lapač, pokud se na zimní stadion nedostavíte, bude vám k dispozici textový onlajn přenos a přímý přenos na portálu hokejkatv.cz.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Gába – Hryciow, Smetana, Kudělka, Bartko, Štach, Jenáček, Ondračka – J. Kloz, Machač, Babka – Březina, Pechanec, Gorčík – Půček, R. Vlach, Rehuš – Hořanský, Šilhavý, Vítek.

Kladno: Košarišťan - Zelingr, Kehar, Mikliš, Frye, Sorokin, Ticháček, Štochl - Melka, Plekanec, Kubík - Guman, Račuk, Bílek - Š. Bláha, Pitule, Hajný - Filip, Šapovaliv, Hlava.