Vstupenky online

Chceme hrát co nejvýš, říká před sezónou juniorský trenér Jenáček

Ondřej Konvičný • 18.09.2012

První liga juniorů startuje! Už tento víkend odehrají vsetínští mladíci první zápasy nové sezóny. Nejprve je v pátek čeká výjezd do Šumperku, hned v neděli zase změří síly na domácím ledě s Přerovem. „Bude to těžký rozjezd, ale tady si člověk nevybere,“ říká trenér juniorky Luboš Jenáček, jenž v rozhovoru hodnotí letní přípravu a také komentuje plány na noou sezónu.

Trenére, jak hodnotíte letní přípravu?
Příprava proběhla bez problémů, byla sice narušena maturitami a dalšími resty ve školách, ale splnili jsme ty objemy, které jsme chtěli a potřebovali. Někteří hráči udělali 100% toho, co jsme po nich požadovali, někteří méně, ale to je úděl hokeje, kdy kluci chybí ve škole, potom to těžce dohání a potřebují tu školu dodělat. Nechceme, aby ve školách propadali, nebo aby školu nezvládli. Naše letní příprava vyvrcholila soustředěním v Horní Lidči, kde si myslím, že jsme udělali velký kus práce. Kluci si tam hrábli na dno a mnohdy šli přes bolest. To budou později v sezóně potřebovat, aby se dokázali kousnout a ještě zabrat, i když už nejsou síly hrát.

Jak dlouho trvalo tohle soustředění? Bylo zaměřené jen na kondici?
Bylo to třídenní soustředění. Měli jsme v podstatě tři dny od rána do večera třífázový trénink. Nově jsme do toho zařadili i kola, kdy se jezdily kopce i ve špatném počasí, bylo sychravo a kluci i docela dost zmokli. Nebylo to pro ně nic příjemného, ale zvládli to. Samozřejmě do toho byly i nějaké hry, každý večer probíhaly vyhecované fotbalové zápasy, které se hrály po posilování a po běhání, ale i v té únavě se kluci ještě „hecli“ a i v tom fotbálku ze sebe vydali maximum. Zahráli jsme si i my trenéři, myslím, že to celkově bylo velice povedené.

Celkově jste tedy se suchou přípravou spokojen? Nebyly žádné rezervy?
Vždy jsou nějaké rezervy. Například Dalimil Zvonek hraje souběžně hokejbal, byl na mistrovství světa juniorů v Písku, takže ten třeba mohl natrénovat víc, ale těžko můžu někomu říct, že musí jet s námi na soustředění, když má v té době soustředění s hokejbalem. V tomhle se vždycky snažím s kluky domluvit, nebýt úplně striktní, a jestliže je to otázka sportu, ať už je to in-line hokej nebo hokejbal, tak se snažím vycházet vstříc. Takže ano, rezervy určitě nějaké byly, ale celkově jsem s letošní přípravou spokojen.

Po soustředění jste ukončili suchou letní přípravu a přesunuli se na led. Jakým způsobem letos probíhala tato fáze přípravy?
Na led jsme se dostali 6. srpna a rozjel se koloběh dvoufázových tréninků. Buď jsme byli na ledě dvakrát denně, anebo jsme šli na led jen jednou a druhý trénink byl formou suché přípravy. Hodně jsme trénovali sílu nohou, výbušnost, vytrvalost, aby bylo v pokročilejší fázi sezóny z čeho brát. Po týdnu na ledě nám začaly přípravné zápasy, ale to nic neměnilo na tom, že příprava je dvoufázová, tudíž jsme ráno měli trénink a odpoledne se hrál přípravný zápas. Potom jsme měli týden takové minisoustředění, kdy probíhaly dvoufázové tréninky, k tomu suchá příprava a hráli jsme tři zápasy. Myslím, že toho bylo dost a že to splnilo svůj účel. Navíc se nám vyhnuly jakékoli větší zdravotní problémy, většina hráčů tu přípravu odtrénovala tak, jak měla.

Kolik jste odehráli přípravných utkání? Podle čeho jste si vybírali soupeře?
Chtěli jsme sehrát zápas s extraligovým celkem, bohužel Třinec nevyšel, protože byl na soustředění ve Švýcarsku. Zlín s námi hrát nechtěl a vítkovičtí junioři hráli turnaj s muži, ti jsou už někde jinde. Nicméně jsme sehráli dvě utkání se Slovanem Bratislava, který hraje absolutní slovenskou špičku. U nich jsme prohráli větším rozdílem, doma jsme prohráli 0:3. Potom jsme hráli ve Skalici, kam jsme zajížděli ve slabší sestavě bez první pětky, prohráli jsme tam 5:1, a to byly v podstatě tři porážky, které jsme během letní přípravy utrpěli. Domácí odvetu se Skalicí jsme zvládli a vyhráli 9:5, potom jsme dvakrát porazili Přerov, dvakrát Havířov, což jsou podle mě týmy, které budou hrát špičku naší východní skupiny první ligy. Havířov v poslední sezóně šel až do baráže, Přerov skončil třetí, o bod za Porubou. Je jasné, že výsledky přípravných zápasů, a hlavně tyto výhry s Přerovem a Havířovem, nelze brát jako směrodatné. To se potvrdilo například u staršího dorostu, který v přípravě dvakrát jasně porazil Přerov a potom tam prohrál mistrák 3:2 na nájezdy. Samozřejmě je to ale lepší, než dvakrát prohrát s Přerovem a Havířovem a myslet si, že porazit tyto týmy je nad naše síly. Já si myslím, že nad naše síly nejsou, že to všechno budou vyrovnané zápasy, a že když budeme dobře pracovat a budeme mít trošku toho sportovního štěstí, tak bychom je porážet mohli.

Kolik hráčů jste měl v přípravě k dispozici?
Když se sešli všichni hráči, tak nás bylo 24. Do přípravy se později zapojil Petr Hradil, který musel absolvovat operaci kolena. Máme osm obránců a když jsou všichni, tak 14 útočníků, což je 22 hráčů do pole, plus bude možnost využít hráče narozené v roce 1992, kteří hrají stabilně za muže, jako jsou René Kajaba s Honzou Podešvou do útoku a Tomáš Žabčík do obrany s tím, že na jejich startu se budeme domlouvat zápas od zápasu. Nemůžeme kluky utavit tím, že by hráli čtyři zápasy v týdnu. Máme s Viktorem Hlobilem takovou předběžnou dohodu, že když budou hrát muži v sobotu, a my pak budeme mít nedělní domácí zápas, tak by si kluci mohli za junky zahrát, myslím si, že v jejich věku jsou schopni tři zápasy týdně odehrát. Samozřejmě do toho může přijít zranění, nemoc, a určitě ty kluky nechceme zválcovat hned z kraje. Vím ale, že ty mančafty z první ligy budou hodně tuhle výjimku využívat, takže pokud chceme hrát špičku, jakože chceme, tak si těmito kluky budeme chtít pomoct. Bude ale taky záležet na tom, jak se k tomu postaví oni, protože aby hráč neměl zájem hrát, nebo aby šel do zápasu přes odpor jenom proto, že musí, tak to je špatně. Já věřím, že si Renda, Honza a Tomáš půjdou rádi zahrát s kamarády, s kluky, s kterými hráli i v dorostu a že jim rádi pomůžou.

Trenére, došlo přes léto k nějakým odchodům či příchodům z / do týmu?
Skončili všichni kluci ročníku 1991. Jinak co se týče příchodů, měl by u náš působit Jaroslav Uchin z Ruska. Navíc je tady jen jeden, což je dobře po té zkušenosti, kdy si tady z toho tři Rusové loňskou sezónu dělali takovou dovolenou, a kolikrát se věnovali jiným věcem než hokeji. Jaroslav je tady sám, je pracovitý, myslím si, že bude patřit k těm lepším hráčům a myslím, že by měl být v pohodě. Jinak přišli kluci ze staršího dorostu, kromě Martina Kohouta, který šel za lepším a Roberta Neuwirtha, který odletěl na roční hokejovou stáž do USA. Bude tady hrát Michael Žák, který hrál loňský ročník ve Vítkovicích a Jan Koutský, který loni oblékal dres Šumperku. Vrátil se Michal Ondra, který bude hrát na výjimku. Z Valašského Meziříčí se ještě vrátili Jaromír Krčma a Vojta Baroš, takže ta konkurence se zase o něco zvýšila a myslím si, že je to dobré, že se nebude trénovat v nějakých desíti lidech, že minimálně ty tři pětky na každý trénink budeme mít a že ten mančaft bude šlapat.

Už máte jasno, kdo bude brankářská jednička pro letošní ročník?
Kluci se v přípravě zatím v bráně střídali, ale tím, co mají Tomáš Kohn a Michael Urban za sebou, co mají odchytané, jsou ty role do začátku sezóny nějakým způsobem dané. Tomáš Kohn by měl určitě začít jako jednička a uvidíme, jak to bude šlapat, Michael mu bude krýt záda a myslím si, že by se do brány měl taky dostat a určitý počet utkání by měl odchytat.

Když se podíváme na nadcházející sezónu, je jasné, že aspirantů na první místo ve východní skupině první ligy je víc. Jdete do sezóny s tím, že chcete hrát absolutní špičku tabulky, nebo to berete tak, že budete hrát, uvidíte, jak to bude vypadat, a když se špička hrát bude, tak jedině dobře?
Před sezónou se strašně špatně dělají jakékoli prognózy a předpovědi. Poslední přípravný zápas jsme odehráli doma s Porubou, která v minulé sezóně skončila druhá, a letos je podle mě jedním z největších aspirantů na postup. Zápas skončil 3:3 a jsem rád, že se nám podařilo toto utkání odehrát, protože by nás pak v sezóně mohla Poruba hodně překvapit. Byl to jednoznačně nejsilnější protivník v naší letošní přípravě. Neviděl jsem Šumperk, neviděl jsem Prostějov. Hodonín na to, že je nováček v soutěži, měl v přípravě výborné výsledky. Myslím si, že to bude vyrovnanější, než v minulé sezóně, kdy Havířov odskočil o 10 bodů. Chceme hrát co nejvýš, ale jak to dopadne, bude záležet na více faktorech. V našem podání je obrovský rozdíl, když se zraní 2-3 klíčoví hráči, ten mančaft potom vypadá úplně jinak. V této kategorii je to dané tak, že je to postavené na 3-4 hráčích a zbytek týmu se na ně snaží v průběhu sezóny dotáhnout. Šlo to vidět i ve Skalici, kam jsme přijeli bez první pětky a ten mančaft takovou sílu neměl. Pokud to jádro týmu zůstane zdravé a nezraní se, tak věřím tomu, že jsme letos schopni hrát mnohem důstojnější a lepší roli než v loňské sezóně, kdy se hrálo o záchranu. Ale abych řekl, že to celé vyhrajeme, nebo že určitě budeme hrát do druhého, třetího místa, tak bych byl za blázna. Jak jsem říkal, chceme hrát co nejvýš, já tomu týmu věřím a jsem přesvědčený, že máme kvalitu na to, abychom hráli do čtvrtého, pátého místa a když to půjde dobře, tak se chceme dívat do té první trojky.

V úvodu sezóny zajíždíte do Šumperku, který v loňském ročníku skončil dva body před vámi, poté vás čeká domácí utkání s Přerovem, který se umístil na třetím místě, bod za Porubou. Jak berete tento, řekl bych ostřejší start do soutěže?
Jak jsem říkal, Šumperk jsem hrát neviděl. S Přerovem jsme dvakrát vyhráli, ale byly to naprosto vyrovnané zápasy, dvakrát jsme prohrávali 1:3 a v poslední minutě to otáčeli na 4:3, takže tenhle zápas bude 50 na 50, bude to vyhecované a uvidíme jak to dopadne. Šumperk, s kterým odehrajeme první zápas, to zase jedeme ven, mají tam kluky co hrají ligu a na první zápas je 100% využijí. Bude to těžký rozjezd, ale tady si člověk nevybere.

Systém první ligy juniorů je postavený na tom, že vítěz tabulky jde do baráže, bere vše. Jste spokojen s tímto systémem, nebo byste uvítal klasický systém, kdy by se po základní části utkaly nejlepší týmy v play-off a přímo by si to tak rozdaly o to, kdo si zahraje vysněnou baráž?
V tomto systému, který se praktikuje v první juniorské lize, záleží na každém bodu. Letos je navíc zavedený tříbodový systém, takže když ztratíme nějaké body, tak se to bude strašně těžce dotahovat, a když přijde nějaká smolná série utkání, kdy se prohraje o gól, nebo se v závěru ztratí vedení, a místo tří bodů se bude brát jeden, tak nebude nic jednoduchého ty body nahrát zpět. Pro nás bude důležitý začátek soutěže, ať se bodově chytneme a pak už to nějak pojede. Osobně jsem raději za systém s play-off. Myslím, že tahle soutěž je daná trošku do pozadí – když se hraje play-off v krajském přeboru mužů, tak proč by se nemohlo hrát v juniorské lize. Svaz by měl klukům to play-off dopřát, protože podle mě to prostě a jednoduše k hokeji patří. Ale je to, jak to je, a my musíme hrát podle toho, co nám nastaví svaz.

banner pod článkem
×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
SC Kolín