Vsetín v sobotním šlágru přivítá rozjetou Třebíč

Jan Tajzler • 25.11.2022

Další hokejová sobota bude na Valašsku znovu patřit atraktivnímu duelu. Vsetín se postaví aktuálně druhému týmu tabulky celku SK Horácká Slavia Třebíč. Bílé hvězdy podobně jako v loňské základní části zaznamenávají úspěšné výsledky a znovu se pohybují na předních místech tabulky, momentálně se přetahují o čelo s Porubou. Valaši by se však rádi vrátili také zpět do popředí a proti Třebíčí budou usilovat o další potřebné body a také o první letošní triumf nad týmem z Vysočiny. Atraktivní bitva odstartuje na Lapači v 17:00.

Partner utkání:

Třebíč těží z domácího prostředí, venku to skřípe

Když se mluví o prvoligových favoritech, málokdo vzpomene Třebíč. Na Vysočině však už druhou sezonu dokazují, že se s nimi musí počítat. Pod taktovkou Kamila Pokorného si Třebíč vybudovala nedobytnou tvrz, když na domácím ledě neprohrála jediné utkání. Naopak venku je to horší, do Třebíče putovaly body pouze z utkání v Pardubicích, Litoměřicích a Šumperku. Jistou vzpruhou pro zlom nepříznivého třebíčského trendu může být povedené derby s Jihlavou, odkud si Třebíč odvezla všechny body za vítězství 6:2, i díky tomu aktuálně sídlí na 2. pozici tabulky s pouze jednobodovou ztrátou na lídra z Poruby.

Na Vysočině zvládli znovu poskládat dobře fungující tým. Ukazuje to hned několik statistických faktů. Pokud se zaměříme pouze na tým jako celek, pak Třebíč naplňuje atributy úspěšného celku, daří se jí v přesilových hrách, které má hned po Litoměřicích nejlepší v lize. Příkladná je pak v disciplíně, když ze všech týmů odehrála nejméně času v oslabení. K tomu všemu se přidává již zmíněná mimořádná úspěšnost v domácím prostředí.

Bílé hvězdy mají také ve svých řadách hned několik výrazných individualit. Útočník Ladislav Bittner se znovu pere o post nejlepšího střelce soutěže, momentálně je s 13 zářezy druhým nejlepším kanonýrem Chance ligy. Vysoce produktivní je Martin Dočekal, jeho 23 kanadských bodů jej řadí mezi kvarteto nejproduktivnějších hráčů celé ligy. Riziko pro vsetínskou defenzívu bude představovat i Matěj Psota (7+10) nebo další hráč se zkušenostmi z nejvyšší soutěže Miroslav Holec (7+6).

Za úspěchem třebíčských přesilovek můžeme hledat i obránce Antonína Bořutu, který se s 15 kanadskými body dělí s litoměřickým Janem Holým o pozici nejproduktivnějšího obránce soutěže. V dresu Třebíče nastupuje i v letošní sezoně zkušený Jiří Hunkes, který na Lapači působil v před covidové sezoně 2019/2020, koneckonců i Bořutovi je prostředí vsetínského stadionu známé, zlínský odchovanec zde vypomáhal ještě v dobách druholigových v sezoně 2009/2010. Vsetínští fanoušci však určitě nejraději vzpomínají na Vojtěcha Šilhavého, který na Valašsku pomohl k postupu v roce 2017 a působil zde až do roku 2021.

Další statistická nej ve prospěch Třebíče se nachází v brankovišti. O kvalitách Pavla Jekela se Vsetín přesvědčuje snad v každém vzájemném zápase. Tento brankář znovu ovládá statistiky Chance ligy, průměrně obdržel 1.95 branek na jedno utkání, úspěšnost zákroků přesahuje 93 % a Jekel také vychytal nejvíce vítězných zápasů, když se svými spoluhráči slavil již 16x.

Navzdory výše uvedeným faktům se Třebíčí na Lapači dlouhodobě nedaří, naposledy zde uspěli v lednu roku 2018, kdy tehdy z ledu prvoligového nováčka odvezli všechny body za výhru 4:1. Od té doby platí v drtivě většině případů výhoda domácího prostředí. Jak to bude tentokrát?

Připíše si Vsetín první listopadovou výhru na Lapači?

Valaši se po reprezentační přestávce snaží naladit zpět na vítěznou sérii, která je zdobila v závěru měsíce října, zatím ve dvou zápasech prohráli a stejně tak i vyhráli. Ve středu se Vsacanům podařilo po dlouhé době zvítězit na ledě Přerova, když už v 1. třetině vykročili rázně za vítězstvím a ovládli ji v poměru 3:1. Rychlý tříbrankový náskok zajistili sváteční střelci, skóre otevřel Adam Hořanský, první branku ve vsetínském dresu pak oslavil Jan Štefka a podruhé se prosadil i lotyšský útočník Daniels Berzinš. Výkon celého týmu chválil i trenér Radim Kucharczyk: Zvládli jsme vstup do zápasu, první třetina byla opravdu dobrá. Odskočili jsme na 3:0 a stejné vedení jsme chtěli i udržet. Bohužel jsme pak dostali gól. Ve druhé třetině se zápas lámal, ubránili jsme tam soupeřovy přesilovky. Druhá třetina byla jinak z naší strany také dobrá. Ve třetí části přišla komplikace v podobě dvou zbytečných faulů, ale závěr zápasu jsme zvládli lépe než v předchozích duelech. Tým si to pohlídal. Dobrý výkon také podal brankář Sachr, bylo tam to maximum.

Nyní čeká na Vsetín další výzva, v odvetě bude čelit Třebíči a na Lapači by se určitě chtěl vrátit do módu, kdy soupeři vozili body z Valašska jen sporadicky. V listopadu zatím fanoušci na oslavnou děkovačku čekají. Vsetínský tým bude jistě motivovat i tužba po odvetě za první vzájemné utkání z Třebíče, kde Valaši po dvou třetinách vedli 2:1, ale slibný náskok se ve třetí třetině rozplynul a bodový zisk z toho nebyl. Proti týmům z Vysočiny se tak letos Vsetínští trápí, ale již v sobotu mohou tento trend zvrátit, utkání startuje v 17:00.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Sachr – Ondračka, Voženílek, Němec, Prčík, Smetana, Krajčík, Hryciow – Jonák, Berzinš, Rob – Berger, Přikryl, Sihvonen – Š. Bláha, Lichanec, Půček – Vítek, Štefka, Hořanský.

Třebíč: Jekel – Bořuta, Tureček, Forman, Furch, Poizl – Dočekal, Bittner, Psota – Holec, Vodný, Mat. Novák – Meluzín, D. Michálek, Krliš – Michalčuk, Šilhavý, Svoboda.