Mikšovský: Podržel nás Petr Hromada, byl to jeho zápas

Václav Trávníček • 18.09.2014

První utkání sezony zvládli vsetínští hokejisté na výbornou. Podpořeni bezchybným výkonem brankáře Hromady přetlačili ve středu v podvečer Nový Jičín a slavili vítězství 2:0. Za triumfem Valachy nasměroval už v 5. minutě Adam Mikšovský, na kterého navázal v polovině zápasu obránce Nedbálek. Oba góly padly v přesilovkách, ten druhý dokonce ve dvojnásobné. „Hodně jsme si oddechli. Moc jsme si přáli získat na start soutěže tři body,“ radoval se po zápase střelec první branky.

Úvod středečního duelu byl z obou stran nervózní. Důležitost utkání svazovala ruce jak hráčům Vsetína, tak Nového Jičína. „Bylo to nervózní. Šlo o první zápas ligy a oba týmy chtěly do soutěže vstoupit vítězně,“ hodnotil vyrovnanou bitvu Mikšovský. Vsetínu psychicky pomohl první gól, který přišel právě z hole sedmadvacetiletého útočníka. Domácí hráli první přesilovku utkání, když to od modré zkusil obránce Hurtík. Jeho dělovka se po několika odrazech dostala až před Adama Mikšovského a ten pohotově dorazil puk za Ilášova záda.

Když se pak v polovině zápasu trefil ve dvojnásobné početní výhodě Nedbálek, nervozita z Valachů definitivně opadla. „Ty góly nám pomohly, uklidnili jsme se,“ souhlasil Mikšovský. „Důležité ale bylo, že jsme hráli dobře dopředu a vytvářeli si šance. Hráli jsme zodpovědně a byť jsme znovu bojovali s disciplinovaností, proměnili jsme přesilovky. Soupeři se ale postupem času naučí číst jeden druhého, takže musíme pořád vymýšlet nové věci,“ dodal.

Nerovnoměrný počet hráčů na ledě pramenil především z emocí, jež mnohdy vzplály až nečekaně rychlým plamenem. Svojí troškou do mlýna přispěl i Michal Žák, obránce, s nímž Vsetín počítal pro sezonu, ale který týden před startem soutěže odešel právě do Nového Jičína. Ve středu tak nastoupil proti svým bývalým spoluhráčům - a psychicky zápas nezvládl. „Je to jeho věc,“ nehodlal se na Žákovu adresu vyjadřovat Mikšovský. „Rozhodl se, jak se rozhodl, a dneska hrál tak, jak hrál. Nebudu to vůbec komentovat,“ uvedl nový asistent kapitána.

Trenér Luboš Jenáček o Michalu Žákovi:

„Způsob, jakým odtud Michal odešel, nebyl férový. Jeden den nám ve čtyři hodiny slíbí, že bude hrát ve Vsetíně, a v pět už se hlásí na tréninku Nového Jičína. Bohužel podobné chování ho provází delší dobu. Je to smutné o to víc, co pro něj Vsetín udělal. Od šesté třídy jsme ho vychovávali, měl šanci hrát extraligy dorostenců, byl u postupu juniorky do nejvyšší soutěže. Na ledě by dostal určitě hodně prostoru. Ale jen to, jak se dnes předvedl, hovoří za vše. Hrál proti kamarádům a dopouštěl se vrážení zezadu, což je nejnebezpečnější faul, kdy hokejista může při shodě náhod klidně skončit na vozíku. Navíc si na to vybral naše dva nejmenší hráče. Na to musí být hodně hroší kůže. Pro mě Michal jako člověk skončil. Dokonce jsem i viděl jak ho trenér Flašar v podstatě vyhodil ze zápasu. Když to uzná i jeho vlastní trenér, tak si myslím, že není o čem diskutovat.“

Místo toho pochválil spoluhráče za bojovnost a věřil, že cenné vítězství posílí jeho tým do dalších bojů. „Základ byl v letní přípravě, která byla kvalitní a pestrá. Dřeli jsme i v srpnu, kdy byly tréninky někdy skoro tříhodinové. Snad z toho budeme hodně těžit,“ přál si, aniž by první výhru nějak přeceňoval. „Musíme pracovat dál. Neustále se snažíme pilovat hru dopředu, dozadu i ve středním pásmu. Myslím, že to našemu projevu přidalo a snad to tak i působí. Ale důležité bude, aby to tak bylo i v dalších zápasech,“ zdůraznil.

Už v následujícím kole totiž parta v nových zelenožlutých dresech zajíždí do Poruby, kde vyzve celek trenéra Martina Smetáka. A o kvalitách ostravského celku Valaši moc dobře vědí. „V soutěži není soupeř, který by se dal porazit hladce 5:0. Všichni makají, cvičí, snaží se zdokonalovat. Ale Poruba má opravdu velmi kvalitní mančaft,“ poznamenal Mikšovský, jenž ve středu nastupoval v útoku výjimečně s Podešvou a Vítkem.

Na co se tedy musí se spoluhráči připravit? Kudy povede cesta k dalším tře bodům? „Chceme vycházet ze zabezpečené obrany, takže musíme zlepšit bránění, protože proti Novému Jičínu jsme v tom měli mezery. Kdyby nás nepodržel Petr Hromada, mohlo to utkání vypadat úplně jinak. Byl to jeho zápas,“ uzavřel.