Trenér Štraub: Chceme bojovat s mladými hráči. Diváci to musí pochopit

Václav Trávníček • 21.11.2010

Nedělní duel Vsetína s Přerovem napsali Valaši podle stejného scénáře, jako už několik posledních domácích duelů: Ač byli vyrovnaným soupeřem a sahali po třech bodech, na vítězství ani tentokrát nedosáhli. Přitom byli tak blízko! „Soupeř potrestal naše individuální chyby a vstřelil góly. My ještě nejsme tak zkušený mančaft, abychom dokázali takový zápas otočit,“ pravil po utkání vsetínský trenér Josef Štraub, když ukončil proslov k mužstvu.

Co jste hráčům řekl?
Zaprvé jsem jim poděkoval za bojovnost. Hráli srdcem a chtěli vyhrát. Na druhou stranu jsem jim vytkl, že nás potápí naše individuální chyby, kterými prohráváme zápasy. Nad tím se musíme zamyslet.

Kde se utkání s Přerovem lámalo?
Dostali jsme hodně laciné dva góly. Hroudovi to tam spadlo na beton a pak do branky. K nám se takhle štěstí nepřikloní. Vystřelíme, puk zůstane na brankovišti a za čáru se nedokutálí. Každopádně jsme udělali individuální chyby, ze kterých pramenila přečíslení dva na jednoho. Soupeř tyhle příležitosti dokázal využít a vstřelil góly. A my ještě nejsme tak zkušený mančaft, abychom dokázali takový zápas otočit. Strašně se na to nadřeme.

Hrál roli i fakt, že jste měli k dispozici pouze šest obránců?
Jasně, že to hrálo roli. A navíc - když se podíváme na naše útočníky, pět z nich hraje v pátek a sobotu utkání za mládež. V neděli přijdou k nám a hrají třetí zápas během tří dnů. Jsou vyšťavení. Když jsem dnes viděl, jak kluci makají, musel jsem jim za to poděkovat. Není sranda hrát tři zápasy ve třech dnech. A nejde o poprvé, je to tak už několik týdnů v řadě. Taháme kluky z juniorky a z dorostu, ale nemáme kam jinam sáhnout. Finanční stránka klubu je na takové úrovni, na jaké je, a my chceme bojovat s mladými hráči. Diváci to musí pochopit. Ukazuje se, že naši kluci mají morálku, chtějí bojovat, ale říkám: tři zápasy ve třech dnech, navíc několik týdnů v řadě, to se nedá zvládnout. Teď jsme o tom mluvili s vedením. Moje vize je taková, že se mladí kluci jako Kapr, Farda nebo Kubo vyhrají za tři roky. Teď se hokej ještě pořád učí, nemůžeme po nich chtít, aby rozhodovali zápasy. Budeme bojovat a uvidíme, jak to dopadne.

Jedním z mladých hráčů je i Radek Holík, který dnes nastoupil poprvé. Jak hodnotíte jeho přínos?
Nic velkého nezkazil. Radek přišel právě z Přerova a tam moc nehrál. Jestli za dva roky odehrál dva zápasy… Je to ale poctivý kluk, který chce pracovat a který nám zapadá do koncepce. Myslím, že byl i trochu nervózní, dolehlo to na něj. Rok jenom trénoval a to se projeví. My ale s mladými hráči chceme pracovat. Nic jiného nám ani nezbývá.

V průběhu utkání jste měl střet s rozhodčím. O co šlo?
Trošku zapracovaly emoce. A taky jsem chtěl se zápasem něco udělat. Zavolal jsem si sudího, abych to trochu rozkouskoval a malinko na něj vytvořil tlak. On nakonec přijel, vysvětlili jsme si to a bylo to v pořádku. Větší problémy jsem s ním měl během utkání ve Frýdku-Místku. Dneska to bylo v pohodě.

Jak to vypadá s psychikou mužstva? Přece jen jste sehráli vyrovnané zápasy s Valmezem, Hodonínem i Přerovem… a pokaždé bez vítězství.
A nebo doma s Šumperkem. Hrajeme dobře, ale žádná haluz nám tam nespadne. Jsme v situaci, kdy se k nám ani to štěstí nepřikloní. Šumperk nebo Hodonín, to jsou mužstva z horních pater tabulky a nepřehrávají nás. Jenom prostě nedáme góly, něco nám tam nespadne. Ale jak říkám – kluci jsou mladí a chtějí. Myslím, že na ně psychika zatím nějak nedoléhá.

Je první osmička ještě reálná?
Teoreticky je reálná.

Ale příští utkání v Orlové asi nebude nic jednoduchého, viďte?
Zrovna dneska jsem to klukům říkal. Když jsou problémy a sestava je slátaná, mužstvo se semkne a je schopné udělat nějaký výsledek. Určitě tam neodjedeme s tím, že dostaneme desítku. Ale na utkání prostě pojedeme s hráči, které máme.

Co říkáte na fanoušky? Připadá mi, jako by na něco pořád čekali a jsou víceméně potichu.
Ono to trvá od začátku sezóny. Ve Vsetíně bylo vždycky skvělé prostředí, i v průběhu první druholigové sezóny. Loni byli už lidé naštvaní na farmu se Zlínem a letos je to taky takové mrtvé. Nevím, jestli je to tím, že nemají pyrotechniku, vlajky, slivovici… na druhou stranu: několik zápasů, které jsme hráli doma, se fanoušci neměli čeho chytit. Protože na to se nedalo koukat.