Štefan Žigárdy: Dostal jsem skvělou šanci

Michal Kubáň, Aleš Koňařík • 10.10.2004

K. V a r y – Podle soupisky původně až pátý vsetínský brankář Štefan Žigárdy si splnil sen. Poprvé v kariéře nastoupil jako jednička do extraligového zápasu a při premiéře si vedl více než zdatně. „Ne, nervózní jsem určitě nebyl. Neměl jsem co ztratit,“ řekl dvacetiletý brankář po utkání, ve kterém si připsal 24 zásahů. O své nominaci se dozvěděl v sobotu ráno. „Na rozbruslení trenér Neliba řekl, že budu chytat proti Varům. Mile mě to překvapilo. Dostal jsem skvělou šanci.“

Žigárdy vypomáhá prvoligové Opavě, kde sbírá zkušenosti v seniorském hokeji. Loni ještě hájil branku vsetínské juniorky, letos si hostování ve slezské metropoli nemůže vynachválit. „Na to, jak jsem mladej, mě v Opavě skvěle přijali do mančaftu. Mysleli jsme, že budeme hrát o záchranu, ale teď máme dost bodů a daří se nám. V Opavě jsem spokojený, je to hezké město, mám to blízko na zimák, takže si nemám na co stěžovat. Určitě bych tam chtěl hrát dál. Věřím, že mi trenéři budou dávat šance jak v Opavě, tak na Vsetíně,“ rozpovídal se Žigárdy.

Se svým prvním zápasem za vsetínské „Áčko“ byl Žigárdy vcelku spokojený, porážka ho ale pochopitelně mrzí. „Je to škoda, že jsme zase prohráli. Za sebe můžu říct, že kluci hráli celkem dobře. Vary nám nás ale přetlačily, daly nám tři branky a my jen jeden. To rozhodlo. Je pravda, že nestřílíme góly, ale na druhou stranu, kdybych vychytal všechno, mohlo to vypadat jinak,“ poznamenal trochu sebekriticky. „Na spoluhráče si ale nemůžu stěžovat. Vždycky, když přijde do kádru někdo mladý nebo nový, tak se tým snaží co nejvíce mu pomoci.“

Štefan ví, že záskok na postu vsetínské jedničky je pouze dočasný. „Až se uzdraví Čeman nebo Biegl, tak půjdou do branky. Zatím nemám na to, abych zde chytal, když jsou tady takové hvězdy. Spíše jsem ten zápas bral jako vynikající zkušenost,“ poznamenal skromně Žigárdy. „Překvapilo mě, když mi pan Štefl zavolal a řekl, abych přijel na Vsetín. Pro mě bylo utkání s Karlovými Vary takovým bonbónkem, protože vím, že na chytání za Vsetín ještě tak rok dva nemám.“

Vsetínští trenéři mají při zranění Čechmánka a Biegla složitou pozici při určování, kdo se z trojice Plšek – Masný – Žigárdy postaví mezi tyče, „Mladí brankáři jsou výkonnostně vyrovnaní, ale nedá se nich zatím stavět jako na Čechmánkovi nebo Bieglovi. Nelze se nich úplně spolehnout při krizových situacích,“ říká trenér Zdislav Tabara.

Žigárdyho se současná vsetínská krize dotýká pouze okrajově, s týmem si příliš nepobyl. „Výsledky Vsetína jsem znal jen z teletextu, neviděl jsem žádný zápas, takže nemůžu říct, proč se mužstvu nedaří. Co jsem viděl, bude to v tom, že prostě nedáváme góly. Tento tým má podle mě určitě na víc.“