Reprezentant Vampola: Ve Vsetíně to bylo krásné. Rád se vracím

Václav Trávníček • 15.05.2010

Své první mistrovství světa zažívá útočník Petr Vampola. Osmadvacetiletý forvard, který strávil ve Vsetíně čtyři sezóny a poprvé zde začal hrát stabilně nejvyšší soutěž, si o reprezentaci řekl letošními výkony v dresu Plzně. „Na Vsetín ale vzpomínám velice rád. Dokonce mám odtud i manželku, takže se na Valašsko vracím,“ říkal Vampola před důležitým sobotním utkáním Čechů proti Švýcarsku. Ten sehraje národní mužstvo od 20:15 v mannheimské SAP Areně.

Petře, jak si šampionát užíváte?
Je to samozřejmě příjemné, protože ne každému se podaří na mistrovství světa dostat. Netajím se tím, že to byl vždycky můj sen. Ten se mi teď splnil a já se budu snažit, abychom se dostali co nejdál a uhráli tu dobrý výsledek.

Kdy se o vaší nominaci rozhodlo? Byly to LG Hockey Games ve Švédsku?
Jezdil jsem na turnaje Euro Jockey Tour celou sezónu, takže si myslím, že se o tom rozhodovalo po celou tu dobu. Netvrdil bych, že jsem to ovlivnil jenom výkonem na Švédských hrách. Myslím si, že trenér přihlédl celkově k mým výkonům během přípravy. Navíc se omluvilo dost hráčů z NHL.

Sledoval jste, jak od nich trenéru Růžičkovi chodí omluvenky?
Ze začátku ani moc ne, soustředil jsem se na vlastní výkon. Ale když pak omluvenky začaly chodit, po očku jsem to už sledoval. Říkal jsem si, že s rostoucím počtem omluvenek ze zámoří by mohla růst i moje šance na nominaci.

Takže zatímco fanoušci byli smutní, že nedorazí například Patrik Eliáš, vy jste slavil…
Na jednu stranu ano. Ale zároveň bych neřekl, že bychom měli tady na mistrovství slabý mančaft. Jsou v něm mladší hráči, kteří nejsou příliš známí, ale přesto věřím, že šampionát zvládneme. Máme sílu.

To jste předvedli hned v prvním utkání, kdy jste porazili 6:2 Francii. Očekával jste tak skvělý start?
Dá se říct, že to byla povinnost. Jsem rád za to, že jsme utkání zvládli.

Pak ale následovala blamáž s Norskem a body jste museli honit v těžké bitvě proti Švédům. Oddechli jste si po utkání hodně?
Prohrané utkání s Norskem nás všechny moc mrzelo. Pak jsme skutečně museli zvládnout duel se Švédy, abychom měli do osmifinálové skupiny nějaké body. To se nám díky bohu povedlo. Myslím, že jsme odvedli dobrý týmový výkon. Teď bude každý další zápas stejně důležitý jako utkání proti Švédsku. I v sobotu proti Švýcarům se budeme snažit vyhrát. Věřím, že to klapne.

Viděl jste skvělý výkon Švýcarů proti Kanadě?
Neviděl, ale my s nimi hráli přátelská utkání, takže o nich přehled mám. Švýcaři dobře bruslí, jsou agresivní a nic moc nevymýšlejí a chodí do brány. Myslím, že to bude v sobotu fyzicky náročný zápas.

Co bude na Švýcary platit?
Musíme hrát tak, jako proti Švédům. To znamená vycházet ze zabezpečené obrany a přecházet do rychlých protiútoků. Musíme být agresivní a stále chodit před bránu. Když tohle splníme, mohli bychom zápas zvládnout.

Trenér Růžička si včera po tréninku pochvaloval hru českého týmu v oslabení, protože jste v početní nevýhodě ještě neinkasovali. Zvedá vám to sebevědomí?
Jasně. Já sice na oslabení nejsem určen, ale kluci, kteří na ně chodí, zvládají hru v početní nevýhodě výborně. Je jedině dobře, že máme tyhle hráče. Jsou pro nás veliké plus.

V současné době hrajete za extraligovou Plzeň, ale do nejvyšší soutěže jste vstoupil ve Vsetíně. Jak na angažmá na Valašsku vzpomínáte?
Byly to velice příjemné roky. Ve Vsetíně jsem byl od nějakých šestnácti do jednadvaceti let a to je věk, na který člověk nezapomíná. Bylo to tam opravdu nádherné, prožil jsem tam krásné hokejové i osobní chvíle. Ostatně, mám odtud manželku, takže se do Vsetína rád vracím.

Společně s Kucharczykem a Hudlerem jste tvořili elitní juniorský útok, viďte?
Takhle jsme spolu hráli v mládežnických kategoriích i později v A-týmu. Měli jsme s Hudlym a Kuchardou štěstí, že jsme se do seniorů dostali, protože tam působili vynikající hráči. Konkurence byla obrovská a k nám se opravdu přiklonilo štěstíčko. Když později někteří dobří hráči klub opustili, dostali jsme příležitost nastupovat za seniory stabilně. To bylo pro nás jedině dobře.

Vy jste za A-tým poprvé nastoupil v sezóně 2000/2001, v níž jste odehrál dvanáct zápasů. Máte doma zlatou medaili, kterou tehdy Vsetín vybojoval?
Mám. Jak říkáte, odehrál jsem několik zápasů v základní části. Během play off jsem jezdil s mančaftem jako hráč čtvrté pětky. Do utkání jsem už nezasáhl, ale i tak jsou to zážitky na celý život. Vzpomínám na Vsetín hrozně rád.

Poslyšte, vy jste ve Vsetíně prožil docela bouřlivé mládí, co?
Ale jo, tak každý to mládí nějak prožívá. Já bych neřekl, že jsem byl nějaký divoch. Prostě jsem byl impulsivnější hokejista, ale každý se s věkem zklidňuje. Myslím, že teďka už takový nejsem.

Vracíte se někdy do rodného Žďáru nad Sázavou?
Určitě. Ve Žďáru mám rodiče a když mám volno, zajedu je navštívit.

Kdy plánujete další návštěvu?
Teď se soustředím na mistrovství světa. Rád bych tady vydržel co nejdéle, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku. Až to pak všechno skončí, pojedu se do Žďáru podívat.

Autorem exkluzivních fotografií je Roman Kučera