Na Lapač příjíždí úřadující český mistr

David Schlegel • 16.11.2003

V s e t í n - Na Valašsko přijede úřadující mistr - Slavia Praha. Po pomalejším startu se slávisté rozjeli a po výhře nad svým odvěkým rivalem z Holešovic Slavia poprvé v letošní sezóně Spartu přeskočila v tabulce. Stejně příjemný pocit si z Liberce odváželi Vsetínští, kteří v prodloužení zpacifikovali Bílé Tygry. Souboj Vsetína se Slavií začíná v neděli od 17 hodin na stadionu Na Lapači.

Historie

Na západ Čech přijede jeden z nejstarších hokejových klubů v českých zemích. Od roku 1900 se na Slavii hrál tzv. bandy hokej, o devět let později už typický kanadský hokej. O jeho šíření se nemalou měrou zasloužil i tehdejší brankář Slavie Josef Gruss, který jako první přeložil pravidla ledního hokeje do češtiny. Z původních výsostných pozic však Slavia ustoupila a její pěticípá hvězda začala stoupat až v novodobých hokejových dějinách. Vše začalo postupem do nejvyšší soutěže v roce 1994, ale zejména přelom letopočtu a s ním nástup Vladimíra Růžičky na funkcionářské posty odstartoval cestu klubu za kýženými úspěchy. Vzestupná tendence vygradovala po dvou čtvrtých místech ziskem mistrovského titulu v nejdramatičtějším finále extraligy, které poutalo pozornost hokejového národa na jaře letošního roku.

Pozvolný rozjezd

Po několika změnách v kádru se mistr rozjížděl v nové sezóně jen velmi pomalu. První výhru si Slavia pod pohrůžkou hráčských výměn připsala až v 7. kole v televizním zápase na ledě Kladna. Signál však mužstvům však potén Slavia dala jasný. Od zmíněného 7. kola Slavia prohrála pouze jedinkrát, když nestačila třineckým Ocelářům na jejich ledě. Aktuální série neporazitelnosti Pražanů čítá devět zápasů a před Vsetínem stojí náročný úkol pokusit se tuto vítěznou řadu přerušit.

Oživení kádru

Pod tíhou neúspěšného vstupu do sezóny se Vladimír Růžička, hlavní trenér a generální manažer v jedné osobě, rozhodl provést několik změn ve slávistických řadách. Po návratu obránce Petra Kadlece ze zámoří a odchodu Ivana Droppy na hostování do Litvínova se poslední změny dotkly útočníků. Nejprve Slavia vyměnila Leoše Čermáka za Radoslava Kropáče z Liberce, poslední novinou je přestup Michala Vondrky z Českých Budějovic místo Jana Fadrného.

Slávisté na Karjala Cupu

Zatímco Vsetín neměl na Karjala cupu žádného zástupce, Slavia měla hned trojí zastoupení. Dodatečně povolaný brankář Roman Málek předvedl skvělé výkony a i díky němu obsadil národním tým druhou příčku. Michal Sup zase zajistil úspěšným samostatným nájezdem rozhodující bod v zápase s Rusy. Třetici reprezentantů z pražského celku uzavírá Petr Kadlec.

Sestavy v posledním utkání

HC Vsetín: Biegl - Jaškin, Štach, Luža, Polák, Kuboš, Frolo, Nedbálek, Horák - Stantien, Pavliš, Hudec - Selingr, Vak, Mareš - Ambruz, Hruška, Dubec - Badiura, Valko, Prokop.
HC Slavia Praha: Málek - J. Novák (37.- 50. O. Staněk), Kolařík, P. Kadlec, D. Pojkar, Kuntoš, Graňák - D. Hruška, J. Beránek, Sup - Kropáč, P. Martinec, Tomica - Klepiš, Vondrka, Antoš - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý