Milníky play-off: aspoň branku

Radek Bařina • 20.03.2019

Ne! Ani třetí zápas série nepřinesl kýženou výhru. Ba co víc, ani tentokrát Vsetín nevstřelil ani jediný gól. Střelecká krize se tak povážlivě prohlubuje. VHK přitom na ledě Motoru vůbec neodehrál špatný zápas. V první polovině utkáni byl svému soupeři vyrovnaným sokem, měl i několik velmi dobrých příležitostí. Jihočechy však na koně dostaly přesilovky a když ve třetí třetině jednu z nich využili, bylo se Vsetínem zle. To nejdůležitější ze semifinále číslo 3 shrne dnešní díl milníků.

Klíčový okamžik: znovu ta úvodní branka

V této sérii tomu jinak nebude. První gól zápasu je určující, tím spíš, když se prosadí hráči Motoru. Proti zatažené obraně Jihočechů se totiž Vsetínští takřka neprosazují. Tentokrát se na úvodní trefu čekalo až do třetí periody. Šancí přitom bylo k vidění docela hodně, gólmani obou celků však předváděli parádní výkon. V čase 42:41 však domácí hráli přesilovku. Václav Karabáček si v ní našel odražený puk a chladnokrevně ho uklidil za záda vsetínského gólmana. Ten neměl šanci zasáhnout. Vstřelená branka zápas zlomila, vždyť ve zbytku utkání si Vsetín vytvořil už jen dvě větší šanci a v nich neuspěl.

Hvězda zápasu: Petr Kváča

Jihočeský gólman Petr Kváča je zatím neprůstřelný. Zejména v první třetině se přitom rozhodně nenudil, vsetínské protiútoky byly nebezpečné. Ale jedna věc je, že ač pálili Valaši ze zajímavých pozic, jejich střelám chyběla prudkost či lepší umístění a druhá ta, že Kváča působil naprosto sebejistým dojmem. Puky mu nevypadávaly, takže Vsetín se vůbec nedostával k dorážkám a když už si musel připsat opravdu těžký zákrok, zvládl ho s bravurou. I tímto sebevědomým projevem Kváča deptal Vsetínské střelce a titul muže zápasu si rozhodně zaslouží.

Smolař: Vít Jonák

Vsetínský kapitán dře, bojuje. Je na něm vidět, jak mu osud série není lhostejný. Štěstí však nepřeje ani jemu, ani jeho spoluhráčům. Přitom právě Jonák měl na své holi asi největší šanci vsetínského celku. Ve druhé třetině se v oslabení řítil zcela sám na branku Motoru. Únik se rozhodl zakončit střelou pod víko, puk ale zamířil nad Kváčovu svatyni. Přímo na ledě pak musel Jonák přihlížet, když puk po Čermákově vyhození zamířil do odkryté branky, čímž byl osud zápasu definitivně zpečetěn. Věřme, že ve čtvrtém semifinále se Jonák, či některý z jeho spoluhráčů, přeci jen dočkají šťastnějších okamžiků.

Zklamalo: Přesilovky

Když se Vsetínu nedařilo v základní části, pomohl si přesilovkou. Ty mu šly náramně, nebýt toho, ani zdaleka by neskončil na druhé příčce tabulky. Avšak stejně tak, jak šly Valachům přesilovky v základní části, tak jim v play-off nejdou. Platilo to pro většinu duelů s Prostějovem a v sérii s Motorem je to ještě patrnější. Vsetínští si to uvědomují, snaží se to změnit, ale o to křečovitěji jejich početní výhody vypadaní. Ve třetím semifinále nevymysleli ve svých přesilovkách vůbec nic, naopak v nich Českým Budějovicím sami nabídli hned dvě velké šance. To domácí hrají přesilovky mnohem lépe, ostatně právě početní výhoda jimzařídila vítěznou branku.

Zaujalo: gól, který nemohl být uznán

Vsetínu zatím v sérii štěstí příliš nepřeje, ve druhé třetině úterního duelu se ale na jeho stranu přeci jen na chvíli přiklonilo. Jihočeši v přesilovce vstřelili gól, jenže ten nebyl uznán. Ani nemohl být, rozhodčí totiž krátce předtím, než Zdeněk Kutlák poslal touš do sítě, přerušil hru. Rozhodl se totiž vylučovat Tomáše Frola za to, že přikopl svému gólmanovi hůl, což podle pravidel nesmí. Nutno uznat, že rozhodčí mohl být citlivější a domácím ponechat výhodu, rozhodl se však zapískat hned ve chvíli prohřešku, čímž Vsetín uchránil od inkasované branky. Jenže ne na dlouho…

Číslo dne: 43

V první zápase série se na úvodní gól čekalo do 14. minuty. V utkání číslo dvě už to bylo 22. minut, třetí duel série pak přinesl branku až v minutě nesoucí na svých bedrech číslovku 43. Přesně tak dlouho to trvalo, než Václav Karabáček otevřel skóre utkání, což se mu mimochodem povedlo již podruhé v sérii. Bude-li se se „čekačka“ na první branku stejným tempem prodlužovat i nadále, mohli bychom se už ve čtvrtém zápase dočkat penaltového rozstřelu za stavu 0:0. A přiznejme si, Vsetínští by se za tento vývoj nejspíš nezlobili.

Ze statistik: 74 střel na bránu – 0 gólů

Vsetín ve třech zápasech vyslal na branku Českých Budějovic dohromady 74, tedy průměrně 25 na zápas. Není to nikterak závratné číslo, není to však ani málo. A výsledek? Čistá nula. Přitom čistě statisticky by to Vsetínu mělo stačit alespoň na šest gólových radostí. Jenže čísla jsou jedna věc a realita druhá. Na Valaších už se viditelně projevuje, že si v zakončení nevěří, chybí jim potřebný klid a pohoda, a stejně tak i důraz před soupeřovou brankou. Vsetínští však věří, že ve čtvrtém zápase se jim střeleckou smůlu konečně povede protrhnout.

Následuje: vrátí se série na Lapač?

Situace sice začíná být kritická, Valaši však rozhodně neskládají zbraně. Jejich prvotním cílem teď bude vrátit sérii zpátky na Lapač, kde by se odehrálo případné páté utkání. Ke splnění tohoto úkolu ale musí Vsetínští nejprve dobýt Budvar arénu, což nebude vůbec nic jednoduchého. Jihočeši totiž zatím hrají výborně. Přesto to v silách VHK ROBE rozhodně je. Utkání startuje ve středu od 17:30 a bude ho sledovat vyprodaný zimní stadión včetně do posledního místečka zaplněného sektoru hostů.

Klíč k úspěchu: důraz, důraz a ještě jednou důraz

Vsetínští si rozhodně zaslouží pochvalu za to, jak přitvrdili v okolí vlastní branky. Jihočeši se dostávali k minimu dorážek a za provokace, jako například Karabáčkovo seknutí Gáby po odpískání, byli důrazně ztrestání. Odměnou vsetínským bylo, že drželi dlouho bezbrankový stav a nakonec inkasovali jen v oslabení. Stejný důraz by teď Valaši potřebovali uplatnit i na opačném konci hřiště. I sami hokejisté v pozápasových rozhovorech přiznávají, že chybí tlak do branky a větší důraz před gólmany Motoru a nám nezbývá než souhlasit. Důraznější by měla být i samotná střelba. Jak už jsme zmiňovali, Vsetín měl v první třetině poměrně hodně dobrý střeleckých pozic, razance a přesnost zakončení ale nebyla hodna nejlépe střílejícího týmu po základní části.

Očekávání: boj o první vstřelený gól

Valaši půjdou do utkání s jasným cílem – konečně protrhnout gólové prokletí. Jihočeši budou hrát neustále stejný hokej – ten, který jim je vlastní a který Vsetínu nechutná. Je tedy velice pravděpodobné, že zápas se bude hrát dle stejných not, jako ten úterní – Jihočeši budou hrát svůj nátlakový hokej, Vsetín bude chtít hrozit z rychlých výpadů. Hodně důležité mohou být i tentokrát přesilové hry. Zejména Vsetín si proto musí dát pozor na zbytečná vyloučení, kterých bylo v úterním zápase relativně hodně. A asi je zbytečné opakovat, že alfou a omegou bude vstřelení prvního gólu.

Předzápasové novinky: Strmeň versus Gába?

Motor s největší pravděpodobností udělá v sestavě jedinou významnější změnu. Do branky půjde Strmeň, který se se svým maskovaným kolegou pravidelně střídá. Výměnu gólmana po porážce by mohli udělat i vsetínští trenéři. Gába však v úterý podal výborný výkon, proti inkasované brance nemohl nic dělat, je tak dost možné, že důvěru dostane i v duelu číslo čtyři. Uvidíme, zda se Valaši odhodlají k nějakým razantnějším úpravám ve složení formací, nepovažujeme to však za příliš pravděpodobné.

Ve středu od 17:30 to vypukne. Držte Valachům palce a pomozte jim vrátit sérii na Lapač.