Kowalczyk: Děláme stále více chyb než soupeři

Aleš Koňařík • 28.09.2004

V s e t í n – Vsetín se po radosti z dobrého startu do soutěže probouzí do nepříjemné reality. A tou čtvrtá porážka v řadě určitě je, navíc se tak stalo opět na domácím ledě. Všechny body si po Zlínu a Vítkovicích odvezlo i Znojmo. „Zítra si musíme sednout, rozebrat naši hru a promluvit si o tom, jak které situace řešit lépe a co všechno se musí zlepšit,“ řekl obránce Pavel Kowalczyk, autor první vsetínské branky.

Gól přišel až za stavu 0:3 a byl z kategorie „valašských haluzí.“ Puk vystřelený z Kowalczykovy hole trefil nastavenou hokejku znojemského obránce, vylétl ke střeše a k překvapení všech a především brankáře Slávika zapadl do sítě. Ze vsetínské strany šlo o jediný úsměvný moment zápasu. „Jednou se mi povedl vstřelit gól od červené čáry, kdy to brankáři propadlo mezi betony. Myslím, že to bylo loni. Na další podobné si už ale nepamatuju,“ poznamenal Kowalczyk. Branka sice vyburcovala domácí tým k velkému náporu, který ovšem přinesl dílčí úpravu skóre. Probuzení přišlo příliš pozdě.

„Znojmo dokázalo proměňovat své šance a hlavně nedělalo takové chyby v obraně, jako jsme už poněkolikáté udělali my,“ zlobil se nad hrou týmu Kowalczyk. „Navíc první třetina byla z naší strany hrozná a na konci se nám už skóre honilo těžce. I to, že se hraje prakticky každý druhý den, má určitý vliv. Rychleji ubývají síly.“

Vsetín ale opět dokázal v závěru bojovat o remízu, doma potřetí v řadě zkoušel hru bez brankáře. Tato herní varianta se zřejmě brzy stane nejčastějším prvkem tréninků, risk v power-play dosud žádný efekt nepřinesl. Navíc teď Vsetín čekají tři zápasy venku. „Nevím, jestli je pro nás po čtyřech porážkách dobře, že jedeme hrát tolik utkání ven. Nic se nedá dělat, soutěž je beztak dlouhá a někdy tam jet stejně musíme,“ vzdychl Kowalczyk. Trenér Režnar má na věc jiný pohled. „Výhodou by mohlo být, že v těchto zápasech nemusíme tvořit hru a věříme, že se nám nějaký bod podaří přivést.“

Při absenci Tomáš Demla oblékl vsetínský dres pardubický forvard Pištek, který bude na Vsetíně měsíc hostovat. Na ledě strávil dvě třetiny. „Přijel dnes po obědě a hned nastoupil. Jeho čas určitě přijde,“ řekl Režnar. Vsetínští se po hráči zvenčí poohlédli i kvůli udržení trendu nasazování čtyř útoků. „V říjnu nás čeká 13 zápasů a hrát jen tři pětky by byla sebevražda,“ dodal Režnar. To Znojmo má zase hráčů do útoku nadbytek a trenér Zajíc je postaven před opačné dilema: koho posadit po nasazení Eliáše s Havlátem na střídačku, nebo přesunout do jiného útoku. Z úst extraligového trenéra snad poprvé zaznělo, že ne všichni mají ze zámořských akvizic radost. „To víte, že to nebude lehké rozhodování. Když hráče přeřadíte do třetí nebo čtvrté pětky, tak jsou hned nešťastní a chtějí končit s hokejem. Můžete jim to vysvětlovat kolikrát chcete, ale oni mají hlavy jako berani,“ nadsazoval Zajíc.“Aby byli všichni spokojení, museli bysme hrát s osmi lidmi v první pětce. V neděli však do sestavy sáhneme a nasadíme hráče z NHL. Už proto, že ti nám v předchozích zápasech dávali góly, ať už to byl Jágr nebo Kotalík.“

Ve třech venkovních zápasech narazí Vsetín v pátek na rozjetý Litvínov s Reichlem, Šlégrem a Ručínským, v neděli na Plzeň s Martinem Strakou a Jaroslavem Špačkem, v úterý pak na vedoucí Spartu. „Měli bychom zkusit navázat na první dva vítězné zápasy, to znamená hrát ze zabezpečené obrany a čekat na brejky. Nemůžeme uspět, když se budeme bezhlavě vrhat dopředu jak v zápase s Vítkovicemi a pak se nestíhat vracet,“ upozorňuje Kowalczyk.