Bitva o další body čeká Vsetín na ledě kladenských Rytířů

Jan Tajzler • 05.12.2017

Hokejisté Vsetína se po třech vítězstvích v řadě vydají bojovat o další body do Středočeského kraje, konkrétně do Kladna, kde se pokusí zaskočit tamní Rytíře. Tým trenérů Dopity a Jenáčka mocně dotahuje náskok na elitní osmičku, zaručující postup do play-off. Kladno zase bojuje o čelo tabulky, na první Motor ztrácí pouhé dva body a v domácím prostředí bude chtít zcela jistě potvrdit roli favorit. Utkání na kladenském Čez stadionu startuje ve středu v 18:00.

V rámci letošní sezony půjde již o třetí vzájemné měření sil mezi Valachy a Středočechy. V dosavadních soubojích dvou tradičních klubů platilo pravidlo můj dům – můj hrad. První konfrontace se konala v Kladně, v rámci 3. kola dokázali Rytíři připravit vsetínskému nováčkovi drtivou porážku 1:7. Vsetín v utkání doplácel především na nedisciplinovanost, Kladno naopak sázelo na mimořádnou efektivitu. Odveta ve Vsetíně přinesla zcela opačný scénář, domácí Valaši předvedli jeden z nejlepších výkonu sezony a Lapač slavil vítězství 5:1. Jak tomu bude tentokrát?

Kladno: Posílení Rytíři nechtějí připustit překvapení

Kladenské hokejisty trápila v závěru první poloviny základní části výsledková krize, když se Rytířům ve třech po sobě jdoucích utkáních nepodařilo bodovat. Vše začalo na ledě pražské Slavie, kde Kladno padlo 2:4. Šokující byl následná porážka v domácím prostředí, když kladenský Čez stadion vyloupil AZ Havířov (1:5). Výsledková mizérie vyvrcholila ve šlágru 25. kola, ve kterém Rytíři zajížděli na led Českých Budějovic, zde se však modrobílí vůbec neprosadili a odvezli si porážku 0:3. Chuť si tým trenéra Hořavy napravil až v domácím prostředí s Prostějovem, v rámci charitativního utkání Rytíři slavili vítězství 6:1. Povinnou výhru si pak Kladno připsalo nad beznadějně poslední Kadaní (3:1) a naposledy uspělo i ve Frýdku-Místku, když zvítězilo těsně 2:1.

Domácí prostředí je významnou devízou kladenských Rytířů, Středočeši padli na svém stadionu pouze s Přerovem a Havířovem. Čerstvě navíc Kladno přivítali ve svých řadách dvě velké posily do ofenzívy. Jednou z nich je mistr světa z roku 2009 Anton Kurjanov, společně s ním se do Kladna vrací také odchovanec Miloslav Hořava, jenž naposledy nastupoval za extraligový Litvínov.

Mimo zmíněné posily se Kladno může spolehnout především na Jana Kloze, jenž je s bilancí (7+13) nejproduktivnějším Rytířem. Jen o bod méně eviduje na svém kontě Patrik Machač. Nejlepšími střelci jsou se shodným počtem dvanácti branek David Tůma a Jakub Strnad. Mezi obránci září Petr Hořava (1+9) a také Petr Štich (2+7). Vsetínský odchovanec Petr Štindl zatím Kladnu vypomohl osmi přesnými asistencemi. Do brankoviště se proti Vsetínu postaví jeden z dvojice zkušených brankářů Lukáš Cikánek - Břetislav Kopřiva.

Důvod proč Kladno není vedoucím celkem soutěže lze najít ve využití přesilových her. V tomto ohledu Rytíři tápou a s počtem 15 vstřelených branek v početních výhodách jsou nejhorším celkem soutěže. Druhým nejhorším týmem ve využívání přesilových her je právě Vsetín, uvidíme, zda se tato statistika promítne výrazně i do vzájemného utkání obou celků.

Vsetín: Valaši touží po skalpu dalšího favorita

Vsetín zatím prožívá skvělý start do druhé poloviny základní části WSM Ligy. Nejprve zvládl severočeský trip v jehož rámci předehrával 31. kolo na ledě Litoměřic a zvítězil 6:3. O den později přišlo na řadu další tříbodové vítězství, tentokrát v Ústí nad Labem 4:1. Poslední utkání odehrál Vsetín na Lapači proti favorizovaným Karlovým Varům a podobně jako v úvodu soutěže je v domácím prostředí dokázal udolat, znovu byl výsledek 3:2 pro zelenožluté, ovšem tentokrát to Vsacané zvládli již v základní hrací době a jejich bilance ze tří posledních utkání je tak stoprocentní.

Série tří vítězství ve kterých Vsetín zaznamenal zisk devíti bodů, katapultoval Valachy zpět do bojů o elitní osmičku. Ztráta na 8. Třebíč momentálně činí pět bodů, pokud by se Vsetínu podařilo tuto ztrátu smazat, mohl by se navíc ucházet i o místa v našlapaném středu tabulky, ale nepředbíhejme. Vsetín potřebuje zabrat hlavně ve venkovních utkání, krom severočeského tripu sráží vsetínský tým právě bilance z ledu soupeřů.

Kde hledat příčiny vsetínského zvednutí se? Určitě ve vhodném doplnění týmu během uplynulé reprezentační pauzy. Trojice nových hráčů Petr Beránek, Anatolij Protasenja a také Ondřej Kopta si drží bilanci bodu na zápas. V posledních dvou utkáních Vsetínu pomohl také spolehlivým výkonem v brankovišti Luboš Horčička. Dalším faktorem je určitě stabilita vsetínské sestavy, která nastupuje v posledních utkáních prakticky bez větších personálních změn, čímž se vytváří kompaktnost hry celého týmu.

Kladno bude hostit utkání dvou celků, které se v posledních utkáních prezentují v top formě. Kdo se bude ve Středočeském kraji ve středu radovat? Odpovědi dostaneme ve středu v podvečer, utkání v Kladně startuje v 18:00, a pokud se do středních Čech nechystáte, můžete jej sledovat prostřednictvím textového online přenosu, a nebo si za poplatek zakoupit práva pro sledování přímého přenosu z kladenského Čez stadionu.

Sestavy v posledním kole:

Kladno: Cikánek – Štindl, Kehar, Hořava, Repe, Štich, Matula – Pekr, Kubík, Strnad – Tůma, Machač, Kloz – Kružík, Kaut, Redlich – Bláha, Svedlund, Zikmund. Trenéři: Hořava, Patera.

Vsetín: Horčička – Teper, D. Krenželok, Ostrčil, Frolo, Janáček, Dundáček – Markovič, Kopta, Březina – Slováček, Podešva, Vávra – Pokorný, Kucharczyk, P. Beránek – Hořanský, Karafiát, Šilhavý.