Pět branek jako dárek pro Valáška. Vsetín porazil Slavii

Helena Hegeďová, Radek Bařina • 06.10.2021

Utkání Vsetína se Slavií se neslo ve slavnostním duchu. Zástupci vsetínského klubu pogratulovali Horstu Valáškovi k životnímu jubileu a hráči přidali jako dárek tříbodové vítězství. Výhra se však zpočátku nerodila lehce, v první třetině Valaši bušili do slávistické obrany, ale prosadili se pouze jednou. Klíčový se ukázal být začátek druhé třetiny, během něhož se domácí dostali do pětibrankového vedení, které udrželi až do závěrečné sirény. Sami přitom ani jednou neinkasovali a Málek si připisuje druhé čisté konto v sezoně.

CHANCE LIGA - 8.kolo st 6.10.17:30
HC Slavia Praha
5:0(1:0, 4:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Kucharczyk (Štach), 21. Ondračka (Rob, Jonák), 25. Gago (Jonák, Rob), 26. Berger (Jerofejevs), 31. Štach (Klímek, Půček). Rozhodčí: Veselý, Ondráček – Kleprlík, Komínek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2540. Střely na branku: 40:27. Průběh utkání: 5:0.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Ondračka, Smetana, Štach, Jerofejevs, Hryciow, J. Jenáček – Gago, Jonák, Rob – Březina, Vlach, Š. Jenáček – Půček, Kucharczyk, Klímek – Hořanský, Berger, Vítek.
HC Slavia Praha: M. Michajlov (26. Pittr) – Barák, Veber, Havel, Nilsen, Duda, MHovorka, Zelingr – Kafka, Knotek, Kružík – Poletín, Žejdl, Šteiner – Všetečka, Vlček, Michnáč – Doležal, Pšenička, Ondráček.

Po úvodní oťukávací pětiminutovce to byl Vsetín, kde se ujal kormidla a vytvořil si převahu. Vlach střelou z mezikruží ještě neuspěl a gólem neskončil ani velký závar po pokusu Březiny, v čase 5:23 už se se ale Valaši radovali z úvodní branky. Radim Kucharczyk tak dlouho míchal s pukem za hostující brankou, až se před ním slavističtí obránci rozestoupili, takže vsetínský veterán si mohl vybruslit do střeleckého úhlu a šikovným dloubákem nad Michajlovovo rameno otevřít skóre duelu. Krátce poté VHK promrhal první přesilovou hru, i po ní ale pokračoval v náporu… a spalování šancí.

V deváté minutě ve velmi nadějné pozici netrefil dorážející Hořanský dobře puk, chvíli po něm minul tváří v tvář Michajlovovi bekhendem Rob a neuspěl ani Jonák, jemuž zakončení v úniku, i díky háčku od obránce, nevyšlo. Festival neproměněných šancí pak v jedenácté minutě zakončila Štachova střela do tyče. Chvíli poté na sebe poprvé vážněji upozornili i Pražané, v akci dva na jednoho ale Kafka zamířil mimo. Ve zbytku třetiny se hostům přeci jen povedlo zastavit příliv vsetínských šancí, sami však směrem dopředu mnoho nepředvedli a do kabin tak odcházeli s jednogólovým mankem.

Jestli si někdo myslel, že od druhé třetiny Slavia přiloží pod kotel, byl velmi rychle vyveden z omylu. Hned po úvodním vhazování sevřela Jonákova formace hosty v jejich pásmu a pustila je až ve chvíli, kdy se puk třepotal v Michajlovově síti. V signalizované výhodě vypálil od modré Rob a číhající Tom Ondračka dorazil puk za brankovou čáru. První vsetínský útok byl při chuti a i jeho následující střídání skončilo brankou. Znovu pálil od modré Rob, Jonák ze vzduchu sklepl puk a Michal Gago zblízka překonal bezmocného Michajlova.

O minutu později už to bylo 4:0. Jerofejevs dobrým napadáním vybojoval puk pro Jana Bergera a ten z levého kruhu zamířil přesně k tyči. Zlomení Pražané si vzali oddechový čas a vystřídali gólmana, Michajlova nahradil Pittr. Obraz hry se ale příliš nezměnil. Pražané si sice vyzkoušeli svou první přesilovku, moc v ní ale nevymysleli, nedlouho po jejím skončení navíc opět inkasovali. Tentokrát v útočném pásmu úřadovala třetí formace VHK. Její zámek zakončila pohotové Klímkova střela, kterou Pittr vykopl jen před sebe a dojíždějící Lubomír Štach neměl problém poslat touš do odkryté svatyně.

Až za stavu 5:0 začali Pražané přeci jen trochu zvedat hlavu. Ve třiatřicáté minutě se navíc mohli dočkat snížení. Doležal však z bezprostřední blízkosti usměrnil puk těsně vedle. V pokračující náporu pak přiletěla střela od modré, která se otřela o brusli obránce a o chloupek minula i druhou Málkovu tyč. V závěru třetiny tak mohl zvýšit už na 6:0 Půček, který ale v úniku zakončil do Pittrovy lapačky.

Třetí třetinu už Valaši v pohodovém tempu s přehledem kontrolovali. Ve čtyřicáté čtvrté minutě mohl zvýšil Šimon Jenáček, který se řítil sám na Pittra, zakončením mezi betony ale neuspěl. Ani Málek na druhé straně se ale nenudil. Pražané se zuby nehty snažili prolomit nulu na kontě vstřelených branek, domácí muž s maskou si ale počínal bezchybně. Nejblíže k čestnému úspěchu byli hosté v polovině třetiny, kdy si zahráli více než minutu a půl v pěti proti třem. Valachy sice dvě minuty svírali v pásmu, veškeré střely ale skončily na výborném Málkovi. A protože čtyři minuty před závěrečnou sirénou neuspěl ani zakončující Půček na straně druhé, skóre už se nezměnilo. Vsetín tak v překvapivě jednoznačném zápase porazil pražskou Slavii zaslouženým výsledkem 5:0 a potvrdil tak skvělou formu na domácím kluzišti.