Druhá prohra v přípravě. Valaši nestačili na Jestřáby

Radek Bařina • 25.08.2020

Do utkání na ledě Prostějova vstoupili lépe domácí hráči. Ti byli v úvodní dvacetiminutovce aktivnější a po zásluze si vypracovali vedení 2:0. Do druhého dějství vstoupili Vsetínští mnohem aktivněji a krátce před polovinou se dočkali kontaktní branky z hole Březiny. Ve 44. minutě navíc využil přesilovku utěšenou střelou pod víko Jan Kloz a začínalo se „od začátku“. Rozhodující trefy se nakonec dočkali domácí, když ve 49. minutě zakončil do odkryté branky Žalčík. Valaši poté měli několik nadějných šancí na vyrovnání, ty však nevyužili, naopak v závěrečné minutě inkasovali při hře bez brankáře počtvrté. VHK tak padl na ledě Prostějova 2:4.

Přípravné zápasy - Příprava út 25.8.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
4:2(2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Hrníčko (Žalčík), 20. Mrázek (Bartoš, Gago), 49. Žalčík (Vachutka, Sova), 60. Gago (Mrázek) – 28. Březina (Klímek, Vlach), 44. Kloz (Štach). Rozhodčí: . Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

LHK Jestřábi Prostějov: Bláha – Piegl, Sova, Drtil, Staněk, Hrdinka, Pěnčík, Hefka, Krejčí – Mrázek, Bartoš, Gago – Jandus, Kaut, Novák – Žálčík, Chlán, Hrníčko – Vachutka, Janeček, Ouřada.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Štach, Smetana, Kudělka, Bartko, Hryciow, Jenáček, Ondračka – Kloz, Pechanec, Babka – Březina, Vlach, Klímek – Půček, Gajarský, Gorčík – Pospíšil, Hořanský, Vítek.

Zápas začal rychlou hrou ze strany na stranu. Po odehraných třech minutách přišla první přesilová hra utkání, když šel na trestnou lavici vsetínský Vítek. Jestřábi se šance k otevření skóre pořádně chytili. Nepříjemná pro Gábu byla hlavě dvojice Mrázek, Gago. Před koncem vsetínského oslabení si ještě dobrou střelu z mezikruží připsal Hrdinka. Prostějovská letka v tlaku pokračovala v další přesilovce, tentokrát po faulu Klimka. Druhý trest Vsetína už Jestřábi dokázali potrestat, střelou zápěstím v čase 6:14 otevřel skóre Hrníčko – 1:0. Jestřábi se drželi v obranném pásmu Valachů. Bláha si připsal zásah až v polovině po střele Štacha. Poté se ale měl zase co otáčet Gába, když domácí celek hrál před jeho brankou. V 16. minutě byli poprvé na trestnou lavici vykázáni Jestřábi, dvě minuty si musel odsedět Drtil. Vsetín se snažil kombinovat a tlačil se k vyrovnání. Hanáci si ale soupeře hlídali a několikrát puk ze svého pásma vyhodili. Bláha pokryl vše, co jeho spoluhráči nepohlídali, a Prostějov tak hru ve čtyřech přežil. Poslední minuta končila opět vyloučením, tentokrát na straně Valachů. Čtrnáct sekund před koncem první části využil výhodu Mrázek. Za asistence své lajny Bartoše a Gaga navýšil vedení Prostějova – 2:0.

Ve druhé třetině byla vidět úplně jiná hra na straně Vsetína, který se evidentně snažili dohnat domácí mužstvo. Brankář Jestřábů si střely hlídal a podporoval svůj celek při hře dopředu. Ve 24. minutě šel, za ostrý zákrok na Krejčího, na trestnou lavici Vítek. Šanci při další početní výhodě měl Bartoš, který střílel téměř z nultého úhlu, puk ale neskončil za zády Gáby. Hra 5 na 5 se obrátila a Valaši okupovali pásmo Jestřábů. Jejich tlak se jim v polovině prostřední části vyplatil, když brankou z pravého kruhu snížil Březina – 2:1. Chvíli potom se hrálo 4 na 4, nejprve šel na trestnou Vachutka, pak se k němu na druhé straně připojil Vlach. Prostějov kombinoval v útočném pásmu, puku se opět ujali hosté. Hra se v závěru třetiny přelévala z jednoho obranného pásma do druhého. Druhá část končila, stejně jako ta první, přesilovou hrou, tentokrát na straně vsetínského celku. Ani tuto početní výhodu hosté nevyužili.

I ve třetí třetině měl Vsetín jasný cíl, a to co nejdříve vyrovnat zápas. Jestřábi se ale nenechali zaskočit a vytvářeli si dobré protiútoky. Ve 44. minutě měli hosté další výhodu jednoho hráče v poli navíc. Kloz najel do obranného pásma Hanáků a přesnou střelou se trefil za Bláhova záda – 2:2, hrálo se tedy opět od "nuly". Žalčík se rozjel sám na bránu a byl faulován. Diváci za to čekali trest. Dvouminutové přesilovky se dočkali, ale za příliš mnoho hráčů Vsetína na ledě. Ve výhodě si Prostějov vytvořil několik šancí a pěkných střel, Gába si vše s klidem pohlídal. V čase 48:29 rozproudil publikum svojí trefou Piegl, důvod k oslavě gólu ale nebyl. Po necelých deseti sekundách se už ale prostějovští radovali. Vachutka se z dobré pozice neprosadil, z dorážky do odkryté branky se Žalčík nemýlil – 3:2. Vzápětí se k dobrým šancím k opětovnému vyrovnání dostali Hořanský a Smetana. Jejich střely ale Bláha zvládl na jedničku a vysloužil si pořádný aplaus. Valaši posílali na prostějovského strážce svatyně pořádnou dávku střel, Bláha ale vytahoval další skvělé zákroky. Minutu před koncem zkoušeli Valaši hru bez brankáře. V ní Jestřábi definitivně rozhodli, když přidal Gago čtvrtý hřebík do rakve vsetínských – 4:2.

Jiří Šejba (LHK Jestřábi Prostějov): „V první třetině jsme dominovali. Byl tam pohyb a všechny ostatní věci, které děláme v tréninku. Ve druhé třetině jsme začali vymýšlet, zbytečně jsme to tahali k nám do pásma. Dělali jsme zbytečné fauly. Toho všeho se soupeř chytil a hra byla vyrovnaná. Ve třetí třetině nám dorovnali skóre. Ke konci musíte hrát více hlavou, což kluci dobře sehráli, a proto je nakonec výsledek pro nás 4:2.“

Jan Srdínko (VHK ROBE Vsetín): „První třetinu jsme prochrápali. Měli jsme tam i nějaká vyloučení a Prostějov nám udělil lekci, jak se mají přesilovky hrát. Jednoduše, mnoho střel… to byly okamžiky, kdy nás soupeř zatlačil a přestřílel. Hráli to jednoduše, s dobrým pohybem, což nám chybělo. V kabině jsme si pak něco řekli a hra se diametrálně změnila. Srovnali jsme, věřili jsme, že překloníme váhy na naši stranu, ale bohužel se nepodařilo. V závěru jsme si nějaké šance vypracovali, ale nedokázali jsme je zužitkovat a v power-play jsme při hře vabank dostali gól na 4:2. Na výkon ze druhé a třetí třetiny však rozhodně můžeme navázat, přes nějaké chybičky byla naše hra mnohem lepší. Ale jak říkám, dnes rozhodla první třetina, která byla z naší strany nejhorší."