Zpátky do boje! Vsetín ve středu přivítá Porubu

Jan Tajzler • 10.02.2020

Chance liga se znovu hlásí o slovo a teď už to pojede. Po reprezentační pauze bude nadstavba plynout až do svého finiše, který je naplánován na sobotu 7. března. Ve zbytku této části sezony se Valaši budou pokoušet dosáhnout na kýžené 2. místo, ze kterého by rádi postupovali do play-off. Trenéři Dopita s Jenáčkem by již ve středečním utkání s Porubou měli nasadit téměř kompletní kádr, marodka se pomalu vyprazdňuje. Středeční utkání navíc zpestří kampaň O kapku lepší hokej, jíž je vsetínský klub součástí, úvodní vhazování mezi Vsetínem a Porubou je naplánováno na 17:30 a Valaši do něj nastoupí ve speciálních modrých dresech!

Více o modré edici dresů si můžete přečíst zde! Valaši se v rámci středečního utkání připojí ke společnému projektu agentury BPA sport marketing a Nadačního fondu Kapka naděje s názvem O kapku lepší hokej. Jeho cílem je rozšířit portfolio dárců kostní dřeně. Projekt v průběhu února prostřednictvím různých aktivit připomene důležitou skutečnost, že je spousta dětí i dospělých, kteří musí čelit různým druhům rakoviny. Mezi nejčastější nádorová onemocnění dětského věku patří leukémie.

Tváří akce je malý hokejista Honza Jakeš, který úspěšně prodělal onkologickou léčbu a vyhrál boj s rakovinou. Jedenáctiletý bojovník se 4. února zúčastnil tréninku národního týmu, o týden později bude čestným hostem v televizním utkání Kladna se Zlínem. „Honzíkův příběh nás hodně chytil za srdce. Bojoval proti své nemoci s neuvěřitelnou vervou a my bychom projektem O kapku lepší hokej chtěli motivovat další děti a rodiče, aby nabrali sílu a boj byl pro ně alespoň o trochu snazší,“ věří Vendula Pizingerová, zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje.

S logem projektu na dresu v uplynulém týdnu nastoupili čeští reprezentanti během Beijer Hockey Games ve Stockholmu. Kluby Tipsport extraligy i Chance ligy se připojí různým použitím oranžové barvy, která reprezentuje boj s poruchou krvetvorby. V domácím utkání s Porubou se tak oranžové prvky objeví například na helmách a holích vsetínských hokejistů. Na stadionu se v den zápasu rovněž uskuteční dobročinná sbírka pro Nadační fond Kapka naděje spojená s prodejem oranžových stužek. Projekt pak vyvrcholí březnovou aukcí hraných hokejek. Valaši do dražby věnují hůl kapitána Víta Jonáka podepsanou hráči A-týmu a také polovinu výtěžku z hokejové Tomboly 50 na 50.

Nadechne se Poruba k boji o šestku?

Přelom roku se jim vůbec nepovedl. Reprezentanti ostravské Poruby zaznamenali hrůzostrašnou sérii osmi utkání bez bodu, což stálo místo hlavního trenéra Miloše Holáně. Na jeho místo nastoupil legendární kouč František Výborný, jenž na Lapač jezdil na přelomu století jako úhlavní rival, když stál na lavičce pražské Sparty. Po jeho příchodu tým Poruby přeci jen ožil, před reprezentační pauzou si červenobílí připsali vítězství nad Litoměřicemi (3:2) a Chomutovem (3:0), ovšem v posledním utkání před pauzou padli v domácím prostředí s pražskou Slavií 3:6. Aktuálně Poruba sídlí na 8. místě skupiny O pořadí v play-off, na šestý Havířov ztrácí sedm bodů.

Produktivitu Poruby táhne Marek Sikora (13+21), nejlepším střelcem je pak s počtem 15 zářezů Tomáš Greš. V kádru Ostravanů působí také ofenzivní bek Patrik Husák, jenž je s bilancí 7+26 druhým nejproduktivnějším hráčem porubského výběru. Hranici třiceti kanadských bodů pak překonal také Jan Hudeček (13+18).

Mimo zmíněného Husáka se porubská defenzíva opírá také o schopnosti exvsetínského Filipa Dundáčka (1+11) nebo také Dominika Rudla (3+8). Jedničkou porubského kádru je Frederik Foltán s úspěšností zákroků 90,43% a průměrem inkasovaných branek na zápas na úrovni 3,18. Poruba však může využít také služeb Daniela Dolejše, jenž se v Chance lize prezentuje fantastickými čísly, jen posuďte sami, úspěšnost zákroků 94,56%, průměr inkasovaných branek 1,74, ovšem vzhledem k faktu že Dolejšovy Vítkovice hrají ve středu extraligový zápas v Brně, je start extraligového brankáře na Lapači nepravděpodobný.

Kompletní Vsetín chce doma naplno bodovat

Valaši by po vleklé marodce měli být fit a od středy se pustí do nové mise, jejímž cílem je po nadstavbové části skončit na 2.místě v tabulce. Momentálně Vsetínští ztrácejí na kýženou pozici šest bodů a pro naplnění cíle bude zapotřebí pravidelně nejen bodovat, nýbrž vítězit. Na domácí půdě se Vsacanům daří, v rámci nadstavby uspěly na Lapači pouze České Budějovice.

Před finální fázi dlouhodobé části je na vrcholu produktivity ve vsetínském kádru Antonín Pechanec (10+25), hned za ním se nachází matador Radim Kucharczyk (15+18). Králem zelenožlutých střelců je s počtem 16 branek David Tůma. Trenéři by pak k dispozici měli mít také defenzivní dvojici Ondřej SlováčekJakub Teper, stejně tak budou připraveni i oba brankáři, kteří ve vsetínském brankoviště dostávají rovnoměrnou porci zápasů. David Gába i Ondřej Bláha vylepšují svá statistická čísla a trenéři Dopita s Jenáčkem určitě budou doufat v pokračování progresu mezi třemi tyčemi vsetínské branky.

Vzájemné zápasy v letošní sezoně:

Vsetín se s Porubou střetne již popáté v letošní sezoně. Zatím se vždy radoval domácí tým. Vsetín uspěl na Lapači proti Ostravanům v prosincových zápasech 3:2 a 3:1. Ještě před tím se však musel Porubě sklonit na jejím ledě, když padl 1:3. Poslední utkání pak muselo rozhodnout až prodloužení, kdy se z nejtěsnějšího možného triumfu radovali znovu Ostravané.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Bláha – Teper, Smetana, Hryciow, J. Drtina (A), Jeřábek, Ondračka – Gorčík, Rehuš, Jonák (C) – R. Vlach, Pechanec, Březina – Karafiát, L. Volf, Procházka – Vítek, Šilhavý, Hořanský.

Poruba: Foltán – Slavík, Husák, Rudl, Urbanec, Krejčí, Dundáček, Pastor – Sikora, Hudeček, Gřeš – Guman, Jáchym, Maršoun – Kanko, Zdeněk, Káňa – Ollender, Toman, Brodek.