Vzhůru na Duklu! Další potřebné body leží na ledě Jihlavy

Jan Tajzler • 05.02.2021

Chance ligu čeká před poslední reprezentační pauzou ještě jedno kolo, pro Valachy to znamená cestu na Vysočinu. S Jihlavou Vsetínští letos nemají vůbec poprvé po společném působení v Chance lize pozitivní bilanci, na jejím ledě však dokázali v předcházejících sezonách vítězit. Jak to dopadne tentokrát? Utkání, ve kterém se oba kluby připojí k projektu O kapku lepší hokej, startuje v CZ Loko Aréně v sobotu od 17:30.

Jihlava zatím skládá reparát na jedničku

Po loňské sezoně byl cíl v tradiční hokejové baště jasný, odčinit nevýrazné výsledky, které korunovalo až 9. místo v tabulce. Dukla chtěla zabrat ještě ve vyřazovacích bojích, ale ty se již ze známých důvodů neuskutečnily. Letos to však v Jihlavě rozjeli ve velkém stylu a drží se na čele tabulky, od prvního místa dělí Duklu pouze horší skóre oproti překvapivému nováčkovi z Vrchlabí.

Jihlava po novém roce nebodovala pouze jednou, když na domácím ledě vůbec poprvé v sezoně odjížděla z ledu s prázdnou po prohře s Přerovem. Zubři potrápili Duklu i v odvetě na Hané, tentokrát však Jihlava brala alespoň bod za prohru v samostatných nájezdech. V Jihlavě se pak povedlo zvítězit pouze dvěma dalším soupeřům, v prodloužení zde slavil Sokolov a pražská Slavia. Vsetín tak rozhodně nečeká nic jednoduchého.

Proč je Jihlava úspěšná? Odpovědi jsou jednoduché. Produkuje mimořádně ofenzivní hokej, ze všech týmu v soutěži střílí nejvíc, průměrně přes 35 střel na zápas a v zakončení je čtvrtým nejúspěšnějším celkem soutěže. Pak je tady klíčový faktor, tím jsou přesilové hry, v této disciplíně Jihlava kraluje Chance lize, využije 24,41 procent z nabízených početních výhod.

Jihlavský kádr má produktivitu poměrně rozloženou, výraznými tahouny jsou dle předpokladu zkušený Matěj Pekr (10+18). Nejlepším střelcem týmu je se 13 trefami Jiří Fronk, sekunduje mu Tomáš Harkabus (11+6). Produktivně se na Vysočině daří také exvsetínskému útočnikovi Jakubu Illéšovi (9+13).

Trenér Viktor Ujčík se může spolehnout i na defenzivní řady, Dukla má třetí nejlepší obranu v lize, inkasovala pouze 64 branek. Také zde najdeme hráče se vsetínskou minulostí, produktivitě beků vévodí Daniel Krenželok (3+6) a je rovněž nejvytíženějším hráčem jihlavského celku. Návrat do Dukly se zatím daří Filipu Dundáčkovi, ve čtyrech utkání zaznamenal bodový příspěvek 1+1. Brankoviště Jihlavy střeží ve většině případů talentovaný Jan Brož s průměrem inkasovaných branek 2,24 a procentuální úspěšností zákroků 91,33. Záda mu kryje s podobnými čísly zkušenější Tomáš Fučík, v Přerově zahřívala lavičku také čerstvá posila Maxim Žukov, postaví se právě on proti Vsetínu?

Naváže Vsetín na dobrý výkon s Porubou?

Valaši si přejí, aby druhý měsíc nového roku měl odlišný průběh než ten úvodní. Začátek se opravdu povedl, ve středečním utkání s Porubou byli Vsetínští po většinu utkání lepším týmem a zaslouženě dokráčeli k cennému tříbodovému zisku po výhře 4:1. Především druhá třetina demonstrovala sílu vsetínského týmu, kdy ambiciózní Ostravany téměř nepustil z pásma. Novopečený trenér Valachů Roman Stantien tak prožil úspěšnou premiéru na lavičce Vsetína.

Dost možná nejlepší výkon sezony podpořila ve středu také mimořádná disciplína Vsacanů, pouze dvě minuty v utkání museli Vsetínští trávit na trestné lavici, což v posledních zápasech nebývalo zvykem. Prosadili se hráči hned ze tří útočných formací, když skóre otevřel David Vítek, aby na něj navázal Lukáš Bednář se zkušeným Radimem Kucharczykem, poslední ránu Porubě pak zasadil nejlepší střelec Vsetína Sebastian Gorčík, který má na kontě už 11 branek.

Stabilní výkony pak v brankovišti podává David Gába, proti Porubě to byl jeho pátý zápas v řadě a i díky středečnímu výkonu se jeho procenutální úspěšnost zákroků blíží k číslu 91, také maskovaný muž vsetínského týmu neskrýval po zápase spokojenost, kdy jeho spoluhráči konečně nastříleli větší počet branek a Valaši tak po delší době nehonili výsledek až do závěrečné sirény.

Vsetín by na ledě Jihlavy rád navázal na předcházející ročníky, kdy se mu podařilo vždy ukořistit plný bodový zisk. O neporazitelnost nad Jihlavou přišli Vsetínští až v prosincovém utkání na Lapači, kdy Dukla loupila a zvítězila vysoko 7:1. O motivaci tak mají určitě zelenožlutí postaráno, vrátit Jihlavě porážku z Lapače a připsat si do tabulky další potřebné body před poslední reprezentační pauzou. Jak se jim tato mise podaří naplnit? Odpovědi čekejte v sobotním podvečeru, utkání na Vysočině startuje v 17:30 a tento zápas se nese v duchu podpory mezinárodního dne boje proti rakovině. Hokejové hnutí se do něj zapojí v rámci projektu O kapku lepší hokej, více se můžete dočíst zde.

Sestavy v posledním kole:

Jihlava: J. Brož – Kolář (A), Dundáček, Strejček, Černý, Eliáš, Bilčík, Mareš – Illéš, Skořepa (C), Čachotský (A) – V. Brož, Fronk, Juda – Pekr, Zadražil, Harkabus – Chlubna, Lichanec, Havránek.

Vsetín: Gába – Smetana, Ondračka, Bartko, Hryciow, Štach, Kudělka, J. Jenáček – Gorčík, Pechanec, L. Bednář – Kucharczyk, R. Vlach, Babka – Vítek, Šilhavý, Hořanský – Berger, A. Zeman, Gajarský.