Vstupenky online
Máte doma předměty spojené s historií vsetínského hokeje? | Aktuální počet prodaných permanentek: 479 (14.7.)

Vsetínští hokejisté obléknou speciální řadu dresů a podpoří nevidomé

Václav Trávníček, Tomáš Kopecký • 17.10.2016

Černá je barva. Tak se jmenuje nová dobročinná kampaň VHK ROBE Vsetín, v jejímž rámci obléknou vsetínští hokejisté speciální třetí sadu dresů. Půjde o vybrané zápasy v průběhu celé sezóny a jejich seznam bude pro fanoušky překvapením. Poprvé se Valaši v nových dresech představí fanouškům již tuto středu od 17:30 doma proti Šumperku. Po posledním utkání budou tyto speciální úbory vydraženy a výtěžek předán sdružení SONS – Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých.

„Každou sezonu se snažíme myslet i na ty, co si jenom sami nevystačí. Letos jsme chtěli mít tři sady dresů a zároveň jsme chtěli nové alternativní sadě vtisknout určitý příběh. Myšlenka pomoci nevidomým se nám všem ihned zamlouvala a jsme rádi, že sdružení SONS naší žádosti vyhovělo. Snad se dresy budou i líbit,” vysvětlil jednatel VHK Daniel Tobola. „Zájmem vsetínských hokejistů jsme byli nesmírně potěšeni a velmi se na naši spolupráci touto formou těšíme,” regovala paní Ludmila Pavelková, předsedkyně oblastní odbočky Vsetín, SONS ČR, z.s.

Valašský hokejový klub tak navazuje na akci Hokej na dřeň z loňské sezony, kdy Vsetínští odehráli zápas proti Frýdku-Místku v bílých zbrojováckých retrodresech. Výtěžek z jejich prodeje a 10 procent ze vstupného šly na konto Nadace Českého národního registru dárců kostní dřeně. Přímo na zimním stadionu navíc do registru vstoupilo 75 dobrovolníků, kteří v budoucnu mohou zachránit lidský život.

Na rozdíl od úspěšné lednové akce má kampaň Černá je barva dlouhodobější charakter. Valaši v nové třetí sadě dresů odehrají nikoliv jen jeden, ale hned několik vybraných duelů. Aby se měli fanoušci na co těšit, zůstane jejich seznam a až do středečního utkání i jejich podoba tajemstvím. Jestliže pro akci Hokej na dřeň zvolil klub bílou barvu dresů, nová speciální edice se nese v duchu přesného barevného opaku. „Název Černá je barva má vyjádřit naše přesvědčení, že zrakové postižení nelimituje člověka v tom, aby vedl plnohodnotný život, a radoval se ze všech, nejen sportovních vítězství,“ sdělil Tobola.

Posláním organizace SONS je sdružovat nevidomé a jinak těžce zrakově postižené občany, hájit jejich zájmy a také poskytovat konkrétní služby vedoucí k integraci takto postižených občanů do společnosti. Organizace SONS sdružuje na 10 000 členů a její odborná střediska naleznete ve většině bývalých okresů ČR včetně Vsetína.

Priority sdružení SONS:

  • Vyhledávání a kontaktování těžce zrakově postižených občanů včetně osob v akutním stádiu po ztrátě zraku
  • Podpora zaměstnanosti nevidomých a slabozrakých občanů
  • Socioterapeutická činnost realizovaná ve svépomocných skupinách a aktivizačních klubech
  • Odstraňování architektonických a informačních bariér pro těžce zrakově postižené občany
  • Ověřování nových forem pomoci těžce zrakově postiženým občanům včetně popularizace a osvětlování problematiky zrakového postižení

Ve spolupráci s dalšími poskytovateli služeb, z nichž mnohé zřídila jako obecně prospěšné společnosti, usiluje SONS o to, aby síť služeb, jejich návaznost, kvalita a dostupnost byla co nejlepší. Více o organizaci SONS, včetně možností jak ji podpořit, naleznete na webových stránkách www.sons.cz.

Vsetín chce setrvat na prvním místě tabulky

Vsetínští hokejisté se po druhém vítězství ve valašském derby vrátili na první příčku tabulky, o kterou se od začátku soutěže přetahují s ostravskou Porubou. Oba kluby mají stejný počet bodů, ku prospěchu zelenožlutých však hraje výhoda jednoho zápasu k dobru. Vyrovnaný souboj na dálku napíše svou další kapitolu ve středu – Valaši vyzvou v domácím prostředí Šumperk, který se vrátil na druholigovou scénu po pětiletém účinkování ve vyšší soutěži. Hlavním cílem domácích je prodloužení série pěti utkání bez porážky, hosty však také zastihl úvod sezóny v solidní formě a určitě nebudou chtít dát svou kůži lacino.

Jak jsme již avizovali, Šumperk působil od sezóny 2011/12 v první lize, kterou opustil po pěti letech. Draci dlouhou dobu balancovali na hraně sestupu a sváděli s Mostem tuhý boj udržení, nakonec jim však zůstal vlivem nepříznivé vzájemné bilance v rukou Černý Petr, který znamenal sestup do nižší soutěže. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem bývá často velmi tenká, a právě to se loni stalo hostům osudným.

Šumperk: Obměněný kádr funguje znamenitě

Před sezónou prošel klub z olomouckého kraje výraznou proměnou, a proto bylo velkým otazníkem, co od nově utvořeného celku čekat. Již první zápasy však naznačily, že Šumperk rozhodně nehodlá hrát v soutěži druhé housle a má namířeno na přední příčky tabulky. Na domácím ledě totiž svěřenci trenéra Flašara ještě neprohráli a navíc také dosáhli na cenný skalp ostravské Poruby. Za zmínku stojí fakt, že modrožlutí mají odehráno nejméně zápasů ze všech druholigových účastníků. Stále totiž čekáme na dohrání prvního vzájemného zápasu mezi oběma celky, který přerušila hustá mlha na šumperském zimním stadionu. Na poslední odehrané utkání nebudou vzpomínat šumperští v dobrém. Na ledě Valašského Meziříčí nevstřelili ani gól a prohráli 0:2.

Statistikám v kádru Draků vévodí zkušený obránce Tomáš Sedlák (2+7), jenž v minulosti působil také ve vsetínském dorostu a juniorce, proto zdejší prostředí dobře zná. Přesnou muškou se může chlubit Daniel Vachutka (5+1), v čele bodování útočníků stojí Daniel Hroch (3+4). Jistou pozici v brankovišti má Petr Zavadil, který odchytal šest ze sedmi utkání.

Valaši neprohráli pětkrát za sebou

Vsetínští hokejisté mohou být s dosavadním průběhem sezóny velmi spokojeni. Statistiky hovoří jasně – Valaši zvítězili v sedmi zápasech z osmi a vyjma prohry z Poruby ještě neztratili ani bod. Přesto můžeme vyčíst z reakcí samotných hráčů a trenérů, že je zde stále prostor na zlepšení. „Myslím si, že hra stále není podle našich představ a pořád máme na čem pracovat. Každý trénink se snažíme a já věřím, že to bude jen lepší,“ prozradil Tomáš Vávra. Nutno říci, že před Valachy je nyní série obtížnějších zápasů, která prověří sílu nabitého kádru. Zelenožlutí si postupně zahrají se Šumperkem, Technikou Brno, Porubou a Hodonínem.

Valaši vyhráli již pět utkání v řadě, poslední vítězství zaznamenali v prestižním derby na vyprodaném stadionu ve Valašském Meziříčí. O osudu utkání rozhodla první třetina, ve které si zelenožlutí vypracovali tříbrankový náskok. Domácím se sice v závěrečném tlaku podařilo snížit, velkou ztrátu však smazat nedokázali. „Dnes jsme předvedli skvělý týmový výkon. Za stavu 3:0 jsme se snažili hrát disciplinovaně, dobře zezadu a už se nikam netlačit, protože Valmez ukázal obrovskou sílu,“ pochválil soupeře Tomáš Vávra.

Vsetín disponuje velkou útočnou silou. Lídrem kanadské bodování je aktuálně Radim Kucharczyk (6+7), jenž se chopil role hlavního vůdce týmu a zatím se mu v této pozici daří znamenitě. Na záda mu však s těsným odstupem dýchá Jan Kolařík (5+7). Nutno však podotknout, že všechny čtyři formace odvádí výbornou práci a pravidelně sbírají body. Hlavním pilířem defenzivy je Pavel Mojžíš (0+8), kterého doplňuje další letní posila, Martin Janáček (1+4). V brankovišti se pravidelně střídá Michal Šurý a Petr Hromada. 

Bully vhodí jubilant Valášek

Ještě z jednoho důvodu bude středeční střet Vsetína s Šumperkem výjimečný. Úvodní bully totiž vhodí Horst Valášek, jenž v minulosti coby kouč dovedl Vsetín do extraligy a ke dvěma mistrovským titulům, a který minulý týden oslavil významné životní jubileum. Klub této příležitosti využije k tomu, aby legendárnímu trenérovi k jeho pětasedmdesátým narozeninám oficiálně poblahopřál.