Vsetín vstoupí do zápasové přípravy na ledě nováčka soutěže

Jan Tajzler • 31.07.2018

Horké letní teploty kontrastují s děním na zimních stadionech, kde už všechny prvoligové celky zahájily letní přípravu. Valaši začnou svůj kádr na blížící se start nového ročníku Chance ligy ladit na ledě nováčka z ostravské Poruby. Utkání Poruba – Vsetín odstartuje ve čtvrtek od 18:00 v porubské tréninkové Kooperativa aréně.

Vsetín se s Porubou potká poprvé od finálové série druholigového ročníku 2017/2018, kterou zelenožlutý celek opanoval výsledkem 3:0 na zápasy. Ostravané svého soupeře napodobili o rok později, a nyní se tak mohou znovu těšit na konfrontace s Valachy. Ještě než se však rozhoří lité boje o body do tabulky, střihnou si poslední dva vítězové 2. ligy přátelské utkání.

Poruba buduje tým pro první ligu

Do ostravské Poruby se druhá nejvyšší soutěž vrací po dlouhých deseti letech, kdy si Porubští prošli podobným osudem jako Vsetín. Klub nejprve vynechal hned dva soutěžní ročníky, dokázal se však obrodit ve 2. lize a velmi rychle se zařadil mezi širší špičku východní skupiny. Po vzoru svých předchozích soupeřů vyhrál 2. ligu a potvrdil pravidlo posledních šesti let o tom, že vítěz skupiny Východ vždy postoupil přes baráž či kvalifikaci do první ligy.

S postupem do profesionální soutěže přišla v Porubě logicky na pořad dne přestavba kádru. Jako první se s Porubou rozešel Vladimír Luka, jenž v posledních třech ročnících pokaždé pomáhal moravskoslezským celkům postoupit o soutěž výš, ani v Porubě si však Chance ligu nezahraje.

Poruba ovšem nezáhalela a ihned se pustila do posilování útoku. Nováček se bude moct opřít o zkušenosti Petra Kanko, jenž v posledních ročnících působil v prvoligových týmech Havířova a Frýdku-Místku. Z Havířova dorazily také další dvě ofenzivní posily, cenné zkušenosti s první ligou má čtyřiadvacetiletý Vojtěch Tomi, další exhavířovskou akvizicí je Jan Hudeček. Ze Vsetína se do porubského dresu vrátil Jakub Illéš. Další posilou do útočných řad ulovil porubský nováček v pražské Slavii, konkrétně se jedná o Václava Jankovského. Zatím poslední zvučnou útočnou posilou pro Porubu je nadějný útočník Matěj Rubner, jenž v loňské sezoně zaznamenal 17 startů za extraligovou Plzeň.

Změny nastalé také v defenzivních řadách. Mezi prvními posilami do obrany byl se Vsetínem se loučící Filip Dundáček. Slibný se zdá i příchod zlínského odchovance Oldřicha Horáka, jenž nabízí zkušenosti nejen z české nejvyšší soutěže, ale také z mezinárodní EBEL. Tím, kdo však bude porubským mladíkům předávat nejvíce zkušeností je Ctirad Ovčačík.

Jediným postem, kde zatím ke změnám nedošlo jsou pozice v brankovišti. Trenérský tandem Flašar – Sršeň v přípravě nadále sází na dvojici Hynek Kůdela - Andreas Kubáň.

Porubští stihli na rozdíl od Vsetína sehrát už i první přípravné utkání. Do tréninkové haly, jenž nese jméno Kooperativa aréna, si pozvali celek JKH GKH Jastrzebie. Na sestavě ostravského týmu bylo znát, že zápasová příprava je v začátku a do sestavy nastoupili především hráči na zkoušku, kterých se o místo v porubské sestavě pere hned jedenáct. Utkání nabídlo přestřelku, ve které domácí ztráceli 1:3, ale nakonec dokázali utkání srovnat a pět vteřin před vypršením základní hrací doby strhli vítězství na svou stranu díky výsledku 5:4.

Sestava Poruby v 1. přípravném utkání:

Kubáň – Puškár, Slavík, Adam, Stark, Karoch, Janeba, Janíček – Fojtík, Vymazal, Ollender – Finsterle, Sladkovský, Häring – Ballner, Brodek, Smrčka – Rubner.

Vsetínští vyhlíží první prověrku

Vsetínský tým již deset dní polyká tréninkové dávky na ledové ploše. Kostra týmu se budovala již před startem suché letní přípravy, nyní je třeba vše naladit tak, aby se mohli Valaši již od prvního soutěžního zápasu v Prostějově pustit za honbou o cenné body.

Do prvního přípravného utkání v Porubě se dá předpokládat, že trenéři Dopita s Jenáčkem dají šanci mladým hráčům, kteří přišli na Lapač zkusit své štěstí v boji o místo v zelenožlutém dresu. Jde zejména o obránce Michala Hryciowa, jenž právě v loňské sezoně hájil barvy Poruby. Vedle něj na Lapači trénují také obránci Jakub Jenáček a junior Tomáš Ondračka. Mezi útočníky zatím evidujeme jediného hráče na zkoušku, je jím vsetínský junior Daniel Klímek. Samozřejmě se dají očekávat také premiéry nových zvučných posil ve vsetínském dresu.

První přípravné utkání Vsetína se odehraje v ostravské Porubě ve čtvrtek od 18:00, nebude se však hrát v RT TORAX aréně, která momentálně prochází přestavbou střechy, nýbrž v menší tréninkové Kooperativě aréně, která se nachází v těsném sousedství zmiňované RT TORAX arény.

Zdroj foto: www.hcporuba.cz