Vsetín jede do Přerova, kde tři roky nevyhrál

Václav Trávníček • 11.01.2012

Už jen deset utkání schází vsetínským hokejistům sehrát do konce základní části. Poslední čtvrtinu soutěže otevřou Valaši ve středu večer v Přerově. Šedesát kilometrů po proudu řeky Bečvy je nečekalo nikdy nic dobrého. Zelenožlutí v Maxi-Tip Areně zvítězili naposledy před třemi lety. Podaří se jim prokletí přerovského zimního stadionu zlomit? Proti budou místní Zubři, kteří se vezou na úspěšné vlně a z posledních devíti utkání ztratili v základní hrací době pouze jedno. Vyhecovaný duel začne v 18:00.

Statistiky nelžou, Valaši v Přerově triumfovali naposledy 4. února 2009 (viz infobox). Přivítat Hanáky na Lapači, to je něco jiného. Na domácím ledě hraje Vsetín se Zubry vyrovnané partije a o vítězství rozhodují maličkosti. Ale výjezdy do Přerova? Z těch se Hlobilova (a předtím Juríkova) družina už dlouho s žádnou bodovou kořistí nevrátila. Pokud by se však ve středu podařilo Vsetínským nepříjemnou přerovskou bilanci narušit, výrazně by se přiblížili čtvrtému místu v tabulce. Navíc by byli stále na dostřel třetí pozici, která momentálně patří právě Přerovu. Netřeba dodávat, že co nejvyšší umístění po základní části se rovná „nejpřijatelnějšímu“ soupeři pro čtvrtfinále play-off.

19.10. 2011: Přerov – Vsetín 6:2

Zelenožlutí jsou letos na Lapači suverénní, z venkovními zápasy je to však horší. Přesto ale šestinásobní extraligoví šampióni předvedli v posledním kole na ledě Karviné slibný výkon. Sobotní duel u polských hranic byl první zastávkou čtyřzápasové šňůry venkovních zápasů a středeční měření sil s Přerovem je jejím druhým pokračováním. Pokud chce Vsetín udržet první čtverku, musí z tohoto miniturné nějaké body dovézt. Utkání v Karviné bylo sympatickým rozjezdem, na který by chtěli Hlobilovi hoši v Přerově navázat.

Zubři si drží třetí místo a jsou na úspěšné vlně

Nečeká je ale jednoduchý úkol. Zubři se vezou na úspěšné vlně, vždyť z posledních devíti utkání ztratili v základní hrací době pouze jedno. V této úspěšné sérii si dokázali poradit s Valašským Meziříčím (9:2), Havířovem (3:2) nebo Prostějovem (3:1). Se sklopenou hlavou odešli pouze z duelu v Karviné (4:3). Zatím v posledním zápase měřili Přerovští síly s Opavou a vítězství 5:4 si připsali až po samostatných nájezdech. Mimochodem, tohle utkání sehráli svěřenci trenéra Pavla Sedláka v pondělí. Středeční utkání proti Vsetínu pro ně tedy bude třetím zápasem Během pěti dnů.

Produktivitu třetího celku tabulky táhne Jan Kolařík, jenž mimochodem prošel vsetínskou mládeží. Na kontě má momentálně 29 kanadských bodů (14 + 15), které nasbíral v sedmadvaceti utkáních. Kolařík je se 40 minutami strávenými na tretsné lavici zároveň nejvylučovanějším hráčem Přerova. Druhým v pořadí produktivity je Zdeněk Sedlák se sedmadvaceti body (12 + 15). Elitnímu tandemu pak dýchají na záda Richard Brančík (9 + 15) a Pavel Hanák (10 + 13). Na čele přerovského bodování v minulých sezónách figuroval i Antonín Sprušil, který je však od loňského podzimu na hostování ve Vsetíně. Středeční duel pro něj bude jistě výjimečnou událostí.

Mezi přerovskými obránci vynikají Daniel Faltýnek a Radomír Pala, kteří pružně podporují ofenzívu hanáckého týmu. Mezi tři tyče trenéři nejčastěji staví Radka Tihláře, jenž si drží průměr 2,58 inkasované branky na zápas. S nejvyšší pravděpodobností bude strážit přerovskou klec i ve středu.

Kouč Hlobil: Připravujeme se na některé typy hráčů

Vsetínský trenér Viktor Hlobil toho před utkáním s Přerovem nechtěl příliš prozradit. Logicky, jen málokdo by v předvečer bitvy vyložil karty na stůl. „Uvidíme, jak to bude ve středu vypadat,“ usmíval se šibalsky kouč Valachů, kteří v Přerově vyhráli naposledy v roce 2009. „Hlavní bude držet pásmo a co nejméně hrát ve vlastní třetině, kde jsou Hanáci hodně šikovní,“ poznamenal Hlobil, sám někdejší hráč Zubrů.

Trenére, co od utkání v Přerově očekáváte?
Od zápasu, který jsme hráli s Přerovem naposledy doma, se Zubři určitě zvedli. Ale my uděláme všechno pro to, abychom bojovali a nějaký ten bodík odtamtud přivezli.

To znamená?
Připravujeme se na některé typy přerovských hráčů. Hlavní bude držet pásmo a co nejméně hrát ve vlastní třetině, kde jsou Hanáci hodně šikovní. V obraně nejsou zas až silní, ale zase mají solidního brankáře. Uvidíme, jak to bude vypadat.

Vsetín vyhrál v Přerově naposledy před třemi lety. Čím to podle vás je? Umí to Zubři na Valachy?
No asi jo. Jak jinak si to vysvětlit? (směje se)

Budete mít k dispozici hráče ze střídavých startů?
Zřejmě ne. Uvidíme, jak se s trenéry domluvíme na další – sobotní – utkání, ale třinečtí junioři teď procházejí těžkou částí sezóny. Většinou totiž hrají ve čtvrtek i v pátek venku, absolvují přejezdy. A když by měli hrát i s námi, tak hrají ve středu, čtvrtek, pátek, i v sobotu. A to je nemyslitelné.

Přerovští hráči zažívají něco podobného. V nohou mají vložený pondělní zápas s Opavou, takže ve středu nastoupí ke třetímu utkání během pěti dnů. Může se to na nich projevit?
Myslím si, že ano. S Opavou to nemá nikdo jednoduché. U nás podala dobrý výkon, výborně bruslila. Jestli je trochu utahali, mohli bychom s nimi mít ve středu víc štěstí (směje se).

Pro vás osobně není přerovský zimní stadion neznámým prostředím. S jakými pocity se tam vracíte?
Mám tam spoustu kamarádů a rodinu, takže se vždycky do Přerova těším. Samozřejmě tam vždycky jedu s pokorou. Přerov se mi na jeho ledě nepodařilo ještě nikdy porazit, ať už s Kroměříží nebo se Vsetínem, což mě mrzí. Ale vždycky tam jedu strašně rád.

Přerov je letos úspěšnější. Zatím

2.kolo, středa 14.9.2011
VHK Vsetín – HC ZUBR Přerov 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
Branky: 14. Rufer (Zúbek, Hruška O.), 35. Bajtek, 58. Bajtek (Spitzer, Hruška P.) - 10. Ferenc (Kolařík), 19. Kolařík (Sedlák, Kundrátek), 50. Kolařík (Faltynek), 54. Brančík (Goiš, Hanák).

Zaznělo po zápase: „Nebylo to to, co po nás trenéři chtějí. A bohužel jsme prohráli. Utkání se lámalo za stavu 2:2. Přerov odskočil o dva góly. Čtvrtou branku vstřelili v desáté minutě třetí třetiny a to se pak těžko otáčí. Soupeř se stáhne a těžko se dostává k němu do třetiny. Sice jsme pak ještě nějaké šance měli, ale… Prohrávat deset minut před koncem o dva góly? To se zkrátka neotáčí snadno.“ Petr Hruška, útočník Vsetína
__________________________________________________________________

12.kolo, středa 19.10.2011
HC ZUBR Přerov – VHK Vsetín 6:2 (3:0, 1:0, 2:2)
Branky: 7. Kundrátek (Menšík, Pala), 17. Goiš (Ditrich, Krajíček), 20. Krajíček (Brančík), 25. Sedlák (Kundrátek, Krajíček), 45. Blinka (Hanák, Faltýnek), 55. Sedlák (Hanák, Kotásek) - 49. Hruška P. (Děděk), 60. Kubo (Hoďa, Vaněk).

Zaznělo po zápase: „Utkání se mi hodnotí velmi těžce, protože jsme ho absolutně nezvládli. Domácí dali v první třetině tři góly a v podstatě už si ten další průběh pohlídali. My jsme se do zápasu vůbec nemohli dostat. Nešlo nám prostě nic, přihrávky byly špatné, vázly kombinace i bruslení a ani jsme nebojovali. Dnes jsme si ten kalich hořkosti museli vypít až do dna.“ Viktor Hlobil, trenér Vsetína

24.kolo, středa 30.11.2011
VHK Vsetín – HC ZUBR Přerov 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky: 4. Heš (Sprušil), 7. Heš (Sprušil, Zúbek), 34. Sprušil (Vaněk, Farda), 38. Heš (Zúbek, Sprušil), 43. Vaněk (Kajaba, Sprušil) - 60. Ferenc (Kočara).

Zaznělo po zápase: „Dneska jsme Přerov nepouštěli do šancí, dokázali jsme je ubránit, a tak jsme spokojení. Měl jsem před zápasem pocit, že to dneska vyhrajeme. Stejný pocit jsem měl, když jsem došel do kabiny. Někdy se sejde více faktorů a věří se ve výhru. Když jsme odskočili na 4:0, na přerovských hráčích už bylo vidět, že se s tím výsledkem nevyrovnali. Od tohoto momentu byl zápas pod naši kontrolou.“ Jiří Heš, obránce Vsetína

Předpokládané sestavy: Vsetín má tři zraněné

Ze vsetínského tábora do utkání nezasáhnou útočníci Jiří Korčák a Martin Kubo a obránce Daniel Tesařík. Trojice marodů začala s trénováním, ale vyšší zátěž na ledě doposud nepodstoupila. „Zatím se nezapojují do nějakých činností, jenom pobruslují, zkouší si to s pukem. Pak jdou do posilovny. Udržují se, ale kdy začnou s tréninkem, to je na nich, jak se budou cítit,“ řekl na adresu zraněných hráčů trenér Viktor Hlobil. Přerov aktuálně žádné marody nehlásí a měl by nastoupit v plné palbě.

Přerov: Tihlář (Okáč) – Faltýnek, Pala, Ferenc, Vlček, Pospíšil, Krajíček, V. Sklenář, Sadil – Sedlák, Kolařík, Kočara, Ditrich, Blinka, Brančík, Kotásek, Hanák, Kolář, Goiš, Kundrátek.

Vsetín: Hromada (Plšek) – Farda, Heš, Spitzer, Mečiar, Hrčka, Hoďa, Šimek, Žabčík – Zúbek, Vaněk, Sprušil, Vítek, Hruška O., Hruška P., Hambálek, Bajtek, Kajaba, Holík, Dědek.