Vsetín čeká dlouhá cesta na horký led Chomutova

Jan Tajzler • 07.01.2020

Po dvou domácích a úspěšných střetnutích se vsetínští hokejisté vypraví do nejvzdálenější destinace v rámci Chance ligy. Cesta svěřenců trenérů Dopity a Jenáčka povede ve středu do Chomutova. Valaši by rádi Pirátům oplatili poslední porážku z Rocknet arény a připsali si další cenné body v boji o 2. místo v tabulce. Utkání na chomutovském ledě startuje ve středu od 17:30.

V dosavadních vzájemných střetnutích se vždy radoval domácí celek. Vsetín ve speciálních dresech hostil Chomutov 12. října v rámci historicky prvního vzájemného střetnutí a ovládl jej 5:2. Odveta na severu Čech měla zcela opačný ráz a Piráti oplatili Valachům porážku po výsledku 6:2. Naposledy se oba celky střetly na Lapači před vánočními svátky, Valaši tentokrát udolali Severočechy v prodloužení 3:2.

Chomutov drží stabilní formu

Severočeši se od příchodu trenéra Buchala drží na pravidelné bodové vlně. V prosinci byli Piráti dokonce vyhlášeni týmem měsíce, ovšem začátek roku 2020 nezastihl modrobílé zrovna v dobrém rozpoložení, když si z Chomutova odvezl všechny body Havířov za vítězství 4:2, bylo to teprve podruhé v sezoně, co domácí vyšli v Rocknet aréně bodově naprázdno. Chuť si však Piráti spravili v hlavním městě, ze Slavie odvezli plný bodový zisk za triumf 3:1.

Chomutovskou produktivitu stále vede Petr Stloukal, na svém kontě má již 35 kanadských bodů a s počtem 19 vstřelených branek uzavírá kvarteto nejlepších střelců soutěže. Mimořádně užitečný je pro tým Chomutova Darby Llewellyn, vyniká nejen svou produktivitou (15+11), ale na útočníka také kladnými 16ti body v kolonce +/-, je tedy nanejvýš jasné, na koho si bude muset dát vsetínská defenzíva pozor, na druhou stranu Američan je také často vylučován, na svém kontě čítá 74 trestných minut. Stejný počet kanadských bodů pak zaznamenal Filip Suchý (10+16) a pozadu nezůstáva ani exvsetínský Tomáš Pitule (7+18).

Defenzíva Chomutova se opírá o Dušana Žovince (5+11). I zde najdeme mimořádně užitečné hráče, třeba Viktor Lang s Radkem Havlem mají na svém kontě, pro obránce klíčové, kladné hodnocení v podobě plusových 12ti bodů. Jasnou jedničkou Pirátů je talentovaný Dominik Pavlát s průměrem inkasovaných branek 2,37 na zápas a úspěšnosti zákroků nad úrovni 92%.

Vsetín zlomil smůlu v přesilových hrách

Valaši mají za sebou povedený vstup do nového kalendářního roku. V sobotu předvedli bojovný výkon v moravském derby s Přerovem, Zubry udolali 2:0. O dva dny později přijel na Lapač vyzyvatel z Litoměřic. Vsetínští v utkání sice brzy ztráceli dvě branky, ale předvedli charakter, když skóre dokázali otočit. Stadion sice dovedl utkání do samostatných nájezdů, ale zde se pod druhý vsetínský bod podepsal vynikající brankář Ondřej Bláha, jehož výkon zápas od zápasu roste, k Bláhovi se přidali také tři exekutoři samostatných nájezdů, ten rozhodující měl na svědomí Branislav Rehuš.

”Mužstvo ukázalo charakter, když otočilo nepříznivý stav utkání z 0:2 na 3:2. Jsme rádi, že jsme se konečně prosadili v přesilovkách, měli jsme v nich více střel,” liboval si po pondělním utkání trenér Jiří Dopita. Právě přesilové hry byly totiž dlouho bolístkou vsetínské hry. Valaši nemají problém vybojovat si početní výhodu, vždyť jich hráli nejvíce z celé Chance ligy - celkem 196. Zajímavostí je, že Chomutov odehrál pouze o jednu přesilovou hru méně, ale oproti Vsetínu je na tom s procentuální úspěšností ještě hůř, horší jsou ve využívání přesilových her už pouze Benátky nad Jizerou.

Na Valašsku si určitě cení úspěšného vstupu do nového roku, už jen proto že marodka vsetínského mužstva je poměrně dosti zaplněna oporami kádru. Především v defenzívě se ztráty projevily citelně, nicméně jak řekl útočník Branislav Rehuš: “Máme široký kádr a musíme se s tím poprat, je možná lepší, že si to vybereme teď než v play-off. Do Chomutova pojedeme vyhrát.”

Klíčovou roli kapitána mužstva převzal po zraněném Vítu Jonákovi Radim Kucharczyk a svému mužstvu jde opravdu příkladem. Nestárnoucí borec proti Litoměřicím dokonal obrat, když vstřelil branku na 3:2 a stále platí za nejproduktivnějšího hráče týmu s bilancí (13+15). Číselně to zatím moc vidět není, ale výkonostní vzestup zaznamenal také brankář Ondřej Bláha, jenž se na přelomu roku rozchytal do parádní formy, což dokázal několikrát v posledních střetnutích, kdy Valachy mimořádně podržel.

Vsacané vyrážejí bojovat do Ústeckého kraje ve středu, utkání startuje v chomutovské Rocknet aréně v 17:30. Sledovat jej budete moci díky tradiční onlajn reportáži a nebo si můžete naladit zpoplatněný přímý přenos skrz portál hokejkatv.cz.

Sestavy v posledním kole:

Chomutov: Pavlát – Žovinec, Rýgl, Piché, Havel, Lang, Blaha, Seemann – Sklenář, Suchý, Hlava – Rudovský, Pitule, Stloukal – Tomica, J. Svoboda, Llewellyn – Chrpa, Koláček, M. Svoboda

Vsetín: Bláha – Slováček (A), Teper, Hryciow, Ondračka, J. Drtina (A), Jeřábek, Pernický – Karafiát, Kucharczyk (C), Dostálek – Březina, Pechanec, D. Tůma – Procházka, Rehuš, Gorčík – L. Volf, Šilhavý, Vítek.