Vítězství jsme jim tentokrát spíš nabídli, má jasno kapitán Daniel Vaněk

Kristýna Zigmundová, Filip Bazala • 05.11.2015

Derby mezi Vsetínem a Frýdkem-Místkem vyšlo ve prospěch hostů. První dvě třetiny to byl vyrovnaný zápas, ale na konci druhé třetiny se to zlomilo. „Bylo to kvůli tomu nešťastnému buly, které bylo remízové, ale nakonec se jejich hráč zorientoval rychleji a navýšil, “ popisuje zlomový bod utkání kapitán Vaněk.

Jak byste zhodnotil zápas?
Hodnotí se těžko, protože jsme nepodali po 40 minut určitě špatný výkon. První třetina byla z naší strany hodně dobrá, nebylo to jako u nich, kdy jsme čekali, co s námi provedou nebo co od toho vlastně očekávat. Takže jsme věděli, že musíme hodně bruslit, trošku je i zatlačit ať to nemají tak jednoduché. Z tohoto pohledu první třetina 1:1, a byla opravdu dobrá, potom jsme to ještě zlepšili, kde ten výkon byl určitě ještě lepší než začátek třetiny, ale paradoxně jsme ji prohráli 2:1. Na konci druhé třetiny, kdy se ten zápas zlomil tím nešťastným buly, kdy půl minuty před koncem, to buly bylo nějaké remízové a ten puk šel do chumlu. Jejich hráč byl ale o krok rychlejší než Stanislav Báchor, který na to tak nereagoval a tam se ten zápas zlomil. No a třetí třetina se nám už hodně nepovedla.

Vy jste se na ledě trošku více sblížili s Janem Kolaříkem, vyříkávali jste si nějak tuto situaci?
Ne, to se prostě stane. Už na tom ledě byla taková frustrace. Nadělali jsme tam chyby, takže my jsme se tomu pak jenom v kabině zasmáli, řekli si, proč se to stalo, ale jedeme dál. Je to šestnáctý zápas, to se stane.

Frýdek-Místek tuto sezónu rapidně obměnil sestavu, hlavně kluky z extraligy. Jak se proti nim hraje?
Pro nás je to takové oživení. Je určitě zajímavé se takto poměřit s kluky, kteří hrávají extraligu. Byl jsem se třeba podívat ve Zlíně, kde tři-čtyři kluci hráli. Hráli tam výborně a teď, když přijedou tady tak je to takové zajímavé se proti nim postavit. Mají určitě víc nabrusleno, jsou víc dynamičtí, takže to šlo určitě cítit, že jsou jakoby profíci a že trénují ráno. Určitě si před zápasem nevzali dovolenou z práce nebo tak. Jsou ale hratelní, nezdálo se mi, že by nás, aspoň po ty dvě třetiny, úplně deklasovali svým výkonem. Myslím si, že se porazit dají, ale tentokrát jsme jim to spíš nabídli, než aby nás tou super kvalitou přehráli.

Připravovali jste se na tento zápas nějak speciálně? Přece jenom je tam většina kluků z extraligy.
Vždycky se připravujeme na každý tým trošku speciálně. A samozřejmě na tady tyto těžké zápasy je ta příprava trošku jinde. Což se mi hrozně líbí, že to není jenom o tom, jít do toho zápasu a doufat v nějakou náhodu. Trenéři nám třeba připravili video, měli jsme nějaké sezení těsně před zápasem a prodiskutovali jsme taktiku, hlavně zápas z Poruby, kde jsme udělali chyby, k tomu jsme si ještě něco řekli. To nám určitě hodně pomohlo. Jak říkám ty první třetiny od nás byly určitě super a ukázalo to hlavně i to, že jsme byli dobře připraveni. Snažili jsme se na Frýdek trošku zaměřit, kde jim můžeme udeřit, kde mají slabiny. Hlavně jsme se chtěli podívat na své chyby a už je neopakovat, ale nakonec jsme je pod tím tlakem stejně udělali.

Oba týmy si pomýšlí na postup. Myslíte si, že vám to tento rok vyjde?
Ta sezóna je dlouhá, oni musí hlavně v prosinci nějak ustálit ten kádr. Staví to určitě na dobrých gólmanech, takže se v březnu nebo únoru muže stát cokoliv. Viděli jsme loni. Taky nás Přerov čtyřikrát deklasoval a potom jsme je málem ke konci porazili. Jak říkám, ta sezóna je dlouhá, porážet se určitě dají, ale musíme pracovat hodně na obranné hře, abychom nenabízeli soupeřům tolik šancí. Bude se to ještě postupně vyvíjet a ti mladí kluci v obraně za ty čtyři měsíce dozrají. Takže si myslím, že se postupně budeme zlepšovat, abychom byli ještě více konkurenceschopní, třeba v závěru sezóny proti Frýdku.

Letos to vypadá, že se vám hraje lépe venku než doma. Trošku to vypadá, jako byste nedokázali soupeře utlačit tou tíhou domácího prostředí. Viz Karviná a Technika.
Tak asi to trošku pravda je, že venku jsme takový víc uvolnění. Tady když se nám něco nepovede nebo máme nějakou sérii špatných střídání, tak možná pod tlakem našich fanoušku to chceme opravdu zlomit, nebo ukázat TEN hokej. Říkal nám to i trenér po první třetině, že se snažíme jakoby pořád dirigovat ten hokej i proti silným soupeřům, a když jsme doma a přijede třeba Technika, Poruba, Frýdek, tak my chceme pořád dirigovat a to prostě v některých fázích nejde. To je asi taky ten důvod, že ty domácí zápasy takto nezvládáme a venku hrajeme uvolněněji.

Máte za sebou nějakých šestnáct kol a mate o zhruba čtyři body méně než loni. Jak to vnímáte v porovnání s loňským rokem?
Nevím. Shodou okolností jsme se o tom bavili s kluky v kabině, že ten rozdíl tam je a přitom se nám zdálo, že oproti loňskému roku víc vyhráváme, že se nám i víc daří. Nedokážu si to vysvětlit. Myslím si, že loni ty výsledky nebyly tolik podloženy výkony, že jsme vyhrávali, ale nebyli jsme zase o tolik lepší. Teď se mi zdá, že výkony jsou lepší, že i kvalita toho mužstva se zvedla, ale nedokážeme to proti silnějším soupeřům výsledkově uhrát. Může to trošku zavánět tím, že i když hrajeme lepší i kvalitnější hokej, tak ty zápasy nám prostě někdy nevyjdou, takže v tomto může být ten bodový rozdíl.

Budete hrát v Kopřivnici a máte krátkou dobu na přípravu. Jak bude probíhat příští trénink? Jak se budete připravovat na Kopřivnici, která je doma silná?
Už na začátku týdne jsme se bavili, že se v Kopřivnici moc nevyhrává. Není to tam vůbec snadné, mají podporu fanoušků. Na druhou stranu, když přijeli k nám, tak nebyli asi v kompletní sestavě, takže podali jakoby slabší výkon, tudíž se nesmíme nechat uchlácholit, že to bude stejný zápas jako u nás. Určitě to bude daleko těžší, budou v kompletnější sestavě a budou hnaní fanoušky. Určitě i naši fanoušci se do toho zapojí, je to takové trošku regionální derby a je to určitě zajímavý zápas z pohledu fanouška. V Kopřivnici jsme dlouho nehráli, teda přímo na tom stadionu, takže si myslím, že to bude opravu těžký zápas. Dneska jsme určitě dostali facku z těch chyb, takže s pokorou, při zemi půjdeme do zápasu s Kopřivnicí a snad se nám podaří tam sebrat nějaké body.

Chystá se exhibice Vsetín-Litvínov. Jak vnímáte tuto akci, co uspořádává klub? Je to dobrá věc?
Je to dobrá osvěta. Určitě se vyplatí zavzpomínat na ty opravdu fantastické roky. Může to mít vliv na fanouška, který se bude zajímat o ten hokej víc i o to, že ten klub pořád nějak žije a pracuje. To připomenutí minulosti je dobré. Byli tu fantastičtí hráči, takže to bude určitě úžasná podívaná. Fanouškovské tábory Vsetín-Litvínov jsou v hodně přátelském vztahu, to se mi hodně líbí, takže se spíše těším na takovou přátelskou atmosféru v ochozech. Přece jenom přijedou fantastičtí hráči a ať si to fanoušek užije, protože si myslím, že takové hráče už na ledě asi neuvidí.