Venkovní trip pokračuje, Vsetín vyzve Nový Jičín

Jan Tajzler • 15.01.2016

Hokejisty Vsetína čeká druhý ze tří venkovních zápasů v řadě. Svěřenci trenéra Jenáčka a Hlobila zahájí poslední čtvrtinu základní části na ledě nevyzpytatelného Nového Jičína. Nový Jičín je zároveň jediným klubem mimo top pětku, který dokázal Vsetín porazit. Valaši tak mají o motivaci postaráno, už jen proto, že v minulém kole ztratili na ledě Hodonína a jistě by rádi zahájili novou vítěznou sérii. Utkání v Novém Jičíně se odehraje v sobotu od 17:00.

Nový Jičín patří k nejvyzpytatelnějším soupeřům soutěže. Modrobílí tým byl před sezonou pasován do role černého koně soutěže, zatím se však uhnízdil na sedmé příčce, kde čítá dvoubodovou ztrátu na šesté Moravské Budějovice, jeho náskok na osmou příčku pak činí bezpečných devět bodů. I když jsou svěřenci trenéra Flašara až sedmí, dokáží potrápit jakéhokoliv soupeře a rádi se postarají i o překvapení. Důkazem budiž poslední vystoupení Nového Jičína na vsetínském Lapači, kde hosté získali dva body za vítězství 4:3 po prodloužení, čímž oplatili Valachům porážku ze samotného úvodu sezony 1:5. Na svém ledě byl Nový Jičín proti ambicioznímu Vsetínu také blízko bodového zisku, ale v posledních vteřinách rozhodl o vsetínském vítězství Kolařík. Bitvy mezi Vsetínem a Novým Jičínem mívají nádech regionálního derby, vždyť obě města jsou od sebe vzdálená pouhých 35 kilometrů. Jak to dopadne tentokrát?

NOVÝ JIČÍN BY MEZI ELITNÍ OSMIČKOU NEMĚL CHYBĚT

Celek Nového Jičína se od začátku soutěžního ročníků veze na horské dráze, vítězné série střídají zase série porážek a slibný výkon byl mnohokrát znehodnocen vysokými debakly, které však Nový Jičín také dokázal uštědřit. V posledních sedmi zápasech se však družina trenéra Flašara zvedla, prohrála pouze dvakrát a to na ledě favorizované Poruby 4:0 a poté v Polárce, kde nestačila lídrovi soutěže v poměru 2:6. Naopak povzbudivé vítězství si modrobílí připsali proti Hodonínu, v domácím prostředí jej porazili 7:3 a křídla Novojičínským narostla jistě i po vyhraném derby s Kopřivnicí, kterou zvládl Nový Jičín 3:2.

V brankovišti Nového Jičína se v sezoně vystřídali už čtyři brankáři, nejvíce prostoru zatím dostal David Iláš, jeho čísla však jasně dokazují, že Novojičínští inkasují velký počet branek, průměr 3,42 branky na jedno utkání a úspěšnost zákroku pod 86% nejsou zrovna dobrou vizitkou. David Chvostek je na tom ještě hůř, novojičínská dvojka zatím nastoupila do jedenácti utkání s průměrem 4,56 branky na zápas s procentuální úspěšnosti zákroku lehce nad 85%.

Obranné řady Nového Jičína stojí na důrazném Patriku Flašarovi (4+13), vedle něj nastupují v novojičínské defenzívě také dva exvsetínští obránci, David Hoďa (5+7) a Marek Haloda (4+8). Zkušenosti do defenzívy také dodává Přemysl Vašut (3+7). Největší pozornost by pak vsetínská obrana měla věnovat Jakubu Ižackému, nejlepší střelec Nového Jičína se pyšní bilancí 17+13. Nejproduktivnějším mužem Flašarova výběru je s třiatřiceti body Jakub Lehečka, jenž také krátce působil v zelenožlutém dresu. Novojičínský útok je pak podpořen řadou zkušených hráčů, jmenujme například Davida Mikšana, Martina Kabeláče, Petra Macháčka či Robina Gebauera.

Nastartuje Vsetín novou vítěznou sérii?

Před utkáním Vsetína s Hodonínem byl favorit celkem jasný, Valaši podpořeni sérii pěti vítězství v řadě toužili konečně zlomit hodonínský odpor a využít také jeho marodky. Leč, nepovedlo se. Vsetín sice v Hodoníně hýřil střeleckou aktivitou, brankáře Kotvana zasypal celkem pětapadesáti střeleckými pokusy, ale radoval se pouze třikrát. Naproti tomu Drtiči byli mimořádně efektivní a i v oslabené sestavě dokázali z pětadvaceti pokusů mířit šestkrát do černého. Opakoval se tak scénář, který Vsetín prožil v závěru předešlých čtvrtin soutěže.

Utkání v Hodoníně zelenožlutému výběru nevyšlo, trenér Jenáček to komentoval slovy: "Zatím se nám na Hodonín nedaří. Důvod neznáme, ale věřím, že druhou příčku uhájíme, a že na čtvrtý pokus ho doma dáme." Trenér Jenáček však nebral další porážku od Hodonína tragicky: "Loni jsme měli špatnou bilanci s Novým Jičínem, letos zase s Hodonínem, který nám opět ukončil vítěznou sérii," dodal vsetínský lodivod.

Právě Nový Jičín bude dalším soupeřem vsetínských hokejistů na cestě za dalšími body a upevněním druhé příčky. Jedná se o druhé utkání venku v řadě a Vsetínští by zcela rádi započali novou vítěznou sérii. Papírové předpoklady oprávněné favorizují Vsetín, jeho útočná síla je v letošní sezoně umocněna skvělými výkony Jana Kolaříka, jemuž schází jeden bod k jubilejní padesátce v kanadském bodování. Hranice čtyřiceti bodů pak dosáhl Petr Dvořák o bod před ním je ještě kapitán Vsetína a jeden z nejlepších nahrávačů soutěže Daniel Vaněk (13+28). Vsetínskému brankáři se duel v Hodoníně příliš nevydařil, ale vsetínská jednička si stále drží úspěšnost zákroků nad 90% a průměrně inkasuje 2,46 branky na jedno utkání. Také vsetínští obránci se činí v podpoře defenzívy, Radim Tesařík nasbíral už 32 bodů, což je počet, který mu mohou závidět i nejproduktivnější hráči ostatních klubů, v obraně si také zvyká Martin Ambruz, svými výkony potvrzuje, že může být platný článkem sestavy také v defenzivních řadách.

Vsacany nečeká v Novém Jičíně nic jednoduchého, tyto bitvy bývají velmi vyrovnané a mnohdy rozhodují maličkosti, podcenit sedmý tým tabulky se rozhodně nemusí vyplatit. Utkání v Novém Jičíně odstartuje v sobotu v 17:00, novojičínská redakce by pak měla také zajistit online přenos.

Sestavy v posledním utkání:

Nový Jičín: Iláš (Chvostek) – Kužílek, Flašar, Hruška, Hoďa, Vašut, Zahradníček, Haloda, Cabák – Gebauer, Škumát, Kabeláč, Mikšan, Lehečka, Zdeněk, Hlaváč, Dalajka, Málek, Kratochvíl, Ižácký, Novotný.

Vsetín: Hromada – Tesařík, Řezáč, Nedbálek, Ostrčil, Žák, Ambruz, Vrba, Hryciow – Zúbek, Vaněk, Kolařík, Slováček, Dvořák, Vítek, Kajaba, Daněk, Vávra, Finsterle, Hrazdira, Ondráček.