Takovou pauzu jsem neměl sedm let, přiznal po derby Lukáš Plšek

Václav Trávníček • 14.11.2013

Nebýt jeho pohotového zákroku už ve 23. vteřině hry, mohlo mít středeční derby Vsetína s Valašským Meziříčím (4:1) docela jiný průběh. Brankář Lukáš Plšek, který se mezi tři tyče postavil poprvé v sezoně od začátku utkání, zlikvidoval samostatný únik Zdeňka Novosada i jeho následné trestné střílení. Parta v zelenožlutých dresech si mohla oddechnout. „Od neproměněné penalty se odvíjel celý zápas,“ přiznal i trenér poraženého celku Jan Vavrečka.

Plšek dostal ve vsetínské bráně větší prostor už v předchozím utkání na ledě Nového Jičína, kde v 11. minutě střídal za stavu 0:3 Petra Hromadu. Vsetín nakonec na body nedosáhl, padl 4:6, ale otázka jedničky pro středeční derby se zdála být vyřešena. „Petr odchytal vynikající sérii a myslím, že potřebuje mentálně odpočinout. Jednoduše máme v týmu více gólmanů, kteří byli nažhavení a chtěli chytat, tak dostali příležitost,“ vykládal vsetínský lodivod Juraj Jakubík.

„Jsem rád, že jsem se do brány konečně dostal, protože takovou pauzu jsem neměl sedm roků,“ přiznal po utkání sám Plšek. „Čekal jsem, čekal, a přišlo to teď. Bylo to těžké a na konci mi docházely síly. Člověk může trénovat, jak chce, ale zápasy jsou zápasy. Nesl jsem to těžce, ale dostal jsem se tam a chtěl hlavně vyhrát. To se povedlo,“ těšilo odchovance uničovského hokeje, který ve středu zažil opravdu ostrý start. Už v polovině první minuty musel řešit samostatný únik Zdeňka Novosada, který mimochodem pochází ze stejného hanáckého města, a následně i trestné střílení stejného hráče.

„Vůbec jsem netušil, co udělá,“ vracel se Plšek k jednomu z milníků vyhecovaného duelu. Novosad to v obou pokusech zkusil mezi betony, pokaždé však ztroskotal na pohotovém reflexu vsetínského brankáře. „Pamatuji si ho ze semifinále 2009, kdy hrál za Šumperk. Když poprvé střílel mezi betony, myslel jsem, že to podruhé už neudělá. Ale zkusil to samé,“ glosoval situaci Plšek.

Po jeho zákroku svítil na ukazateli skóre i nadále stav 0:0 a domácí se mohli rozjet k důležitému vítězství. Do první sirény vstřelili dvě branky a byť ve druhé třetině dovolili Bobrům snížit, drama se na Lapači nakonec nekonalo. Vsetín totiž v rozmezí 38. a 39. minuty odskočil soupeři na 4:1 a nebylo co řešit. „Těžký moment utkání? Asi laciný gól na 2:1. Tam jsem trošku zaspal, což pramenilo i z mé nerozchytanosti,“ přiznal Plšek. „Valmez pak měl nějaké pološance, ale David Vítek to dnes kolem brankoviště vzal na sebe,“ připomenul, že pod triumf v derby se jeho spoluhráč podepsal dvěma důležitými zásahy. „Když jsme dali branku na 4:1, byl jsem už v klidu. Tento gól Bobry zlomil.“

Plšek tak první odchytaný zápas v sezoně osladil vítězstvím, které navíc přišlo v derby s regionálním rivalem. „Pořád jsou to vyhecované zápasy, i když ne tak, jak třeba před pěti lety. Pořád mají ale svůj náboj, lidi baví a nás taky. Budeme Bobrům fandit, aby nespadli a aby tyto zápasy byly i příští rok,“ usmál se vsetínský gólman, jehož pozice mezi trojicí vsetínských brankářů se alespoň pro nejbližší období zlepšila. „Po vítězném zápase a dobrém výkonu by byla hloupost Plcha střídat, takže si myslím, jako jednička nastoupí i v dalším utkání,“ potvrdil trenér Jakubík.