Vstupenky online
  80. narozeniny

Repríza semifinále. Vítězně naladěný Vsetín chce vyzrát na Motor

Tomáš Kopecký • 05.10.2019

Po nejcennějším skalpu této sezony, který si v sobotu připsali na ledě silné Jihlavy, budou tentokrát chtít vsetínští hokejisté uspět proti dalšímu prvoligovému velikánovi – českobudějovickému Motoru. Svěřencům trenéra Prospala úvod sezony vyšel a drží se v těsném závěsu za vedoucí Porubou, Vsetín však na Jihočechy ztrácí jen 4 body. Tímto utkáním Valaši odstartují velkolepý narozeninový týden, na jehož konci bude sobotní s Chomutovem k výročí osmdesáti let klubu. Na Lapači tedy bude pořádně dusno, tak se na to pořádně připravte!

Partner utkání

Vsetín zažije po sedmi měsících reprízu loňského semifinále Chance Ligy a nutno říct, že domácí mají svému soupeři co vracet. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání Valaši padli 1:4, přičemž ve třech domácích utkáních se nedokázali střelecky prosadit. Cesta za nápravou tohoto stavu tak v pondělí může vypuknout. Vsetín i České Budějovice spojuje mnohé – tyto kluby patří mezi největší favority celé soutěže, oba si vytyčily velké cíle, mají širokou fanouškovskou základnu (což by se mohlo projevit na pondělním souboji hlasivek v hledišti) a těší se zájmu celorepublikových médií. Kdo z nich zahájí novou etapu vzájemných zápasů lépe?

Zajímavost: V jednom klubu vyrůstali, za druhý nyní bojují - David Gába a Ondřej Bláha

Když se v pondělí jeden z nich postaví do brány, bude to pro něj určitě velmi specifické utkání. David Gába a Ondřej Bláha. Dvojice, která toho na jihu Čech zažila hodně. Od mládí oba bojovali za Motor a z dorostenecké a juniorské extraligy se postupně vypracovali až na pozici jedničky a dvojky Českých Budějovic. Pravidelně se střídali, poté se na rok rozešli, aby se jejich cesty opět spojily v zelenožlutém dresu. V sobotu byl Gába hlavním strůjcem vsetínské výhry v Jihlavě. Uvidíme, kdo zaujme pozici v brankovišti tentokrát. Výkon gólmana však bude extrémně důležitý. 
Pro úplnost výčtu českobudějovických odchovanců hrajících za Vsetín nesmíme opomenout ani jméno mladého Jakuba Doktora, který na Valašsko zavítal před startem této sezony. U hráčů v poli je však takovýto transfer běžný. Aby se však dva brankáři ocitli po nedlouhé době na druhé straně barikády, to je opravdu paradox. 

Favorit soutěže v základní části klopýtá jen výjimečně

České Budějovice jsou týmem základních částí. Za posledních pět sezon ještě Motor nikdy nechyběl na bedně a ve dvou případech si dokonce připsal celkové prvenství. Jenže co je mu to platné, když v play-off či baráži nikdy nepřekročil ten nejvyšší schod? Letos Jihočeši opět usilují o mety nejvyšší. A v základní části se jim docela daří. Z deseti zápasů zvítězili sedmkrát a v tomto ohledu je lepší jen Poruba. Červenomodří si připsali skalp Jihlavy, Přerova nebo Chomutova, v posledním odehraném zápase však padli s překvapivým lídrem z Poruby. Ještě 10 minut před koncem vedli svěřenci trenéra Prospala 2:1, ovšem Ostravanům se podařilo vyrovnat a v nájezdech nakonec dotáhli cestu za dvěma body a potvrzením vedení v tabulce.

Motor má jisté rezervy v přesilovkách, kde mu patří až 9. místo s využitím 16,67 %. V obraně jsou naopak Českobudějovičtí poměrně disciplinovaní a řadí se mezi nejslušnější týmy. V individuálních statistikách řádí Jan Veselý (9+1), jenž je s devíti góly nejlepším střelcem soutěže. Nejvíce bodů ale nasbíral paradoxně obránce – Karel Plášil výrazně pomáhá i v útočném pásmu a to mu přineslo zápis do statistik v podobě tří gólů a osmi asistencí. Motor má v ofenzivě mnohá esa, co formace, to zvučné jméno. Zatímco Roman Přikryl, Jiří Šimánek či Martin Novák pravidelně přispívají vstřelenými brankami k vítězstvím, trochu za očekáváním zatím zůstává Miroslav Holec či Václav Karabáček. U nich se však dá předpokládat, že s dalšími koly budou nabírat na formě, podobně jako to i Vsetín očekává od některých svých nových akvizic.

Navážou Valaši na skalp Jihlavy?

Zelenožlutí mají na začátku října velmi náročný program. Zápasy s papírově slabšími týmy si již odkroutili, nyní však mají před sebou (a částečně i za sebou) pekelnou jízdu. Kromě Českých Budějovic se v blízké budoucnosti utkají s Přerovem, Chomutovem, náročný los pak bude završen 17. října na ledě vedoucí Poruby. Vše již začalo čtvrteční partií s houževnatou Slavií, která na Valašsku odehrála kvalitní zápas a odvezla si tři body za výhru 5:4. Valaši si náladu spravili už o dva dny později, kdy po nejlepším výkonu dosavadního průběhu sezony zdolali Jihlavu 4:2. Vsetín prokázal zarputilost, bojovného ducha a nespornou kvalitu na hokejkách. To i přes absenci Dostálka, Holomka či dlouhodoběji zraněného Tepera. Na Vysočině se skvělými zákroky blýskl David Gába, který svůj tým dlouho držel ve vedení a psychické výhodě. Co je však černou kaňkou na utkání, tvrdý zákrok Daniela Koláře vyřadil ze hry Davida Březinu, jenž opouštěl led s podezřením na otřes mozku. O stavu vsetínského útočníka, hrajícího v úvodu sezony ve výborné formě, Vás budeme brzy informovat.

Vsetín je nejfaulovanějším týmem celé soutěže. V deseti kolech měl k dispozici už 59 přesilových her, z nichž dokázal vsítit branku dvanáctkrát, což je po Porubě druhý nejvyšší počet. Valachům prospěl návrat Radima Kucharczyka (6+2) z marodky. Veterán s číslem 97 na zádech drží statistiku více než bodu na zápas. Obdobně se střelecky daří také Vítu Jonákovi (6+2) nebo Antonínu Pechancovi (3+7). Zelenožlutým by se náramně hodil větší bodový přísun Martina Procházky (2+1) nebo Davida Tůmy (2+3), ale je jasné, že všechno chce svůj čas a v lednu už si na výkony z úvodu sezony vzpomene jen málokdo. Třeba se výše uvedení gólově chytnou už v pondělí ve vyhecovaném duelu. 

Zápas mezi Vsetínem a Českými Budějovicemi začíná v pondělí v 17:30. Pokud nebudete moci dorazit na Lapač osobně, můžete využít služeb webu onlajny.com, případně sledovat zápas na hokejka.tv. 

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Gába – Slováček, Hryciow, Dudáš, Ondračka, J. Drtina, Jeřábek – Jonák, Rehuš, Březina – D. Tůma, Pechanec, Hořanský – Procházka, Kucharczyk, L. Volf – Doktor, Šilhavý, Vítek – Vašenka.

České Budějovice: Klouček – Pýcha, Plášil, Vydarený, Suchánek, Lytvynov, Pavel - Novák, Venrkbec, Holec - Šimánek, Přikryl, Doležal - Karabáček, Gilbert, Babka - Beránek, Prokeš, Veselý.