Poslední týden nadstavby zahájí Vsetín na ledě Poruby

Jan Tajzler • 01.03.2020

Dlouhodobá fáze Chance ligy míří do cílové rovinky, fanoušci i hráči již jistě netrpělivě vyhlíží start vyřazovací části. Do konce nadstavby, nebo chcete-li skupiny O pořadí v play-off, zbývají odehrát tři soutěžní kola. Vsetín se nejprve vydá na led Poruby, ve středu se představí doma proti lídrovi z Českých Budějovic a generálku na play-off obstará sobotní duel v Přerově. První díl této triologie startuje v pondělí od 17:30 v RT Torax Areně.

Poruba je smířena s předkolem

Hokejisté Poruby kroutí v Chance lize druhou sezonu, na startu základní části předvedli skvělou jízdu a přetahovali se s Motorem o 1. místo v tabulce. Jenže sérii úspěšných výsledků vystřídaly časté porážky, které se začaly kupit především v nadstavbě. Postupně se tak ostravský celek propadl na poslední místo skupiny, které však zaručuje účast v předkole play-off. Poruba již vyhlíží soupeře, může to být jeden z trojice Jihlava, Třebíč nebo Frýdek-Místek. V posledních třech utkáních tak svěřenci trenéra Výborného budou ladit formu na start série hrané na tři vítězné zápasy.

V dresu Poruby se produktivně daří Tomáši Grešovi, ten se po úspěšném angažmá v Havířově zabydlel dobře i v Ostravě, což dokazuje jeho bilance 17+18 a aktuálně se jedná o nejlepšího střelce Poruby. Tím nejproduktivnějším hráčem je Marek Sikora (15+25). Z útočníků umí zahrozit dále Jan Hudeček (16+19) nebo Jan Káňa (15+18).

Mezi obránci mají Porubští oporu v Patriku Husákovi (7+32), jeho schopnosti se projevují především v početních výhodách. Po návratu ze Vsetína se mezi porubskými obránci prosazuje také Dominik Rudl (4+10). Jedničkou porubského týmu je Frederik Foltán, ten si ve 34 utkáních za Porubu vychytal úspěšnost zákroků 90,51%, průměrně inkasoval 3,21 branky na zápas. Ostravané mohou do branky poslat ještě Hynka Kůdelu nebo z Vítkovic zapůjčeného Daniela Dolejše.

Vsetín může potvrdit 3. místo

Valaši po třech vítězných utkáních v řadě hostili v sobotním kole Havířov, proti nevyzpytatelnému soupeři toužili pojistit umístění v elitní čtverce, aby startovali play-off v domácím prostředí. To se Vsetínu povedlo i navzdory porážce 2:5, zelenožlutým totiž pomohla právě Poruba, která v pražském Edenu zvítězila těsně 3:2. Vsetín proti Havířovu nehrál špatně, dokázal otočit nepříznivý stav z 0:1 na 2:1 a ve druhé třetině mohl soupeři odskočit. Nestalo se, Vsacané utrpěli namísto navýšení náskoku vyrovnávací branku a start třetí třetiny vyšel soupeři ze Slezska na výbornou, když během pětačtyřiceti vteřin rozhodl dvěma trefami o svém vítězství a cenné tříbodové kořisti z Lapače.

Trenéři Dopita s Jenáčkem mohli do utkání proti Havířovu nasadit již uzdravené produktivní opory Radima Kucharczyka s Antonínem Pechancem, ani jednomu se sice v utkání nepodařilo bodovat, ale přítomnost těchto borců v základní sestavě již umožňuje vsetínské ofenzívě pilovat formu na blížící se start play-off. Naopak na marodce byl již před utkáním s Havířovem evidován obránce Jakub Teper.

Na čem ve Vsetíně určitě musejí ještě před play-off zapracovat, je využívání přesilových her. Tento problém trápí Valachy již dlouho, aktuálně je Vsetín s úspěšností využívání přesilových her až na 6. místě v konkurenci týmu ve skupině O pořadí v play-off. Valachům přitom neschází útočná aktivita, v počtu vyslaných střel na zápas jsou v tomto ohledu dokonce nejaktivnějším týmem soutěže. Druhý problém je také s herním projevem na ledech soupeřů, Vsetín v novém roce odehrál mimo Lapač 8 utkání, ale vítězství slavil pouze ve dvou případech. Podaří se mu tyto nedostatky do play-off vyladit?

Vzájemné zápasy v letošní sezoně:

Letošní zápasy mezi Vsetínem a Porubou přinesly vyrovnané a tuhé bitvy. Krom výrazného a celkem přesvědčivého vítězství Valachů z nedávné konfrontace na Lapači, končily zápasy rozdílem jedné nebo dvou branek. Jednou se dokonce mezi ofenzivně laděnými celky muselo prodlužovat za stavu 0:0. Platí zde však výhoda domácího prostředí, ani jednomu se zatím nepodařilo na toho druhého vyzrát na jeho ledě, podaří se Vsetínu tento trend narušit a potvrdit zisk 3. místa v tabulce před startem play-off?

Základní část:

O pořadí v play-off:

Sestavy v minulém kole:

Poruba: Foltán – Rudl, Husák, Krejčí, Dundáček, Dluhoš, Pastor, Šendera – Sikora, Hudeček, Gřeš – Káňa, Jáchym, Špaček – Kanko, Zdeněk, Nejezchleb – Maršoun, Brodek, Ďurač.

Vsetín: Bláha – Slováček, Kudělka, Smetana, Hunkes (A), Jeřábek, J. Drtina (C), Dudáš – Jonák, Rehuš, Gorčík – Březina, Pechanec, D. Tůma – Procházka, R. Vlach, Kucharczyk – Karafiát, Šilhavý, L. Volf.