Poprvé v historii! Vsetín na den výročí přivítá Chomutov

Jan Tajzler • 10.10.2019

Sobota 12. října se na Lapači ponese ve znamení oslav 80. výročí vsetínského hokeje. Symbolicky na tento významný den se do kroniky Vsetína zapíše vzájemný zápas se soupeřem, na kterého Valaši během své dlouhé historie ještě nenarazili. Na Lapač zavítají hokejisté Chomutova. Piráti ještě v loňské sezoně brázdili vody nejvyšší soutěže. Nyní míří na Vsetín s cílem potvrdit domácí vítězství nad Porubou. Utkání startuje v 17:30.

Chomutovští Piráti brázdili extraligové vody od roku 2012. Během této doby dokázali dvakrát extraligovou příslušnost uhájit v nevyzpytatelné baráži. Nejúspěšnější sezonu zaznamenali Severočeši v ročníku 2016/2017, kdy dokráčeli až do semifinále play-off, kde se však museli poklonit Liberci. Na špici nejvyšší soutěže se však Piráti dlouho neohřáli a již v následující sezoně museli znovu do extraligového podpalubí. V loňské sezoně se Chomutovu staly osudným finanční problémy, které měly vliv na psychiku týmu, což vedlo k neúspěšné baráži. Ještě před startem letošního ročníku nebylo jasné, zda se Chomutov pustí do prvoligových bojů, ale díky nadšení tamních patriotů se tradiční klub může znovu prát o své místo na mapě českého hokeje.

Chomutov rozstřílel Porubu, jak si povede na Lapači?

Nový tým Chomutova dostal na povel trenér Martin Štrba. Piráti chtějí sázet na odchovance z široké mládežnické základny, která byla za léta panování rodiny Veverkových v Chomutově vybudována. Do budoucna se určitě klub netají ambicí postoupit zpět mezi českou elitu a kdyby na to přišlo, je ochoten se poprat o návrat již v letošním ročníku.

Aktuálně Piráti kotví na 4. místě tabulky se ziskem 23 bodů, na svého sobotního soupeře se dívají se čtyřbodovým náskokem, čemuž vděčí hlavně díky poslednímu vítězství nad ostravskou Porubou, kterou doma rozcupovali 8:3. Chomutov zdobí mimořádná defenzíva, s počtem 24 branek jsou společně s Přerovem na druhém místě v Chance ligy. Zajímavostí je také počet přesilových her, Chomutov jich po Vsetínu odehrál nejvíce z celé soutěže celkem 68, úspěšný byl v 17,65%, Valaši mají o jednu přesilovou hru navíc a v úspěšnosti jsou před Chomutovem na úrovni 20,29%.

Tahounem chomutovské ofenzívy je dvaadvacetiletý útočník Filip Suchý (6+6). Branky umí dávat také Petr Stloukal. Mimořádně produktivní je Petr Klíma, jenž si v šesti duelech připsal hned 8 kanadských bodů. Mezi útočníky se neztrácí ani exvsetínský Tomáš Pitule (2+6). Pozor si pak bude muset dát vsetínská defeníva na Nicolase Hlavu, ten stihl za čtyři duely připsat hned 7 kanadských bodů.

Z obránců umí útočnou činnost podpořit Lukáš Blaha (2+6). Kdy však Chomutov nedostává góly? V případě, že jsou na ledě Radek Havel či Dominik Tejnor, prvně jmenovaný má deset plusových bodů, Tejnor sedm. Jedničkou chomutovských Pirátů je Dominik Pavlát a čísla dvacetiletého brankáře jsou více než slušná. Úspěšnost zákroků na úrovni 93,77% a průměr inkasovaných branek 1,81.

Ukončí Vsetínští domácí púst?

Ne, na Lapači fanoušci nejsou zvyklí hladovět. Poslední vítězství zaznamenal Vsetín 25. září proti Ústí nad Labem. V měsíci říjnu ještě v domácím prostředí Vsetín neslavil, když se musel sklonit pražské Slavii a na začátku týdne Motoru. Nyní je motivace dvojnásobná, vsetínský hokej slaví 80. výročí a hráči na sebe obléknou speciální sadu dresů, která odkazuje na bohatou historii nejúspěšnějšího klubu samostatné České republiky.

Vsetínu to letos více šlape na ledech soupeřů. Naposledy se pokoušel vydolovat body na ledě přerovských Zubrů, ale v bojovném utkání skóroval až v závěru třetí třetiny, kdy už Zubři byli o dvě branky napřed. I když zelenožlutí bojovali až do závěrečné sirény, nevezli z Hané ani bod. „Přerov na nás vletěl, vytvořil si velký tlak a my jsme nestíhali. Myslím, že od druhé třetiny se to zlepšilo, v určitých fázích jsme Přerov svírali v jeho třetině a byly tam šance. Na druhou stranu domácí velmi dobře blokovali střely, takže bylo těžké se tam prosadit. Kluci ukázali toho bojovného ducha potom, co jsme dostali branku na 0:2. Nezabalili to a snažili se utkání dotáhnout do prodloužení, ale bohužel se nám to nepodařilo. V průměru to bylo vyrovnané střetnutí, ale byli jsme málo produktivní a na jeden gól se málokdy vyhrává,“ smutnil po utkání v Přerově trenér Luboš Jenáček.

Jak zmínil jeden ze vsetínských trenérů, Valachy trápí nízká produktivita. Proti Slavii Valaši přestříleli soupeře výrazně, stejně tak i českobudějovický Motor a ve střelbě předčili i Přerov, přesto z těchto zápasů nevydolovali jediný bod. Vsetín je přitom týmem, který odehrál nejvíce přesilových her. Pokud zapracuje na efektivitě v zakončení, musejí se jeho výsledky odrazit i v tabulkovém posunu vpřed. Podaří se to již v sobotu proti Chomutovu?

Narozeninové utkání Vsetína s Chomutovem startuje od 17:30. Valašský hokejový klub připravuje pro fanoušky bohatý doprovodný program, významnou ruku k dílu koneckonců přidají i fanoušci sami. Více informací přináší již předem vydaný samostatný článek. O co však půjde především, to jsou body do tabulky. Pokud se i tak na Lapač nedostanete, pak můžete utkání sledovat v podrobné textové onlajn reportáži a nebo si naladit přímý přenos skrze portál hokejkatv.cz.

Sestavy v minulém kole:

Chomutov: Pavlát – Žovinec, Pařízek, Havel, Tejnor, Štochl, Lang, D. Zeman – Stloukal, Pitule, Llewellyn – Klíma, Suchý, Hlava – Chrpa , J. Svoboda, Jakub Veselý – M. Svoboda, Hrala, Tupý.

Vsetín: Gába – Dudáš, Slováček (A), Holomek, Hryciow, Jeřábek, J. Drtina (A), Ondračka – Jonák (C), Rehuš, Dostálek – D. Tůma, Pechanec, Hořanský – Procházka, Kucharczyk, L. Volf – Karafiát, Šilhavý, Vítek.

Zdroj foto: Jan Pidrman, www.piratichomutov.cz