Milníky play-off: A zase ty nájezdy

Radek Bařina • 07.04.2021

Již podruhé v rámci semifinálové série rozhodovaly o vítězi zápasu samostatné nájezdy. I v úterním duelu to nakonec byla jihlavská Dukla, kdo se radoval z nejtěsnější výhry. Na Lapači byl k vidění vyrovnaný souboj, kterému vládli oba gólmani. Domácí sice vedli, o náskok ale záhy přišli a nakonec ztratili celý zápas. Za stavu 0:3 tak budou Vsetínští ve středu od 17:30 odvracet první mečbol. Ještě předtím si ale v dalším díle Milníků připomeneme zásadní okamžiky úterní bitvy.

Klíčový okamžik: Rychlé jihlavské vyrovnání

Vstup do druhé třetiny přiblížil Vsetín vytoužené výhře. Nejprve přežil oslabení a hned poté udeřil. Kucharczyk s Vlachem předvedli parádní akci a druhý jmenovaný uklidil puk do sítě. O chvíli později ale VHK symbolicky doplatil na to, co ho trápilo celou sezónu. Zbytečné chyby a rychle inkasovaný vyrovnávací gól. Neuplynuly ani dvě minuty, kdy Kudělka na útočné modré špatně odhadl situaci, zbytečně zariskoval a nabídl tím Dukle přečíslení tři na jednoho. Jakub Illéš se s tím nepáral a přesným zakončení smazal jihlavské manko. Vsetín to mohlo hodně mrzet, s vedením v zádech by se mu rozhodně hrálo mnohem lépe.

Hvězda: Maksim Zhukov

Třetí duel série si podrobili gólmani. Ten Jihlavský sice neměl tolik práce jako Málek na straně druhé a neřešil ani tolik velkých příležitostí soupeře, přesto si rozhodně zachytal. Chytil 34 z 35 vsetínských střeleckých pokusů a navrch zneškodnil tři samostatné nájezdy.S inkasovanou brankou neměl šanci nic udělat, jinak byly jeho zákroky velmi jisté, puky mu jen málokdy vypadávaly a svým výkonem dodával klid spoluhráčům před sebou. Nakonec se mohl radovat z důležité výhry, která Duklu přiblížila na dosah finále.

Smolař: Jakub Málek

Volba smolaře utkání byla tentokrát jednoznačná. Jakub Málek odchytal parádní zápas. Zastavil 43 ze 44 střeleckých pokusů Dukly. Zlikvidoval samostatné nájezdy, nebezpečné dorážky z bezprostřední blízkosti i střely od modré. Od prvního okamžiku působil klidným a vyrovnaným dojmem. Dovolíme si tvrdit, že to byl jeden z nejlepších výkonů, které doposud v seniorském hokeji předvedl. O to větší bylo jeho zklamání po samostatných nájezdech. I v nich Málek dělal, co mohl, zkušení jihlavští střelci však byli nad jeho síly. Tři z pěti nájezdů skončily za Málkovými zády a zkroušeného mladého brankáře nakonec museli utěšovat spoluhráči.

Zaujalo: První přerušení hry v čase 6:59

Lapač byl tentokrát svědkem úplně jiného zápasu než v sériích s Ústím nad Labem či Vrchlabím. Zatímco v těchto případech se soupeři většinou snažili kouskovat hru co to šlo, bitva s Jihlavou přinesla plynulou podívanou. Především v úvodu. Hned první pasáž hry byla nevídaně dlouhá. Ať jsme konkrétní – od prvního buly po první přerušení hry uběhlo nevídaných 419 sekund. Až poté se provinil faulem Kucharczyk a vzduchem zazněl první hvizd. Plynulé tempo hry ale pokračovalo i nadále. První třetina tak trvala pouhých 26 minut čistého času a nebýt debat kolem sporného domácího vyloučení za hru v příliš mnoha hráčích, mohla být ještě kratší. V dalších třetinách sice plynulost zápasu logicky poklesla, přesto jsme viděli velmi svižné a rychlé utkání.

Číslo dne: 22

Přesně tolik střeleckých pokusů Vsetína dokázala zneškodnit jihlavská defenzíva dřív, než doletěly ke gólmanovi. I toto utkání potvrdilo velkou obětavost celku z Vysočiny a zároveň fakt, že mají hru Valachů dokonale zmapovanou. Zelenožlutým po celý zápas chyběl moment překvapení. Drželi se sice častěji v pásmu, měli i tlak v přesilovkách, většinou ale ztroskotali na výborně postavených Jihlavanech. Ti perfektně vykrývali střelecké pozice, což ve výsledku vedlo k tomu, že dokázali zblokovat 22 střel. Vůbec nejúspěšnější byl v tomto ohledu Matěj Zadražil, který zvládl zastavit hned čtyři pokusy VHK.

Ze statistik: Vsetín dominoval na buly

Z poměrně vyrovnaných zápasových statistik vyčnívá blance na vhazování. Nejen proto, že tuto činnost poměrně jednoznačně (s 59% úspěšností) ovládli Valaši. Ještě více možná zaujala úspěšnost v jednotlivých třetinách. Vsetínu se už po několikáté v play-off stalo, že měl v této činnosti mizernou první třetinu (33 %), ale pak se až zázračně začal zlepšovat. Ve druhé třetině si vedly oba celky stejně, v té třetí už Vsetín vyhrál 68 % buly a v prodloužení dokonce 78 %. Odpovídá to i faktu, že od poloviny normální hrací doby Valaši získali optickou převahu, byli více na puku i v pásmu soupeře. Z jednotlivců, kteří pravidelně chodili na vhazování, se nejvíc dařilo Adamu Zemanovi (7 z 9) a Antonínu Pechancovi (10 ze 13).

Následuje: Vsetín musí vyhrát, jinak sezóna končí

Valaši se dostali do nezáviděníhodné situace. Stav 0:3 na zápasy je kritický, každá další prohra totiž znamená postup Jihlavy do finále a tím pádem i konec sezóny. Na druhou stranu, Valaši už nemají co ztratit, což jim může rozvázat ruce i nohy. Situace na ledě rozhodně neodpovídá tomu, že by Vsetín měl prohrát 0:4 na zápasy, Vsetínští tak udělají maximum proto, aby Dukle postup přinejmenším hodně zkomplikovali. První zápas o bytí a nebytí bude k vidění na Lapači ve středu od 17:30. Fandit můžete u streamu na HokejkaTV nebo u textového onlajn přenosu.

Očekávání: VHK potřebuje zvýšit tlak do brány

Ve třetím zápase série vsadila Dukla na aktivní napadání a vyplatilo se jí to. Valaši měli obrovské problémy s rozehrávkou a častokrát si zbytečně komplikovali situaci, z čehož plynuly šance Jihlavy. A přímočarost Vsetínu chyběla i na opačné straně kluziště. Právě zjednodušení hry a větší tlak do brány by mohl být jeden z receptů, který by VHK ROBE mohl pomoci ke kýžené výhře. Důležité samozřejmě mohou být i přesilovky. Oba celky v nich byly v minulém zápase nebezpečné, využít je ale nedokázaly. Znovu platilo, že chyběl moment překvapení. V sestavách se přílišné změny očekávat nedají. Vsetín trápí početná marodka, největší otázka tak zůstává v brankovišti. Dostane opět šanci dobře chytající Málek, nebo trenéři zkusí štěstí s Gábou? Jasněji bude ve středu od 17:30.