FINÁLOVÉ MILNÍKY: Mečbol rázně odvrácen, skvělý výkon vrací sérii do Zlína

Radek Bařina • 09.04.2023

Výrazná herní převaha, která byla tentokrát podložena i góly. Tak vypadalo páté finále Chance ligy z pohledu Vsetína. Domácí v kritickou chvíli zabrali, předvedli výborný výkon a svého soupeře přehráli snad ve všech herních činnostech. Po zásluze se tak dočkali snížení stavu série. Kdo byli hrdinové povedeného vsetínského představení? A jaké zajímavosti byly na ledě k vidění? To se dočtete v pátém pokračování finálových milníků.

KLÍČOVÝ OKAMŽIK: Vávrova trefa na 2:1

Vsetín vstoupil do zápasu skvěle. Brzy se ujal vedení, měl další šance, trefil dvě tyčky. Vyrovnání Beranů z ojedinělé šance tak zapůsobilo jako studená sprcha. Zaskočení domácí ve zbytku periody znejistěli a mnoha přihlížejícím se nejspíš vloudila na mysl vzpomínka na druhou finálovou bitvu. Nepříjemné dejavu ale domácí odrazili po 27 sekundách druhé části. Vávra si narazil s Robem a jeho dokonale umístěný projektil na přední tyčku zapadl přesně do malé mezírky nad Hufovým ramenem. Vedoucí branka vlila Vsetínu novou krev do žil. V dalším průběhu třetiny sice znovu spálil hromadu šancí, vadit mu to ale tentokrát nemuselo. V závěrečném dějství se mu totiž přeci jen podařilo prolomit Hufovo kouzlo a nakonec dokráčel k jednoznačnému vítězství.

HVĚZDA: Jan Berger

Volba hvězdy utkání byla tentokrát obtížná. Střelec klíčové trefy Vávra? Nebo bojovník Jan Berger? Nakonec jsme zvolili druhého jmenovaného. Berger se přesunul na centra třetí formace a svým výkonem potvrdil, že jeho forma jde v posledních zápasech prudce nahoru. Poprvé na sebe upozornil už v páté minutě a rovnou gólově – na jeho pohotovou ránu z vrcholku kruhů Huf nedosáhl. I v dalším průběhu zápasu byl Berger nepřehlédnutelný. Měl další šance, trefil tyčku, svým důrazným stylem hry dělal Beranům velké problémy. Vybojoval spoustu kotoučů, neprohrál snad jediný osobní souboj, odvedl množství práce na obou stranách hřiště. V samém závěru zápasu pak v bitce naložil i zákeřnému Talafovi. Ten v poslední desetiminutovce sekal kolem sebe hokejkou jako Jánošík tak dlouho, až narazil na Bergera, který mu rázně vysvětlil, jak se s hokejkou zachází.

SMOLAŘ: Daniel Huf

Beranů, kterým se zápas vůbec nepovedl, je celá řada. Stačí se mrknout na statistiky – Zbořil, Novotný, Sedlák, Sedláček, Lang, všichni -3 v +/- hodnocení. My ale nakonec zvolili zlínského muže s maskou. Při pohledu na konečné skóre by totiž asi jen málokdo věřil, jak výborný výkon Huf znovu podával. V první i druhé třetině vychytal velké množství domácí šancí, hrály s ním i tyčky. Po třetím gólu z hole Jonáka ale i on znejistěl. Dost možná si vyčítal, že předchozí Robovu střelu vyrazil přímo na hůl dorážejícího protihráče. Od té doby zapadl do šedi zlínského výkonu. Čtvrtý gól byl rozhodně chytatelný a ani jeho přesun při pátém gólu nebyl úplně přesvědčivý. Huf zkrátka v závěru utkání přišel o své dosavadní kouzlo a je otázka, jestli ho dokáže obnovit v šestém finále.

ZAUJALO: Příspěvek ostatních formací

V předchozích dílech milníků jsme vzývali gólový příspěvek ostatních formací. A povedlo se. Dvě branky zařídila první formace, dvě nově složený třetí útok, hřebíček do zlínské rakve pak zatloukl druhý útok. Zejména příspěvek prvního útoku musí být pro jeho členy velkým povzbuzením. Střelecké trápení prolomil Jonák. Rob přispěl dvěma asistencemi… no a Vávra na centru? Ten jen pokračuje v pohádce, kterou jsme nakousli ve druhém díle milníků. Věřme, že znovunabyté sebevědomí pomůže elitní letce VHK i do dalších zápasů. Výborný výkon pak předvedla i Bergerova formace, která svým dobrým pohybem a důrazem deptala Berany po celý zápas. Vsetínu se zkrátka konečně povedlo rozložit produktivitu na více hráčů, což může být důležitým jazýčkem na vahách.

ČÍSLO DNE: 27

Hned 39 trestných minut udělili rozhodčí v pátém finálovém derby. Jedná se sice o vysoké, ale rozhodně ne závratné číslo. Zajímavý je ale fakt, že 27 z těchto minut udělili rozhodčí v poslední minutě. Nejprve dal Berger za vyučenou Talafovi, mnohem pozoruhodnější situace ale nastala v samém závěru. Pohledem z tribuny se zdálo, že trenér Říha se pokusil vykoledovat pro Vsetínské vyšší tresty a tedy je vyšachovat z následujícího utkání. Jak jinak vysvětlit fakt, že zlínští ihned po buly vyprovokovali pěstní výměnu, ale poté, co po nich domácí vystartovali svěsili, ruce, rezignovali na aktivitu a nechali se potupně bít. Domácí se naštěstí ovládli, nepředvedli žádnou přehnanou agresivitu, velmi dobře pak situaci vyhodnotili i hlavní rozhodčí, kteří všem aktérům rozdali pětiminutové tresty bez dalších přívěšků. Pokud tedy opravdu šlo o taktický tah Beranů, vůbec jim nevyšel. Zároveň názorně ukázal, že přes vedení 3:2 na zápasy si Zlínští rozhodně nejsou jistí v kramflecích.

NÁSLEDUJE: Velikonoční pondělí bude patřit hokeji

Vsetín splnil první postupný cíl – vrátil sérii zpět do Zlína. Nyní ho však čeká ještě těžší úkol. Vyhrát na soupeřově ledě. Zlín doma v play-off ještě neprohrál, Vsetínští to však musí změnit, pokud chtějí sérii protáhnout do sedmého zápasu. Povzbuzením pro ně může být fakt, že už v předchozím duelu na zlínském ledě nebyli horším týmem, doplatili však na slabší koncovku a zbytečné chyby. Pokud se těchto neduhů zbaví, mají reálnou šanci uspět. Utkání startuje v pondělí v 17:30 a pokud se nedostanete na stadion Luďka Čajky, můžete ho sledovat alespoň prostřednictvím přenosu na HokejkaTV.

OČEKÁVÁNÍ: Zlínští doma potřebují rozhodnout

Je evidentní, že Berani udělají všechno možné i nemožné, aby sérii rozhodli v šestém utkání na svém ledě. Na Lapači herně příliš nestíhají, takže z představy, že by se na Vsetín museli vracet, se jim jistě dělá nevolno. Pod tlakem tak budou oba týmy, uvidíme, který se s tím vypořádá lépe. Vsetínští budou chtít navázat na výborný výkon ze sobotního duelu. Být důrazní, pokračovat ve skvělém pohybu a aktivitě a zároveň se nenechat rozhodit soupeřovými provokacemi. Zkrátka hrát svou hru. Recept, který sice zní jednoduše, realizovat ho ve vypjaté bitvě však bude mnohem obtížnější. Už jen proto, že Berani doma předvedou určitě lepší výkon, než jaký ukázali v sobotu na Lapači. Výhodou pro ně může být aktuální domácí forma, sedět jim může také širší kluziště. Na druhou stranu, Vsetínští v této sezoně dokázali, že venkovní zápasy zvládají a umí vyhrát i ve Zlíně – v základní části se jim to povedlo v obou zápasech.

Co se týče sestavy, na vsetínské straně se přílišné změny čekat nedají, snad jen v případě, že by zdravotní stav neumožnil start některého z hráčů. U Zlína visí velký otazník nad startem Hejcmana, který se nešťastně zranil na konci druhé třetiny a utkání nedohrál. Pro Zlín by byla jeho absence citelná ztráta. Jak budou vypadat sestavy? Dokáže Vsetín vyrovnat stav série? Jasno bude v pondělí od 17:30. Fanděte s námi.