Jurík: Soupeř potrestal každou naši chybu

Václav Trávníček • 05.12.2010

Po prohraném utkání s Novým Jičínem se vsetínskému asistentovi Juraji Juríkovi nemluvilo lehce. Jeho mužstvo sahalo po bodech, ale náskok 1:0 ještě v první třetině ztratilo a muselo už jen dotahovat. „Poté, co Nový Jičín odskočil na 4:2, jsme už neměli sílu na zvrat. Je třeba, abychom nějaký zápas zvládli, vyhráli a naši mladí kluci přidali k negativním zkušenostem i ty pozitivní,“ řekl Jurík, jehož tým má nyní věkový průměr jednadvacet let.

Trenére, jak utkání hodnotíte?
Úvod zápasu jsme měli dobrý. Vstřelili jsme úvodní branku a vypadalo to, že bychom v utkání mohli bodovat. Bohužel postupem času se soupeř rozehrál a svojí zkušeností potrestal každou naši chybu. Dnes jsme tři góly dostali z brankoviště, což se nemůže stávat. Zase jsme výsledek jenom dotahovali. Poté, co Nový Jičín odskočil na 4:2, jsme už neměli sílu na zvrat. Bohužel jsme zápas nezvládli a prohráli.

Věřili jste po Pelcově snížení na 3:4, že můžete náskok soupeře vymazat?
Věřit se musí vždycky až do konce. Ale času už moc nezbývalo a my se za poslední minutu a půl nedostali k soupeři do třetiny. Zkusili jsme štěstí v power play, ale… spoléhat se bezvýhradně na hru v šesti a věřit, že v ní dáte gól, to je špatné. Power play je vždycky o štěstí. Můžete v něm gól dát i dostat. Máte něco nacvičené, ale když se vám v něm podaří skórovat, je to povětšinou nějaká náhoda. Mnoho příležitostí jsme neměli, ačkoliv to byl vyrovnaný zápas. A rozhodla v něm větší zkušenost hráčů Nového Jičína. V gólových příležitostech se nemýlili a tvrdě nás potrestali za každou hrubku.

Od půlky zápasu jste působili dezorientovaně. Jakoby hráči nevěděli, co mají hrát…
Já bych ani neřekl, že jsme byli dezorientovaní. Šli jsme do zápasu s určitým záměrem, ale v současné situaci nabádáme hráče k tomu, že lepší než nepovedená klička před modrou je lepší si puk dát a jít bojovat do třetiny. Bohužel v dnešním zápase se nám nedařilo ani to. Chybí nám souvislejší tlak ve třetině. Když už se tam dostaneme, ztratíme puk a musíme valit zpátky do obrany. Nedostaneme soupeře pod tlak, góly střílíme ze vzrušovitých protiútoků, když se dostaneme do nějakého přečíslení a z něj zakončíme. Ale že bychom se udrželi ve třetině a tam z nějakého tlaku dali branku? To zatím ne.

Jsou tyhle zápasy přínosné pro mladé hráče?
Určitě. Je to přínosné pro všechny, i pro ty starší. Ale když jenom prohráváte, je to pak i o psychice. Je třeba, abychom nějaký zápas zvládli, vyhráli a kluci přidali k negativním zkušenostem i ty pozitivní. Každý sport děláte kvůli vítězství a od toho se to odvíjí. Každá rána se hojí lépe, když se vyhrává, než když se prohrává.

Jak vypadá situace s Pavlem Zavrtálkem?
Vrt má něco s kolenem a zítra by měl přijít na trénink nebo se alespoň ukázat. Uvidíme, co s tím vlastně má. Podle prvních zpráv měl koleno jenom nějak naražené.

Udělejme v marodce pořádek. Kromě Zavrtálka je na ní Korčák a Dědek?
Ano. Korčus by měl zítra také přijít na trénink, alespoň na kolo. Dědkovo zranění je však dlouhodobé, má poraněné vazy v koleni a zřejmě půjde na operaci. Zkoušel nejprve šlapat na kole, ale říkal, že mu špatně určili diagnózu. Nakonec vyšlo najevo, že má vazy přetržené.

A co Radim Tesařík a jeho měsíční hostování v Olomouci?
Abych se přiznal, přesně nevím, jak to bude. Každopádně teď je Radim zraněný. Má poraněnou čelist, dostal do ní nějakou kovovou destičku. Takže teď s námi trénuje, ale nejsem si úplně jistý, kdy jeho hostování vyprší a jestli nám bude moci na poslední zápasy základní části pomoct. Spíše si myslím, že se budeme moci spolehnout na služby juniorů z Třince.

Jaká je v mužstvu situace?
Protože máme mladý tým, máme o motivaci postaráno. Mladý hráč musí mít motivaci se zlepšovat, něčeho dosáhnout a odrazit se dál. Všichni mají v hlavách, že by chtěli hrát výš. Takže si myslím, že v motivaci nemáme problém. Spíš jsou hráči přemotivovaní. Jsou mladí a dopadá na ně tlak odpovědnosti. To jim někdy svazuje ruce, nohy i hlavu.

Před časem jste si s Josefem Štraubem prohodili na trenérské lavici pozice. Cítíte nějakou změnu?
Myslím, že je to v podstatě stejné, jaké to bylo. Josef do toho vnáší takový ten entuziasmus a nadšení. Já pokrývám spíš technicko-taktické stránky. Uvidíme, jak to bude pokračovat. Každopádně věříme, že naše výkony půjdou nahoru.