Je to tady! Vsetín na domácím ledě vyjede proti Zlínu

Jan Tajzler • 28.10.2022

Hokejové Valašsko a Zlínsko je na nohou. V sobotu se Valaši střetnou s Berany a bez ohledu na aktuální formu obou celků se očekává vysoce atraktivní duel, který doprovodí atmosféra vyprodaného Lapače. Vsetínský stadion bude využit na maximální kapacitu po pěti letech. Zelenožlutí budou usilovat o třetí vítězství v řadě a také o pozici jednoho z nejlepších domácích týmů soutěže. Zlín přijede s cílem oplatit Vsacanům porážku z domácího ledu. Pikantní souboj startuje od sobotních 17:00.

Partner utkání:

Berani se v Chance lize stále hledají

Situace Zlína není ani po první odehrané čtvrtině základní části ideální. Berani po posledním derby pokračovali dalšími třemi porážkami a vedení klubu došla trpělivost a vyhlásilo pro kabinu bodové ultimátům. To se trefilo účinkem, Berani poprvé na svém ledě slavili vítězství a poté brali body i na horké půdě Přerova, nárůst formy odnesla i Slavia Praha a rezerva Pardubic, zdálo se, že zlínský tým se zvedá. Vítěznou náladu však odvrátil Frýdek-Místek, který ve Zlíně zvítězil 4:0. Ševci pak zaznamenali další dvě porážky, z posledních pěti duelů porazili pouze Šumperk. Aktuální situace nemůže nikoho v Baťově městě těšit, ještě loni extraligový celek se nachází až na 11. místě tabulky.

Trenér Rostislav Vlach určitě uvítal návrat do sestavy v podání Valentina Claireauxe, francouzský reprezentant zaznamenal v sedmi startech stejný počet kanadských bodů a potvrzuje, že by měl být zlínským tahounem i v nižší soutěži. Dle očekávání je na čele týmové střelecké listiny Petr Mrázek (6+2) stíhaný Antonínem Honejskem (5+3). Nejproduktivnějším mužem je pak klubový odchovanec Jiří Ondráček, zkušený útočník zaokrouhlil svůj příspěvek na rovných 10 kanadských bodů.

Nadstandard z obranných linií předvádí Daniel Gazda a stejně jako v extralize i v letošní sezoně mimořádně podporuje produktivitu (4+5), kromě něj se o podporu útoku postaral už jen Jakub Husa (1+5), ostatní obránci si plní spíš defenzivní role. Brankoviště Zlína hájil ve většině zápasů Daniel Huf a byť se Zlínu příliš nedařilo, dokázal držet naděje svého mužstva díky úspěšnosti zákroků na 94% úrovni a s průměrem pouhých 1.82 branky na zápas. V posledních zápasech však dostává přednost zkušenější Libor Kašík, který se podobně jako jeho spoluhráči v nové soutěži spíš hledá. Úspěšnost zákroků na úrovni 86.16 procent a průměr obdržených branek 3.66 branek nejsou u jinak zkušeného brankáře a majitele posledního zlínského titulu zvykem.

Týmovým pozitivem je statistika ubráněných oslabení. Zlín úspěšně přečkal celkem 83.33 % soupeřových početních výhod, což je o chloupek lepší výsledek než třetí Vsetín. Bude zajímavé sledovat počínání speciálních formací obou celků i v sobotním duelu.

Vsacany požene vyprodaný Lapač

Vsetín má podobně jako Zlín ty nejvyšší ambice, ale ani jeho situace rozhodně není uspokojivá. Vsacanům však zatím svědčí nová trenérská dvojice Weintritt – Kucharczyk, pod novými lodivody zvládli Vsetínští oba duely v aktuálním týdnu, když nejprve skolili na domácím ledě tabulkového lídra z Poruby a ve středu zaznamenali také první říjnovou venkovní výhru na ledě rezervy pardubického Dynama. Mimochodem právě úspěch na východu Čech byl prvním mimo Lapač od výhry ve Zlíně.

Poslední duely se povedly formaci Pavla Klhůfka, jenž asistoval proti Porubě na vítěznou branku a v Chrudimi i skóroval, u obou situací byl i jeho kolega Riku Sihvonen, kterému se po dlouhém střeleckém půstu podařilo skórovat v obou duelech. Právě Sihvonen byl autorem vítězné branky v prvním vzájemném utkání na ledě Zlína. Přichází i potřebná podpora z obrany, Jiří Říha zaznamenal v posledních třech zápasech 2 branky a 1 asistenci.

Zdá se, že vsetínský tým má ideální podmínky k tomu, aby dal vale nepovedenému období. Dvě výhry pod novým trenérským tandemem a k tomu vyprodané hlediště proti rivalovi ze Zlína. Naposledy si před vyprodaným Lapačem zahrál Vsetín v postupové sezoně, stalo se tak 9. dubna 2017, kdy Valaši porazili v kvalifikaci Havlíčkův Brod 4:3 v prodloužení a díky tomuto triumfu nakonec slavili postup zpět do profesionální soutěže. Před tímto utkáním ohlásily pokladny na Lapači vyprodáno naposledy ve finále extraligového play-off roku 2001, to tehdy Vsetín dokráčel k 6. mistrovskému titulu proti pražské Spartě. Sobotní podvečer tak bude určitě výjimečný. Pokud nepatříte mezi šťastné majitele vstupenek, můžete derby sledovat v přímém přenosu na hokejkatv.cz nebo si načíst textovou reportáž na onlajny.com.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Žukov – Kajínek, Říha, Ondračka, Němec, Smetana, Jenáček, Voženílek – Jonák, Přikryl, Rob – Jenyš, Lichanec, Berger – Sihvonen, Klhůfek, Klímek – Š. Bláha, Berzinš, Vítek.

Zlín: Kašík - Gazda, Suhrada, Bartko, M. Zbořil, Bukač, Talafa - P. Mrázek, P. Sedláček, Kubiš (C) - J. Ondráček (A), Claireaux, Honejsek - Illéš, Hejcman, Köhler (A) - Frömel, Gago, T. Pospíšil. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Horák.