Jakubík: Zeštíhlování kádru není na pořadu dne

Václav Trávníček • 14.09.2013

Vstup do soutěže vyšel vsetínským hokejistům na jedničku. Valaši v sobotu porazili nevyzpytatelnou Orlovou, když otočili nepříznivě se vyvíjející skóre a navíc soupeři nastříleli šest branek. Kouč Juraj Jakubík tak mohl být po závěrečné siréně spokojený. „Bude-li nás zdobit poctivost ve hře a nasazení, může pak přijít kvalitní hra, dobré výsledky a v neposlední řadě pobavení vsetínských diváků,“ říká se startem sezony nováček na trenérské lavici VHK.

Trenére, máte za sebou první utkání nové sezony. Zastavme se však ještě u přípravných zápasů. Jaký z nich máte pocit?
Mé angažmá u týmu začalo v probíhající suché přípravě, kterou nachystal kolega Viktor Hlobil. Její konec už jsme dodělali spolu. Myslím, že příprava byla kvalitní a Viktor je člověk na svém místě. U hráčů jsem nezpozoroval žádné fyzické resty. Tedy s výjimkou těch, kteří kvůli práci museli nějaký ten trénink vynechat. V samotných přípravných zápasech jsme nehleděli na výsledky. Snažili jsme se zjistit, jací jsou naši hráči typologicky a jak se v daném utkání chovají.

Sestavou jste v průběhu srpna hodně točili. Stihli se hráči před startem sezony sehrát?
Praxe nám někdy ukazuje, že k sobě můžeme dát hráče z minuty na minutu a hrají spolu jako z partesu. Ale určitě jsme objevili různé vazby i návyky hráčů. Že v přípravě rotovali soupiskou však bylo zapříčiněno i tím, že nás trápila zranění a vytížení některých kluků v práci.

Filip Vrba se vyjádří, zda zůstane v Rakousku

Přijímal jste hodně omluvenek?
Často se něco vyskytlo, takže absence byla dost velká. Na druhou stranu mohli dostat šanci mladí hráči, kteří se zapojili do utkání i dnes, když bylo rozhodnuto. Potřebují totiž sbírat zkušenosti.

Když jste ve Vsetíně začínal, říkal jste, že se musíte v prvé řadě s mužstvem seznámit. Nakolik se vám to za uplynulý měsíc a půl podařilo?
Už si nepletu hráče. Vím, jak se kdo jmenuje a jakou má přezdívku. Dá se říct, že jsem už zapracovaný.

Plánujete v současné době ještě nějaké posílení mužstva?
Obránce Filip Vrba by se měl během víkendu vyjádřit, zda zůstane v Rakousku, nebo se k nám vrátí, takže uvidíme. Hledáme spíše beka, než útočníka. Ofenzivu máme dostatečně silnou.

A co případné zeštíhlování kádru?
Momentálně si myslím, že to není na pořadu dne. S jednatelem VHK Danielem Tobolou jsme se bavili o tom, že kádr může být širší. Někteří hráči budou využiti také v juniorce a možná, že někoho dáme na někam hostování. Určitě totiž nechci ukončit kariéru hráči, který by tady za dva za tři roky mohl být platný.

Brankářskou jedničkou bude Petr Hromada

Na koho tedy budete v sezoně nejvíce spoléhat?
Jak ukázal dnešní zápas, bude to především první útok Mikšovský, Vaněk, Ambruz. Dále Jirka Farda a náš nejlepší bek Robin Ševčík. (usmívá se) Věřím, že z něj uděláme obránce jak se patří a že si vybuduje v lize respekt.

Že tedy proti Orlové nastoupil v obraně, to nebyla náhoda?
Po debatě s Viktorem Hlobilem i Robinem samotným jsme usoudili, že má nejlepší defenzivní vlastnosti. To, že hrál celý život útočníka, mu pomůže ve hře dopředu. Když vytříbí defenzivní úlohy, bude z něj skutečně vynikající bek.

Jak jste vyřešili otázku brankářské jedničky?
Otázka brankářské jedničky se nám vyřešila sama. Myslím, že Petr Hromada tuto pozici zvládne. Ani Tomáše Kohna a Lukáše Plška ale neodsuzuji. Jsou tady a my jsme jeden tým. Sezona bude dlouhá a určitě využijeme služby každého gólmana. Jen je potřeba být trpělivý a vydržet, abychom hráli jako tým a týmově se také chovali. Víte, sport je specifický. Ve vteřině se člověku může změnit celý osud. Může přijít zranění, takže musíte mít někoho v záloze. S hráči je potřeba komunikovat a dohodnout se na rozumném řešení.

Tichý by se měl příští týden zapojit do tréninku

Jaký je k dnešnímu dni stav marodky vašeho mužstva?
Honzu Podešvu trápí zranění krční páteře, Martin Kývala léčí zlomenou ruku, ale už trénuje. Martin Valigura asi podstoupí operaci očního oblouku. Juraj Tichý má zraněné koleno, příští týden by se však už měl zapojit do tréninku. Natáhnuté tříslo bohužel zlobí Daniela Tesaříka.

Proti Orlové rovněž nenastoupil Petr Hruška, kterého v posledním období trápily zdravotní problémy, případně musel plnit pracovní povinnosti. Jak vypadá aktuální situace kolem tohoto útočníka?
Petr dnes nemohl nastoupit z administrativních důvodů. Jeho mateřský klub ztratil profesionální licenci, takže nám poslal podle svazu špatný přestupní lístek. Počítám s ním ale na sto procent. Pracovní povinnosti si uzpůsobil tak, aby byl našemu týmu platný. A zranění? Těm se člověk nevyhne. Jestliže přijdou, je to osud.

Jak hodnotíte první mistrovský zápas svých svěřenců?
Utkání hodnotím kladně pro přístup hráčů. Za stavu 0:1 jsme se hodně trápili v koncovce, měli jsme sedmnáct zakončení oproti soupeřovým čtyřem. Hráči ale zvládli zápas psychicky, vydrželi a nezačali takzvaně bláznit. Utkání jsme otočili a nakonec ho exhibičně dohráli.

Co vám zápas ukázal vzhledem k dalšímu průběhu sezony?
Kvalitní hra určitě hráčům zvedne sebevědomí, takže věřím, že se první utkání příznivě projeví do dalšího průběhu sezony. Bude-li nás zdobit poctivost ve hře a nasazení, může pak přijít kvalitní hra, dobré výsledky a v neposlední řadě pobavení vsetínských diváků, kteří jsou skvělí. Skutečně jsou naším šestým hráčem v poli.