Ice Breakers: V atraktivním derby ulovil Vsetín další výhru

Radek Bařina • 22.12.2013

Atraktivní derby se vším všudy bylo k vidění ve Valašském Meziříčí. I potřetí v sezóně se z úspěchu radoval Vsetín, dobře hrající Bobři mu ale tentokrát cestu za vítězstvím značně ztížili. Co nakonec rozhodlo o radosti zelenožlutých barev? A jaké další zajímavé situace byly v posledním předvánočním zápase k vidění? To se dozvíte v novém díle tradičních Ice Breakers.

1. Dobrý vstup do zápasu

Jedna z věcí, která v letošní sezóně vsetínské hokejisty hodně trápí, jsou vstupy do zápasů. Naposledy na nepovedený začátek doplatili ve středečním střetnutí s Novým Jičínem. Možná i díky této zkušenosti si ale tentokrát vsetínští úvod pohlídali. Od prvního vhazování se chopili aktivity a pozornou, zodpovědnou a aktivní hrou kontrolovali dění na ledě. Nevyšla jim jen prostřední pasáž třetiny, kdy Bobři z ojedinělé šance dokázali skórovat a hned o chvíli později trefili tyčku. Jinak ale byla první třetina zcela v režii Vsetína.

„Soupeře jsme v první třetině přehráli i přestříleli, měli jsme tlak a celkově se dá říct, že hru jsme měli pod kontrolou,“ pochvaloval si trenér VHK Viktor Hlobil. Z převahy zelenožlutých vzešly v závěru třetiny i přesilové hry a v jedné z nich se podařilo VHK vstřelit branku na 2:1. Její zásluhou získal potřebný klid a pohodu před odchodem do kabin. Dobrý nástup do zápasu zkrátka Vsetínu významně usnadnil situaci a těžit z něj mohl v podstatě až do samotného závěru.

2. Vydařené přesilovky

Nebývá častým jevem, abychom chválili přesilovky Vsetína. Tentokrát si však za hru v početní výhodě zelenožlutí pochvalu rozhodně zaslouží! Hned dva ze tří gólů totiž Vsacani dosáhli právě při výhodě jednoho muže v poli a nebezpeční byli i v přesilovkách, které v branku přetavit nedokázali. Dařilo se především první formaci s tvrdě pálícím Pavlem Hurtíkem od modré. Především v první třetině se Bobrům takto sehranou přesilovku nedařilo příliš bránit, výsledkem čehož byl druhý gól po jedné z Hurtíkových ran.

Rozdíl přesilovek v podání Valašského Meziříčí a Vsetína byl poměrně markantní. Tentokrát sice Bobři ve vlastních početních výhodách neinkasovali branky, což bylo jejich specialitou z úvodu sezóny, pro Hromadovu branku ale příliš nebezpeční nebyli. Valašskomeziříčské může mrzet zejména situace osm minut před koncem duelu. Hráli takřka celé dvě minuty přesilovku čtyři na tři a měli tak jedinečnou příležitost odmazat jednogólové manko. Neuspěli a vlastně si ani nevytvořili vyloženější šanci… Přesilovky zkrátka byly jedním z klíčových faktorů na vsetínské cestě k vítězství.

3. Kapitánova vítězná trefa

Zatímco první periodu sehráli Vsetínští na výbornou, začátek té druhé jim příliš nevyšel. Předvedli totiž hned několik zbytečných chyb a Bobři trestali. Konkrétně to byl Ondřej Martiník, který snadnou dorážkou do odkryté brány srovnal stav utkání na 2:2. I v dalších minutách se navíc zelenožlutí nevyvarovali přehmatů, přišly i vyloučení a zápas se začal komplikovat. „Ve druhé třetině jsme udělali zbytečné fauly, inkasovali jsme branku na 1:1 a dostali jsme soupeře do hry,“ povzdech si Hlobil.

Těsně před polovinou střetnutí přišly důležité chvíle. Nejprve se do velké šance dostal domácí David Varga, tváří v tvář Hromadovi ale přestřelil. Ještě v téže minutě domácí faulovali a ke slovu se dostal Daniel Vaněk. Ten řídil obléhání bobří klece a v čase 29:27 se osobně postaral o vedoucí a, jak se později ukázalo, i vítěznou trefu. Zpoza brány se natlačil před Slováka a ve chvíli, kdy všichni čekali přihrávku na volného spoluhráče, zametl puk drze mezi Slovákovy betony. VHK vstřelené branka viditelně pomohla, hráči se uklidnili a pozvolna se znovu dokázali vrátit ke hře předváděné v první třetině.

4. Závěrečný nápor Bobrů

Závěrečný nápor Bobrů odstartovala paradoxně chyba hlavního rozhodčího. Ten v zápase předvedl poměrně kvalitní výkon, bohužel pro něj však ve vzpomínkách zůstane především jeho zaváhání před „čtvrtým gólem“. Špatně postavený Czubaj totiž přerušil hru ve chvíli, kdy puk, po Ševčíkově střele, pomalu mířil do prázdné brány. Gól navíc nejprve uznal, po dlouhé poradě s čárovými ale, v souladu s pravidly, své rozhodnutí přehodnotil.

Velmi výstižně okomentoval celou situaci trenér Vsetína: „Čtvrtý gól nemohl platit, protože rozhodčí písknul dřív, než puk přešel brankovou čáru. Je ale divné, když tuhle situaci píská někde ze středové červené čáry. Navíc to písknul strašně rychle a to bez jakéhokoliv důvodu.“ Bobry tato darovaná šance logicky nakopla a v závěru zápasu si vytvořili převahu i několik nebezpečných střeleckých příležitostí. Na vyrovnání ale nedosáhli. Po závěrečné siréně si tak zhluboka oddechli nejen hráči VHK, ale dost možná i hlavní sudí, který díky tomu zůstal ušetřen zloby zelenožlutého tábora.

5. Atraktivní podívaná

Diváci na valašskomeziříčském zimním stadionu sice nesledovali hokej nejvyšší kvality, vzhledem k aktuálnímu postavení obou mužstev byla ale k vidění velmi atraktivní a zajímavá podívaná. Jednalo se bezesporu o jedno z nejlepších derby posledních sezón. Přispěly k tomu oba celky. Domácí Bobři názorně předvedli, že jejich zlepšené výsledky z poslední doby nejsou dílem náhody. Zatímco v předchozích derby loňské i úvodu letošní sezóny to mnohdy vypadalo, že defenzíva Bobrů soutěží o to, kdo vyrobí hloupější chybu, tentokrát nic takového k vidění nebylo. Bílomodří předvedli velmi kompaktní, bojovný výkon s kvalitně pracující defenzívou a větší kvalita byla vidět i v útoku. Hrozba už nepřicházela jen z holí Vargovců, ale nebezpeční byli i hráči dalších formací – Roman Škutchan, Martiník nebo Kundera. Přes těsnou prohru tak byl trenér Jan Vavrečka s výkonem svých svěřenců po právu spokojen: „Myslím si, že jsme nepředvedli vůbec špatný výkon, ale sportovní život je bohužel o tom, že vyhrát může vždy jen jeden. Podle mě to byl ale velice pěkný zápas.“

Vyjma několika zbytečných vyloučení a některých fází druhé třetiny předvedli kvalitní výkon i vsetínští hráči. Pozitivním faktem je i fakt, že některým hráčům VHK se snad pozvolna vrací forma. V první řadě to platí o kapitánu Vaňkovi. Tomu se herně podzim nepovedl, v posledních zápasech již ale bylo vidět zlepšení a v derby s Valmezem byl společně s Pavlem Hurtíkem nejlepším hráčem Vsetína. Konečně se mu začalo dařit i střelecky, vítězná branka z jeho hole budiž důkazem. Dobrý výkon ale předvedly i ostatní formace Vsetína. Vítek dal gól, Ševčík, nebýt předčasného hvizdu rozhodčího taky, několik šancí měl i Kubo. I trio mladíků Pokorný – Daněk – Kývala bylo nebezpečné a dobrou práci odváděli i obránci Vsetína. Výkon v derby zkrátka naznačil, že na Valašsku by se mohlo začít blýskat na lepší časy.