Druhá liga startuje! Vsetín přivítá v úvodním utkání Orlovou

Dominik Tobola • 13.09.2013

Na co se mnoho, a nejen vsetínských, diváků těšilo, je právě tady. Třetí nejvyšší hokejová soutěž u nás začíná. Zelenožlutí se při své premiéře v této sezóně představí na domácím kluzišti. Na Lapači jim bude soupeřem Orlová, která se do druhligových vod vrací přesně po dvou sezónách strávených v Krajské lize. Hosté zavítají na Valašsko poté, co po vyloučení Karviné získali zpět příslušnost účastníka této soutěže. Utkání začíná v sobotu 14. září od 17:30 a my vám z něj budeme přinášet pravidelný onlajn přenos.

Je to tady, start sezóny přichází. Valaši se v úvodním utkání představí na domácí půdě proti celku z Orlové. Zelenožlutí tedy vyráží vstříc ke svému vytyčenému cíli, tedy postupu do druhého kola play-off. Vítězství proti týmu, který prve vůbec neměl po loňské neúspěšné baráži proti Valašskému Meziříčí v soutěži startovat, by měl být odrazový můstek k dalšímu pokračování.

Sestava je víceméně hotová, zlobí však zranění a nemoci

Valaši posílili a ztratili tak napůl. Po letních odchodech Zúbka (Peterborough - Anglie) a Marka Dubce (Nové Zámky - MOL liga) se vedení podařilo na trhu ulovit jednu zvučnou posilu, po dvou letech strávených ve Valašském Meziříčí přišel vyztužit útočné řady Martin Ambruz. K němu takzvaně za pět minut dvanáct přibyl také Robin Ševčík, ten se vrací na Lapač také po dvou letech, ovšem pro změnu z Prostějova. Dále kádr nového trenéra Juraje Jakubíka doplnili hráči loňského veleúspěšného týmu vsetínské juniorky. Z ročníku 1993 se mezi šest obránců vešel Stanislav Báchor a Michal Žák, který však kvůli naraženým žebrům nenastoupí. V útoku se představí pouze Martin Štrbík, protože jeho soukmenovci z útoku jsou také na marodce. Martin Kývala má již delší dobu zlomenou ruku a Josef Daněk náhle onemocněl.

Dalšími plejery, kteří léčí bolístky, jsou Martin Valigura (zlomená čelist) a Juraj Tichý (poraněné koleno). Nepříjemné starosti doplnil odchodem Filip Vrba, jenž je na zkoušce v druholigovém rakouském celku. Tato nepříliš vábná fakta přinutila realizační tým jednat. Po sledu událostí byl z týmu Bobrů povolán zpět Tomáš Žabčík.

Jsou tu však i dobré zprávy, první formace by měla nastoupit v klasickém složení, Ambruz - Vaněk - Mikšovský by měli soupeři působit problémy jako obvykle. Připraven je i nejlepší střelec přípravy René Kajaba. Vsetínští tedy budou chtít před domácími diváky bodovat a ukázat jim, že letos už to semifinále opravdu je velmi, velmi reálný cíl.

Orlová: Po dvou letech zpět ve druhé lize! A nejen jako sparring partner

Tým ze severu Moravy se po sledu bleskurychlých událostí ocitli zpět ve vodách třetí nejvyšší hokejové soutěže u nás. Ač tým s Orlem na prsou i v názvu neuspěl v březnové baráži proti vsetínskému rivalovi z Valašského Meziříčí, nakonec se mezi druholigovou účast přece jen dostal. Po vyloučení někdejšího poskytovatele azylu týmu s názvem HC Plus Oil - Karviné - se činovníci orlovského klubu dostali k jednání o licenci, jež byla nakonec úspěšná, a tak severomoravský tým bude právě prvním soupeřem valašského celku.

Modro-bílí celek zapracoval i na posilách, těžil především z velkého počtu volných hráčů z Karviné a také okolních klubů. Největší posilou a hvězdou bude bezpochyby Libor Pavliš. Útočník s extraligovými zkušenostmi loni, před svým odchodem do Francie, pomohl 16 brankami v sedmnácti utkáních právě Karviné. Další výraznější posila je vsetínskému publiku více než známá, do týmu Orlové zamířil po dvou letech v bobří hrázi Jakub Voznica. Ofenzívu by dále měl podporovat další někdejší Bobr, Ondřej Tatarčík a také posila z Frýdku-Místku, Daniel Kraft.

Jedničkou ve svatyni Orlovských by měl být bez větších pochyb David Iláš, loňská jasná volba číslo jedna v Karviné. Krýt záda mu budou David Kolář a René Urbánek. Obranné řady budou stát především na zkušenostech a umu Alexandera Hegegyho, který byl souputníkem a jeden ze strůjců postupu havířovského AZetu do první ligy. Jeho partnery by měli být další volní hráči příchozí z Karviné, Jan Sznapka je odchovancem nynějšího nástupce ve druhé lize. Petr Tomis má již za sebou několik druholigových štací a bratři Zientekové jsou přímými pamětníky stejného úspěchu jako Hegegy.

Právě největší posila do zadních řad mluvila v rozhovoru o situaci, která není právě nejsnadnější: "Jak jsem již řekl, těžko můžeme počítat s tím, že se zde letos bude hrát finále. Vše se změnilo ze dne na den, a proto ta sezóna nebude vůbec lehká. My se budeme snažit co nejlépe se připravit a vyladit souhru na mistrovské zápasy, ve kterých budeme bojovat za co nejlepší výsledky. K tomu je potřeba také podpora, takže by bylo fajn, kdyby si lidé uvědomili, jaká je situace a stáli za týmem a ne ho po každém nezdaru zatracovali. V první řadě bychom měli být všichni rádi, že v Orlové je opět 2. liga a tak se musíme snažit ji zde udržet a až se situace stabilizuje, může se myslet zase na cíle vyšší."

Pravděpodobné sestavy: Vsetín trápí již zmíněná marodka, dokáží hráči VHK přesto naplno bodovat?

Na začátku sezóny nemilé a ne příliš klasické starosti. Tým zelenožlutých sužuje to, co mnohdy přichází až s průběhem roku. Zranění a nemoci potkalo hned pět hráčů, se kterýma kouč Juraj Jakubík počítá do základu. Tichý, Valigura, Žák, Daněk a Kývala - tito všichni hráči jsou mimo hru. Posledním oslabením je nemoc loňského kapitána juniorky Daňka, kterého porazila chřipka. Navrátilcem v sestavě bude již zmíněný Tomáš Žabčík, jehož si vedení stáhlo z Valašského Meziříčí, kde byl v průběhu srpna poslán na hostování. Hrát také nebude Petr Hruška, který nemá vyřízené přestupové formality.

Vsetín: Hromada (Kohn) - Farda, Vrba, Báchor, Okuliar, Vodák - Mikšovský, Vaněk, Ambruz - Kajaba, Podešva, Ševčík - Kubo, Štrbík, Hruška O. - Brezáni, Janeba.

Orlová: Iláš - Hegegy, Tomis, Novák, Vydra, Zientek, Fišera, Badžo, Pavliš, Mareček, Michalík, Studený, Tatarčík, Galgonek, Szajter, Mráz, Matějíček, Blatoň, Ciupa.