Další hokejová sobota na Lapači! Přijedou rozjeté Litoměřice

Jan Tajzler • 18.10.2019

Po týdnu se Vsetín opět představí na domácím ledě ve víkendový den. Znovu přijede soupeř z popředí tabulky. Litoměřice se vezou na vlně čtyř vyhraných zápasů v řadě. Situace Vsetína není tak veselá, ovšem Valaši budou chtít na Lapači opět uspět a snažit se nakopnout potřebnou vítěznou sérii, která by odstartovala vzestup tabulkou. Přijďte vsetínské hokejisty podpořit, začínáme v sobotu od 17:30!

Tým nadějných talentů? Litoměřice táhnou zkušení borci

Nejprve se zaměřme na aktuální formu sobotního soupeře Valachů. Severočeši v posledních pěti utkání zaznamenali čtyři vítězná utkání v řadě. Za oběť jejich řádění padly celky Kadaně, Poruby, Frýdku-Místku či Ústí nad Labem. Mezi cenné skalpy kališníků se řadí také vítězství na půdě Českých Budějovic ze 7. kola, kde Stadion zvítězil 6:2. Nyní míří na Vsetín a touží upevnit svou pozici ve vedoucí trojici tabulky.

Jak už všichni víme, Litoměřice jsou projektem Českého hokeje. Cílem tohoto klubu nemá být primárně úspěch v Chance lize, ale zapracovávání mladých nadějných talentů z klubů napříč republikou.

Produktivitu Litoměřic táhne Daniel Voženílek třiadvacetiletý borec má za sebou angažmá v extraligových Pardubicích, Litoměřicím momentálně pomáhá ziskem 21 kanadských bodů za 6 branek a 15 asistencí. Následuje osmibodová propast, kde najdeme jednatřicetiletého Martina Kadlece, ten potvrzuje své zkušenosti a momentálně se chlubí bilanci 5+8. Dalším typickým talentem Litoměřic je extraligovými Pardubicemi a Spartou protřelý Matěj Beran (4+7). Český hokej myslí i na mezinárodní prvek, který reprezentuje finský šestadvacetiletý útočník Markus Korkiakoski (5+6). Abychom však Litoměřicím nekřivdili, tak na pátém místě produktivity útočníků se umístil i extřebíčský a teprve dvacetiletý Vojtěch Střondala (2+7).

Pojďmě do defenzívy. Tu momentálně drží schopnosti čtyřiadvacetiletého Patrika Marcela, 11 plusových bodů a k tomu podpora ofenzívy v podobě 6 kanadských bodů. Do brankoviště letos Litoměřice postavili hned čtveřici brankářů, při čemž ani jeden nemá jisté postavení jedničky. Kvůli zranění Tomáše Krále a Jana Škorpíka, tak nejspíš můžeme očekávat start jednoho z dvojice Štěpán LukešAdam Berana.

Tento mladý tým plný talentovaných borců byl projektován i s ohledem pro Mistrovství světě U20, které se na přelomu roku uskuteční právě v České republice. Je tedy nanejvýš jasné, že Valachy nečeká nic snadného, tím spíš když jsou Litoměřice v herní pohodě.

Vsetín potřebuje zabrat, vyzraje na svazovou duklu?

Po vsetínském úspěchu proti chomutovským Pirátům se zdálo, že Valaši opět nalezli herní pohodu. Jenže v utkání na ledě Poruby se Valachům opět vymstila bídná efektivita v zakončení, stejně tak i úspěšnost ve využívání přesilových her. Vsetínský tým však vůbec nezačal špatně, z úvodního náporu vytěžil vedoucí branku Vlastimil Dostálek a zelenožlutí pokračovali v aktivní hře až do 10. minuty. Ovšem nedisciplinovanost ve vlastní přesilové hře dostala Porubu na koně, ta při přesilovce 5 na 3 srovnala a do první sirény skóre otočila. Ať se Vsetín snažil sebevíc, do herní pohody ze startu utkání už se po zbytek základní hrací doby nedostal a Ostravanům podlehl 1:3. Valaši se momentálně nacházejí na 9. místě tabulky se ziskem 22 bodů, od konkurenta ze severu Čech jej dělí 9 bodů.

“Prvních deset minut si myslím, že jsme byli lepším mužstvem. Dali jsme první gól, jenže pak přišlo naše hluché období a Porubští dokázali ještě v první třetině otočit. Od té doby se zápas převrátil. Asi jsme urazili hokejového boha. V utkání jsme se ještě dostali do dobrých šancí, které jsme v náš neprospěch nevyužili. Poruba si zaslouženě připsala tři body do tabulky.“ Se slovy Luboše Jenáčka nejde nesouhlasit. Vsetín v Porubě opět žehral na tragickou koncovku a neproměňoval přesilové hry. Pokud chtějí zelenožlutí upevnit pozici v elitní osmičce, budou muset na těchto aspektech výrazně zapracovat.

Aktuálně nejproduktivnějšími hráči Vsetína jsou Antonín Pechanec (3+8) a také obránce Ondřej Slováček (0+11). Bod na zápas má dle matematických výpočtů Radim Kucharczyk, jenž je s počtem 7 branek nejlepším střelcem Valachů. Snaží se také kapitán Vít Jonák (6+3). Formu ze zápasu s Chomutovem si do alespoň prvních deseti minut přenesl i Vlastimil Dostálek, jenž během dvou posledních zápasů zaznamenal hned čtyři trefy. Vsetín pak v brankovišti točí dva muže s vyrovnanými statistikami David Gába i Ondřej Bláha mají úspěšnost zákroků pod 90%, průměrně inkasují 2,45 branky na zápas. Vsetínský problém z posledních zracených zápasů však vždy ktvěl v bídné koncovce. Valaši nemají problém soupeře i výrazně přestřílet, ale namísto oslav ze vstřelených branek, vylepšují statistiky soupeřovým brankářům. Trenéři Dopita s Jenáčkem věří, že už proti Litoměřicím přijde potřebný impuls k nastartování vítězné série, která by Vsetín katapultovala do míst v tabulce, kde jej všichni před startem sezony očekávali. Valaši proti kalíšníkům přestaví novou posilu, do obrany se hlásí dvaatřicetiletý Tomáš Kudělka, rozhovor s čerstvou posilou můžete číst zde.

Utkání mezi Vsetínem a Litoměřicemi startuje v sobotu od 17:30 na Lapači. Vsetínská redakce vám v případě nepřítomnosti na stadionu nabídne podrobnou onlajn reportáž, případně můžete utkání sledovat i v rámci přímého přenosu na portálu hokejkatv.cz. Ovšem tím nejlepším způsobem, jak Vsetínu vyjádřit podporu, bude přítomnost fanoušků přímo na zimním stadionu.

Sestavy v minulém kole:

Litoměřice: A. Beran – Marcel, Klejna, Strejček, Dajčar, Mlčák, Kukla – Voženílek, Jícha, M. Kadlec – M. Beran, Střondala, Jánský – Korkiakoski, Přikryl, Kangas – Kropáček, Vitouch, Štohanzl.

Vsetín: Bláha – Slováček, Hryciow, Dudáš, Holomek, J. Drtina, Jeřábek, Ondračka – Jonák, Pechanec, Dostálek – D. Tůma, Rehuš, Procházka – Hořanský, Kucharczyk, L. Volf – Karafiát, Šilhavý, Vítek.