A je to tady! Valaši otevřou sezónu na ledě Poruby

David Žůrek • 21.09.2012

Již tuto sobotu nastoupí celek VHK Vsetín ke svému prvnímu utkání sezóny. Valaši vyzvou soupeře z Poruby na jeho ledě. Z nedávného vzájemného utkání v rámci letní přípravy vyšli vítězně Vsetínští, ale v sobotu se začíná od píky. Zelenožlutí vkročí do soutěže v 17 hodin a pokud do Ostravy neplánujete výlet, můžete sobotní duel sledovat v rámci online přenosu.

Během letní přípravy odehráli Valaši celkem devět utkání, v nichž dosáhli celkem pěkného skóre čtyř vyhraných a čtyř prohraných zápasů a jedné remízy. Přemožiteli Vsetínských se staly pouze Přerov (2x), Valašské Meziříčí a polská Toruň. Vaněk a spol. celkem v přípravě vstřelili i inkasovali 35 branek, což svědčí o vyrovnanosti mužstva. Tak jako loni, i letos hráči VHK absolvovali kromě přípravných zápasů i suchou přípravu, a tudíž se dá předpokládat, že by mančaft mohl předvádět minimálně podobný hokej jako v loňské sezóně.

Porubě se v přípravných utkáních dvakrát nevedlo

Porubští v přípravě odehráli ještě o dva zápasy navíc. Nicméně jejich bilance je přeci jen o něco horší. Celkem se jim podařilo vyhrát pouze ve třech utkáních a to s Opavou a dvakrát s Frýdkem-Místkem. Jinak osmkrát prohráli, z toho jednou na samostatné nájezdy s Novým Jičínem. Porubští hokejisté celkem soupeřům nastříleli 30 branek, z toho jednu vyzyvatelům z Valašska, a inkasovali čtyřicetkrát. Ačkoliv přípravné zápasy slouží hlavně k sehrání týmů před nastávající sezónou, mohou i přesto být alespoň přibližným ukazatelem, v jaké pohodě mužstva jsou a jaký bude pravděpodobně jejich vstup do sezóny. Jak Poruba, tak i Vsetín v posledním přípravném zápase prohráli a budou se to snažit napravit. Poruba má ke všemu výhodu domácího prostředí, ale s přihlédnutím k výkonům z přípravy je pravděpodobné, že papírovými favority budou spíše Valaši.

V loňské sezóně soupeři zkřížili hokejky ve čtyřech soubojích. Všechna vzájemná utkání byla velmi vyrovnaná, o čemž svědčilo i skóre, kdy vítěz vždy ukončil zápas s jednobrankovým náskokem. Z těchto čtyř utkání ale celkově vyšli lépe Valaši. Celkem ukořistili 10 bodů za 3 výhry (1:2, 2:1, 3:4) a jednu prohru na samostatné nájezdy (2:3sn). Na konci sezóny rozdíl v tabulce mezi oběma mužstvy činil 46 bodů a 6 míst. Poruba skončila sezónu až na 11. místě, zatímco Vsetín vydobyl 5. místo a putoval do play-off.

Do utkání by měly zasáhnout posily z obou táborů

Mezisezónní období přineslo i změny v obou mužstvech. Začneme domácí Porubou. Jednou z největších změn je příchod nové trenérské dvojice. Novými kmenovými náčelníky se stali Aleš Tománek a Martin Smeták. Mužstvo opustil Lukáš Vnenk, jenž se rozhodl zahnízdit v nedaleké Karviné. Obranné valy Porubských posílil Lukáš Zientek, který dorazil z nedalekého Havířova. Do útoku se vrátil matador Jiří Hašek a zároveň s ním přišly i nové posily Michal Holuša, Martin Buček a Jan Matějka. Zbytek kádru zůstal nezměněný.

Vsetínské bojové řady opustili Jiří Heš, Zbyněk Spitzer a Daniel Dědek. Tito hráči se rozhodli z různých důvodů ukončit hokejovou kariéru. Dále mužstvo opustil Antotnín Sprušil, jenž se vrátil z hostování zpět do Přerova, a David Hoďa, který se rozhodl vyzkoušet 1. ligu ve slovenském Bardejově. Mezi nově příchozími hráči jsou jména jako Marek Dubec, Jan Podešva či Juraj Tichý. S nimi ještě tým posílí René Kajaba (návrat z hostování v Třinci), Adam Mikšovský, Mário Brezáni, Lukáš Vrba a Tomáš Vodák.

Předpokládané sestavy:

Větší počet otazníků momentálně visí nad sestavou Vsetína. V táboře Valachů laboruje se zraněním obránce Jiří Farda a také útočníci Petr a Ondřej Hruška. Nejistota zahaluje start Marka Dubce, u kterého se čeká na transfer ze Slovenska, a Tomáše Mečiara, jenž řeší problém s registračkou.

Poruba: Gleich – Wolf, Zientek, Šindelář, Hruzík, Slavík, Axman, Spusta, Mládenka – Buček, Vidlák, Vaněk, Holuša, Pavlačka, Sedlář, Seidler, Šimkovič, Galajda, Chomič, Zuber, Matějka.

Vsetín: Hromada (Plšek) - Vrba, Žabčík, Vodák, Tichý, Mečiar, Tesařík, Zúbek, Vaněk, Vítek, Dubec, Korčák, Brezáni, Mikšovský, Kubo, Podešva, Kajaba, Holík.