Je vyrovnáno! V bitvě Na Lapači slavili úspěch Valaši

Radek Bařina, Kristýna Guricová • 12.03.2010

Důležitou výhru si na své konto připsali hokejisté VHK Vsetín. V napínavé bitvě druhého čtvrtfinále play-off zvítězili těsně 2:1, když všechny branky v utkání padly ve druhé třetině. Domácí šli do vedení zásluhou Fardy, a byť se hostujícímu Faldýnkovi podařilo ve 37. minutě vyrovnat, poslední slovo prostřední dvacetiminutovky patřilo matadoru Štraubovi. V zápase plném vyloučení a skvělých brankářských zákroků se tak nakonec radovali Valaši.

- ČF2 pá 12.3.17:30
HC ZUBR Přerov
2:1(0:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Farda (Tesařík J.), 38. Štraub (Finsterle) - 37. Faltýnek (Ditrich, Sprušil). Vyloučení: 11:14. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2326. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Farda, Tesařík J., Matula, Vodák, Kapr, Zavrtálek - Knebl, Štraub, Finsterle, Klabačka, Hrňa, Vaněk, Mokrejš (21. Tesařík D.), Ondráček, Korčák.
HC ZUBR Přerov: Tihlář - Pala, Faltýnek, Vlček, Pavlas, Osina, Halouska, Ferenc, Novák, Kolář, Sprušil, Ditrich, Coufal, Sedlák, Kotásek, Martinák, Kohút, Goiš, Holík, Venkrbec, Málek.

Úvod druhého čtvrtfinálového utkání si hosté značně zkomplikovali tím, že se v první desetiminutovce nechali hned třikrát vyloučit. V přesilovce č. 1 se ještě na ledě nic podstatného neudálo, v té druhé se ale do slibné akce dostali Vaněk s Klabačkou, avšak domácímu útočníkovi v rozhodujícím okamžiku utekl kotouč. Třetí přesilovka zase stihla skončit dřív, než pořádně začala, jelikož za katr usedl také jeden z domácích a bez pár vteřin se celé dvě minuty hrálo ve čtyřech na obou stranách. V tomto složení sil začali také Zubři pomalu vystrkovat růžky.

V 8. minutě vyrobili domácí za brankou při rozehrávce chybu, ke kotouči se dostali hosté a Plška tak donutili k zákroku u tyče. O pár vteřin později to na vsetínského brankáře zkusil ještě Osina, který vypálil tvrdou ránu od modré, také jeho střelu ale Plšek s přehledem kryl. V obrovské příležitosti se ocitl také Sprušil, jenž se nikým nebráněn vyřítil do útočného pásma a donutil Plška k efektnímu zákroku betonem. Do konce první třetiny hráli nedisciplinovaní hosté ještě dvakrát v oslabení a vybídli tak domácí k dalším šikovným akcím, z nichž gólem zaváněla například střela Finsterleho z mezikruží, kterou Tihlář neudržel a puk proletěl jen pár centimetrů kolem tyče.

Druhá třetina začala jak jinak než vyloučením na straně hostí. Vyloženou šanci v této přesilovce spálil domácí Ondráček, který se ocitl sám před brankářem - svou ránou hledal skulinku mezi Tihlářovými betony, avšak puk skončil přesně na nich. V čase 27:02 už ale mohla domácí radost vypuknout naplno. Nejprve byl vyloučen další z hostí, tentokrát Vlček za podražení a domácí obléhali hostující svatyni tak dlouho, než se jen pár vteřin před vypršením trestu napřáhl od modré Jan Tesařík a jeho střelu ze vzduchu usměrnil za Tihlářova záda Farda (1:0).

O chvíli později ujížděl na opačné straně podél mantinelu osamocený Holík, Plškovi se ale tato situace vůbec nelíbila a vystartoval tak proti přerovskému útočníkovi, kterého daleko mimo brankoviště o puk připravil. Ve 35. minutě byl vyloučen Knebl. Hosté uzamkli Vsetínské v obranném pásmu, Faltýnek dostal rychlou přihrávku na pravý kruh, vyslal dělovku na odkrytou domácí klec a Plšek se mohl za pukem již jen smutně podívat – 1:1. Zubrům ale radost z vyrovnání nevydržela dlouho, přesně pouhých 76 vteřin. Finsterleho střelu zblízka vyrazil Tihlář před sebe, ke své smůle však pouze na připraveného Štrauba, jenž kotouč i se štěstím natlačil do sítě – 2:1.

Stejně jako třetiny předcházející, začala i ta poslední vyloučením, tentokrát však po jednom hráči na obou stranách. Kromě Pavlasovy rány zblízka ale hra 4 na 4 nic zajímavého nepřinesla. O pár chvil později si ale přesilovku zahráli hosté a Vsetín v ní pořádně potrápili. Domácí formace už byla na ledě příliš dlouho, a když Coufal tečoval před Plškovou svatyní puk, tuhla domácím krev v žilách – záchrana přišla až po notně dlouhé chvíli, kdy Valaši horko těžko vyhodili puk z vlastní třetiny. Další infarktová situace přišla na začátku 53. minuty, kdy signalizoval hlavní sudí výhodu pro hosty a Přerovu se během ní dokonce podařilo natlačit kotouč do brány, k jejich smůle však krátce po té, co Kusý hru přerušil.

Na opačné straně mohl rozhodnout Finsterle, který se ve vlastním oslabení vyřítil v zádech s jedním z protihráčů proti Tihlářovi, avšak skulinka mezi betony byla pro černý nesmysl příliš úzká. Přesně dvě minuty před koncem základní hrací doby si hosté vzali oddechový čas a o 50 sekund později sprintoval Tihlář na střídačku. Drama v 6 proti 5 vyšperkoval ještě rozhodčí, který vyloučil domácího Jana Tesaříka. I přes velký nápor Přerova se však Vsetínu dařilo odolávat a když si 11 sekund před sirénou na trestnou odešel odpočinout Vlček, faulující unikajícího Vaňka, mohli Vsetínští pomalu začít slavit. První utkání na vlastním ledě tak domácí zvládli a série se tak stěhuje zpátky do Přerova, kde se v neděli odehraje třetí, nikoli poslední, zápas série.

Juraj Jurík (VHK Vsetín): "Jsme rádi, že jsme sérii srovnali. Bylo to pěkné, bojovné utkání. Je jen škoda našich neproměněných šancí, zápas se mohl zlomit daleko dřív. Stálo nás to nervy, ale pro fanouška to bylo dobré. Takhle se hrají zápasy play off. Nám vyhovovalo, když se hrálo 4 na 4, soupeřovým bekům docházela šťáva. Jeli jsme 4x sami na branku a to se nám nestalo za celou sezónu, musíme to proměňovat. Ve třetí třetině jsme se soustředili hlavně na defenzívu, každá chyba rozhoduje. Upozorňovali jsme hráče, že nesmí být vylučovaní. Trošku se nám to zvrtlo a třetí část jsme odehráli skoro celou v oslabení. Zvládli jsme to a série je 1:1, odpovědnost je na straně Přerova. Zregenerujeme a v neděli hrr na ně."