Vsetín neudržel dvoubrankové vedení a prohrál. Sezóna pro něj skončila

Václav Trávníček, Kristýna Guricová • 16.03.2010

Hokejistům Vsetína skončila sezóna. V okleštěné sestavě nedokázali porazit Přerov, když soupeři z Hané podlehli na domácím ledě 2:5 a celkově 1:3 na zápasy. Valaši měli našlápnuto k vítězství a srovnání série, ale prohospodařili dvoubrankový náskok a během druhé a třetí části nedokázali na změnu stavu reagovat. Oba týmy v úterý nastoupily bez některých opor. Vsetínští se museli obejít bez zraněných Ševčíka, Sakrajdy, Korčáka a Štrauba a zlínských hráčů Mokrejše a Ondráčka.

- ČF4 út 16.3.17:30
HC ZUBR Přerov
2:5(2:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Knebl, 6. Hrňa (Finsterle, Kapr) - 16. Vlček, 26. Pala (Dittrich), 33. Sedlák (Dittrich), 50. Dittrich, 59. Pala (Kolář, Faltýnek). Rozhodčí: Dědek - Held, Trunečka. Vyloučení: 9:8, navíc 10 minut Faltýnek (PRE). Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2113. Střely na branku: 31:29. Průběh utkání: 2:0, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - J. Tesařík, Matula, Zavrtálek, Farda, Kapr, Vodák - Knebl, Sýs, D. Tesařík - Hrňa, Vaňek, Finsterle - Kozák, Klabačka, Mikeš.
HC ZUBR Přerov: Tihlář - Pala, Faltýnek, Vlček (21. Novák), Pavlas, Osina, Halouska - Kolář, Sedlák Dittrich, Coufal, Hanák, Martinák, Menšík, Venkrbec, Goiš, Kohút, Sprušil

Někteří diváci ještě nestihli zaujmout svá místa na stadionu, když se ve čtvrtém čtvrtfinálovém utkání dostali Vsetínští do vedení. Na časomíře svítil čas 2:41, když se po velké chybě hostujícího celku ujal kotouče Marek Knebl, osamocen projel dvěma třetinami a zavěsil ho mezi Tihlářovy betony. Hned v další minutě si odešel za katr odpočinout Menšík za faul loktem a Valaši, i přes to, že museli počkat až do samého závěru početní převahy, nezaváhali. Finsterle namazal zpoza branky touš Eriku Hrňovi, který z hranice brankoviště, ránou pod břevno, zvýšil na 2:0 a rozpoutal tak Na Lapači bujaré veselí.

V 6. minutě nařídil hlavní sudí první trest také pro domácí celek a hosté z Přerova tak dostali šanci něco s nepříznivým stavem udělat. V obrovské šanci se ocitli Menšík s Ditrichem, když nejprve Menšík vypálil dělovku od modré, kterou Plšek přes klubko těl před sebou příliš neviděl. Kotouč instinktivně vyrazil, ten si však našel cestu k volnému Ditrichovi, před kterým zela polo-odkrytá klec - po jeho střele po zemi se ale Plšek stihl natáhnout svou vyrážečkou. To však bylo asi vše, co Přerovští v této přesilovce předvedli, nebo spíš vše, co jim Valaši dovolili – domácí totiž toto oslabení zvládli přímo ukázkově.

Velmi důležitým mezníkem zápasu byla také minuta 13., ve které si domácí kapitán Zavrtálek vykoledoval 2+2 minuty a na trestnou lavici se za ním asi o minutu později vypravil ještě jeden z domácích borců. Zubři si tak zahráli celé dvě minuty v 5 proti 3. Vsetínu se dlouho dařilo odolávat, co nezastavily hokejky obránců, držel pod kontrolou Plšek, a když se Zavrtálek vracel z trestné lavice, už se zdálo, že se Valaši ubrání. Z omylu ale diváky vyvedl Tomáš Vlček, který v dobíhající přesilovce 5 na 4, napřáhl z vrcholku kruhu a rozvlnil síťku Plškovy svatyně. Rázem to tak bylo jenom o gól, a i když šli v závěru třetiny Vsetínští do čtyř ještě jednou, nedovolili již svému sokovi z Přerova na svou klec byť jen pohlédnout.

Úvod druhé části už z pohledu vsetínského fanouška nebyl tak radostný. Nejprve se do šance dostal Coufal, který jen tak tak, že svou dělovkou našel u tyče právě Plškův zasahující beton. Po té si mohli domácí zahrát přesilovku, ta se jim však opravdu nepovedla a celou tuto neúspěšnou valašskou pasáž završil v čase 25:18 Pala. Zubři vyšachovali vsetínskou obranu a černý nesmysl, po Palově střele z mezikruží, doplachtil pod víko Plškovy svatyně. Najednou tak bylo srovnáno a začínalo se od znova.

Na sklonku 27. minuty zaúřadoval Dědek a Přerovští si tak mohli zahrát přesilovku. Několika akcemi se hosté sice prezentovali, avšak všechny zlikvidoval domácí Plšek. Co se Přerovu nepovedlo v přesilovce, ale přišlo jenom okamžik po ní – Sedlák dostal přihrávku před branku, udělal domácímu brankáři kličku a ladně zavěsil pod břevno. Přerov se tak rázem dostal do vedení a radost mohla propuknout zase na druhé straně.

Domácí třetí branka hostů složila na kolena. Najednou se přestalo dařit, přihrávky nesměřovaly kam měly a Vsetínským viditelně pokleslo sebevědomí. Valachům nepomohlo ani to, že si do konce druhé dvacetiminutovky zahráli jednu klasickou přesilovku a hned po ní mohli zkusit srovnat při dvojnásobném oslabení Zubrů. Nemohoucnost domácích jen dokázal fakt, že v situaci 5 na 3, ujel všem Vsetínským, jeden z hostů a sám docestoval až před Plška, který musel celou situaci zachraňovat sám.

V úvodu závěrečné části udělali domácí hráči chybu při střídání a za hru v šesti byl udělen další dvouminutový trest. V největší příležitosti této přesilovky se ocitl Sedlák, jenž se snažil střelou od modré najít skulinku mezi Plškovými betony, ten však stihl černou gumu zaklapnout mezi nimi. Ještě v tom samém oslabení se podařilo uniknout v brejku Sýsovi, dřív než však stihl vystřelit na Tihláře byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. V tomto, možná rozhodujícím momentu utkání, se na středový kruh postavil Erik Hrňa. Ve svém nájezdu však, bohužel pro Vsetín, trefil pouze hruď přerovského gólmana.

Ani ve třetí třetině se Vsetínu nedařilo najít ztracené sebevědomí, o to jistěji si na ledě počínali hosté z Přerova a vše vygradovalo ve 49. minutě, kdy hlavní sudí ignoroval faul na domácího obránce, Ditrich unikl po pravém křídle, přesnou trefou zavěsil pod víko a přihnal nad vsetínský zimní stadion pořádná mračna (2:4). A mohlo být s domácími ještě hůř, když o minutu později Zubři už už zvedali ruce nad hlavu, jejich radost jim ale překazil Dědek, který pro postavení útočícího hráče v brankovišti další změnu skóre nepřipustil.

Pokud domácí pomýšleli na závěrečný tlak, z omylu je nejprve vyvedl hlavní sudí, který vyloučil v 57. minutě Knebla za napadení a po té ještě hostující Sedlák, který po krásné kombinaci na jeden dotek, při které Přerovští rozebrali vsetínskou obranu, zakončoval do prázdné brány. Tečka za úterním utkáním tak byla udělána. Zubři se po 60 minutách hry radovali z postupu do semifinále a Vsetínu, který ztratil druhé po sobě skvěle rozehrané utkání, tak sezóna 2009/2010 definitivně skončila.

Juraj Jurík (VHK Vsetín): “Dnes jsme měli dobrý vstup do zápasu, soupeř nám hned v úvodu nabídl chybu, kterou Mára Knebl potrestal a šli jsme do vedení. Škoda jen toho vyloučení v závěru první části, kdy jsme přestáli oslabení ve 3 proti 5, ale v doznívajícím oslabení jsme pak dostali na 2:1. I tak jsme ale první třetinu odehráli dobře. V té druhé jsme vyrobili pár malých chybek, které soupeř potrestal, a když se zápas lámal, tak bylo cítit, že Přerov má zkušenější hráče. My jsme branky, co jsme měli dát nedali, soupeř ano a to dnes asi rozhodlo.“

Lubomír Oslizlo (HC Zubr Přerov): “Dneska jsme hráče upozorňovali, že i když Vsetínu chybí některé z opor jako Štraub či Ondráček, tak nemají nic podcenit, protože ve stejném složení dokázali Vsetínští vyhrát v Opavě i v Hodoníně. Kluci si ale nedali moc říct, dostali jsme jeden gól, druhý gól, výkon byl v první třetině vlažný a všude jsme byli pozdě. Následně jsme trochu zlepšili hru a vyhráli druhou i třetí část 2:0. Zvítězili jsme, ale nebylo to nic jednoduchého.“