První vítězství v přípravě: Valaši porazili Přerov

Radek Bařina • 12.08.2008

V s e t í n - Ve svém druhém přípravném utkání změřili hokejisté VHK síly s celkem Přerova. Diváci Na Lapači měli možnost sledovat rušné a zajímavé utkání, plné šancí na obou stranách. Z prvního letošního vítězství se radovali domácí hokejisté, když o svém úspěchu rozhodli dvěma brankami v závěrečné třetině. Mimo zlepšené produktivity mohou za svou výhru vděčit především brankáři Lukáši Plškovi, který pochytal celou řadu hostujících příležitostí a právem tak po zápase sklidil aplaus sympaticky zaplněných tribun.

Přípravné zápasy - přát. út 12.8.18:00
HC ZUBR Přerov
4:2(1:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. Gergela (Gajdošík, Šimek), 26. Mikeš (Gazdík), 50. Kořistka (Mikeš), 53. Štraub - trestné střílení - 5. Dostál (Rak, Šimo), 40. Kočara (Sprušil). Vyloučení: 8:8. Využití: 2:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Zavrtálek, Fabián, Pšeja, Šimek, Farda, Kapr - Tesařík, Štraub, Ašer - Gajdošík, Gergela, Vaněk - Gazdík, Staša, Mikeš - Nesrsta, Kořistka
HC ZUBR Přerov: Krejčí - Pala, Hruška, Faldýnek, Novák, Vlček, Bauer, Prynka, Ryšánek, Kočara, Ditrich, Sprušil, Šimo, Dostál, Rak, Menšík, Mališka, Martinák, Kupec, Hanák, Rusák
Do domácího utkání, proti Zubru Přerov, vstoupili vsetínští hokejisté s chutí a poprvé také s Josefem Štraubem v sestavě. Hned v úvodu několika útočnými akcemi zahrozili hostující obraně, ve 3. minutě však málem zahřmělo na druhé straně. Valaši ztratili puk ve vlastním obranném pásmu, a i když se Tesařík snažil situaci vyřešit faulem, až pohotový zákrok Plška uchránil domácí od inkasované branky. Následné oslabení sice Valaši celkem v pohodě přežili, současně s jeho koncem se však do vsetínského obranného pásma vřítil Dostál a jeho pas před bránu si jeden z domácích obránců srazil bruslí do vlastní sítě (0:1).

Následně si Vsetín vyzkoušel i přesilovku, mimo pokusů Pšeji a Mikeše ovšem Krejčího v bráně hostů neohrozil. O poznání lépe se Valachům vedlo v přesilovce číslo dvě. Konkrétně v čase 9:01 se po šikovné příhře Gajdošíka zjevil sám před gólmanem Gergela a přesnou přízemní ranou potvrdil pověst kanonýra (1:1). V 11. minutě se v dobré pozici ocitl sám Gajdošík, po své háčkované však již neměl dostatek času k lepšímu zakončení. Ani hosté ale rozhodně nelenili a šikovné teči Martináka těsně před Plškem, chybělo v minutě 15., jen několik centimetrů.

I v dalších minutách mohli diváci sledovat vyrovnané utkání, v němž se oba týmy snažily o steč jedné či druhé branky. Nejblíže gólu byl v 19. minutě Zavrtálek, jehož šikovnou příhru nalezl před bránou Štraub, pokus z bezprostřední blízkosti ale rychle se přemístivší Krejčí lapil. V samém závěru třetiny měl ještě Vsetín početní výhodu, v ní se však mohli radovat Zubři. Domácí obraně totiž upláchl Hanák, jeho nájezd však skvělým zákrokem vychytal Plšek. Do šaten tak oba týmy odcházely za nerozhodného stavu 1:1.

Druhá část hry začala pro změnu přesilovkou Přerova, první vážnější šance se však diváci dočkali až v minutě 25. To hostující gólman špatně odhadl situaci a svým chybným vyjetím umožnil domácím dobývat téměř odkrytou bránu, Valaši ovšem puk přes obětavého hostujícího beka do sítě nedotlačili. Co se nepovedlo v minutě 25., povedlo se hned o minutu později. V polovině přesilové hry se ve středním pásmu dostal ke kotouči Mikeš, kolem střídačky se alá Dopita protáhl až před Krejčího jemuž se šikovně vyhnul a neomylně zasunul puk k tyčce (2:1). Tato krásná akce jako by definitivně povolila stavidla útočného a pohledného hokeje. Zubři se v honbě za vyrovnáním pustili do ofenzívy, a jelikož ani domácí nechtěli jen bránit, přinesly následné minuty atraktivní podívanou a to i přesto, že ledová plocha připomínala od druhé třetině spíše brouzdaliště než kluziště. Větší šance si v těchto okamžicích přeci jen vytvářeli hosté, jenomže Dostál i Sprušil si z bezprostřední blízkosti vylámali zuby na výborném Plškovi a pokus Ditricha zase skončil nad domácí svatyní.

34. minuta přinesla hostům luxusní šanci na vyrovnání, 1:54 si totiž mohli zahrát v pěti proti třem. Veškeré jejich pokusy však znovu končily na bezchybném Plškovi, a když už přeci jen dostali puk do sítě, rozhodčí gól neuznal pro kopnutí bruslí. V poslední minutě druhé třetiny se ovšem hosté přeci jen dočkali. Znovu to bylo v okamžiku, kdy vyloučený vsetínský hráč skočil na led. Sprušil poslal z rohu prudký pas před domácí klec, kde touš nasměroval do sítě špatně hlídaný Kočara (2:2). I po druhé třetině tak svítilo na ukazateli nerozhodné skóre.

V úvodu posledního dějství si i domácí mohli zahrát více než minutu v pěti proti třem, ani oni ale tuto příležitost nevyužili. Ve 46. minutě se šikovnou nabídkou na teč prezentoval Štraub, Ašer ji ovšem zužitkovat nedokázal. O dvě minuty později si nejaktivnější hostující hráč Sprušil již po několikáté nepřišel v dobré pozici na Plška. Přeci jen to tak byli domácí, kdo se ujal vedení. Nejprve se ještě v dobré pozici neprosadil zadovkou Staša, v čase 50:00 se však už radovali. Přerovští udělali hrubici v rozehrávce, puk jim uzmul velmi dobře hrající Mikeš, přistrčil ho na kruhy Kořistkovi a ten střelou pod břevno prostřelil, i s troškou štěstí, gólmana hostů po třetí (3:2). Domácí gól povzbudil, ještě více se zakousli do svého přerovského hosta a brzy jim to přineslo další branku. Skákavou přihrávku před odkrytou bránu sice Tesařík netrefil, protože však hostující gólman hodil po puku hůl, bylo nařízeno trestné střílení. Na něj nastoupil Štraub a mazáckým zakončením mezi betony nedal Krejčímu šanci (4:2).

Asi poslední větší příležitost na zdramatizování zápasu se naskytla hostům v 55. minutě, kdy měli opět dlouhou početní výhodu pěti proti třem. Šance si sice vytvořili, jelikož však Plšek tutovky Raka i Kočara bravurně kryl a závěrečné minuty už si domácí pohlídali, připsali si hokejisté VHK, v pohledném a dramatickém utkání, první letošní vítězství.

Příležitost k odvetě budou mít hokejisté Přerova hned tento čtvrtek, kdy přivítají Vsetín na domácí půdě. Na Lapači se hráči VHK znovu představí ve středu 20.8, kdy přivítají Šternberk.