Dvoubrankový náskok znovu nestačil, Valaši darovali dva body Uničovu

Radek Bařina • 03.10.2009

Podruhé za sebou ztratili hokejisté VHK Vsetín utkání, ve kterém vedli o dvě branky. Po vedoucí Orlové je tentokrát o vítězství obral Uničov a to i přesto, že ještě v 51. minutě prohrával Na Lapači 0:2. Postupně se zhoršující výkon Valachů ovšem poté umožnil hostujícím hráčům nejen vyrovnat, ale v samostatných nájezdech dokonce vydolovat druhý, bonusový, bod.

- 6.kolo so 3.10.17:30
HC Uničov
2:3sn(0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Knebl (Šimek, Mikeš), 47. Zavrtálek - 52. Drábek (Diviš), 57. Sršeň (Diviš, Malý), rozh. nájezd Malý. Vyloučení: 7:12, navíc 10 min Drábek (Uničov) za nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 44:32 Diváci: 1113. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Bořuta, Matula, Tomis, Šimek, Zavrtálek, Haschka - Tesařík, Štraub, Mokrejš - Ševčík, Sakrajda, Ondráček - Knebl, Mikeš, Matějka.
HC Uničov: Peksa - Pavlas, Malota, Čížek, Komínek, Handl, Stříteský, Satora, Diviš, Sršeň, Malý, Růžička, Heča, Drábek, Jurák, Přikryl, Pur, Peška.

Do utkání s předposledním Uničovem vstoupili domácí s chutí a od prvních sekund zatlačili svého soupeře do defenzívy. Již po 13 vteřinách zahrozil tvrdou střelou Štraub, s ní si ale Peksa poradil. Stejně úspěšně si brankář Uničova vedl i při přesilovkových šancích Knebla a Matějky. V minutě 6. zahrozili poprvé hosté. Před Plškem se ocitl osamocený Malý, střelou z otočky ale na domácího gólmana nevyzrál.

Valaši pak nevyužili další přesilovku, více šancí než v ní měli paradoxně ve vlastním oslabení uprostřed třetiny, v největší z nich ale Ondráčkova střela z mezikruží prosvištěla těsně vedle tyče Peksovy brány. Na druhé straně kontroval tečí Malého rány Diviš.

I v dalších minutách byli Valaši mnohem nebezpečnějším celkem, ve svých útočných snahách ale občas zapomínali na zadní vrátka. Toho využil v minutě 14. Diviš, z brejku ale Plška nepřekonal. V minutě 16. hráli hosté druhou přesilovku, opět v ní ale hrozili spíše domácí. Ondráček vystihl rozehrávku uničovského gólmana, střelou z úhlu ale odkrytou bránu netrefil. V samém závěru třetiny ještě předvedl dvě učebnicové přihrávky Štraub. Nejprve vyslal do brejku Tesaříka, který si vylámal zuby na Peksovi, poté uvolnil Mokrejše, kterého ale stihli Uničovští zastavit faulem. Přes výraznou domácí převahu tak po prvním dějství svítilo na ukazateli skóre 0:0.

Druhá část hry začala stejně, jako probíhala ta první, tlakem Valachů. Ve 23. minutě Sakrajda minul z mezikruží, o dvě minuty později se do přečíslení dostal tentýž hráč spolu se Ševčíkem. Znovu to byl Sakrajda, kdo byl v zakončení, jeho pokus o blafák ale schramstnul pohotový brankář hostů. Vykoledoval si však alespoň faul a v přesilovce se již domácí dočkali. Mikeš nejprve se svou střelou z bezprostřední blízkosti neuspěl, v pokračování akce ale poslal puk na Šimka a jeho střelu od modré umně ze vzduchu usměrnil mimo Peksův dosah Knebl (1:0).

I po brance pokračoval tlak Vsetína, závar, který před uničovskou brankou vytvořila první formace, ale brankou neskončil a stejně „úspěšná“ byla i „lajna“ třetí o dvě minuty později. Hosté se poprvé v této třetině připomněli v minutě 31. Přikryl si pohotově najel do mezikruží, dostal přihrávku, Plšek ale, i s notnou dávkou štěstí, lapil.

Po tomto okamžiku se Na Lapači strhla série oboustranných vyloučení. Dlouhou přesilovku čtyři na tři hráli hosté, ještě delší hry v pěti proti třem si užili domácí, branka se ale nekonala. Za Uničov neproměnil největší šancí Jurák, za Vsetín zase, těsně vedle tečující, Mokrejš. V minutě 38. ujeli hosté do přečíslení dva na jednoho, střelu Moloty z bezprostřední blízkosti ale Plšek zázračně vykopl. V zápětí na druhé straně neuspěl v dobré pozici Tesařík, po druhé třetiny tak oba celky odcházely do kabin za nejtěsnějšího vedení Hlobilových svěřenců.

První minuty třetího dějství příliš hokejové krásy nepobraly. Až ve 44. minutě zahrozil Mokrejš, jeho střela hned po buly ale prosvištla těsně vedle. V zápětí přišla domácí přesilovka, v níž se vsetínští hráči několikrát neúspěšně pokoušeli tečovat nahození od modré. Jak správně usměrnit letící puk se proto rozhodl osvětlit Valachům jeden z uničovských beků. Do Zavrtálkova slabého nahození v čase 46:41 totiž bez zjevné příčiny vložil hůl a to tak šikovně, že jej usměrnil za záda nebohého Peksy (2:0).

Postupně se snižující kvalita hry poté ještě více upadla a Vsetínští už se očividně zaměřili především na bránění vydobytého náskoku. To se jim ale zle nevyplatilo. V minutě 51. se totiž za jejich zády zjevil osamocený Drábek, který po kličce s přehledem přehodil ležícího Plška (2:1).

Vsetínští se pokusili o odpověď, v minutě 54. ale neuspěl Ondráček, ani dorážející Ševčík, který zblízka přestřelil uničovskou klec. Poté Vsetín přečkal oslabení, na sklonku 57. minuty ale z ničeho nic udeřilo. Diviš vyhrál buly na Sršňovu hůl a ten bez rozpaků prostřelil pohotovou přízemní střelou Plška (2:2). Vsetín vrhl všechny síly do útoku a i s pomocí přesilovky zatlačil hosty před jejich branku, v největší šanci však Štraub, po precizní Ondráčkově příhře, neprostřelil, z bezprostřední blízkosti, přemisťujícího se Peksu.

Utkání tak dospělo do prodloužení, v němž jedinou akci z rodu hokejových předvedl Drábek. Ten se protáhl kolem zkoprnělé domácí obrany, na Plška ovšem nevyzrál. Na řadu tak přišli samostatné nájezdy. V úvodní trojici nájezdů uspěli za hosty Pavlas a Sršeň, za Vsetín Zavrtálek a Knebl. Rozhodnutí přinesla až série 7. Malý si vychutnal Plška a proměnil, zatímco na druhé straně Knebl přestřelil, dva body tak nakonec putují na sever Moravy.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín):
Utkání jsme nezačali špatně, měli jsme spoustu šancí. Ale trápíme se v koncovce a v mančaftu nemáme nikoho, kdo by to vzal na sebe a nějaký gól dal. V první třetině jsme soupeře přehrávali, ve druhé jsme dali branku, ale to je málo. Kdybychom vedli 3:0, mužstvo by se zklidnilo, ale my pořád hrajeme pod tlakem. My bušíme, bušíme, ale góly nedáváme. Máme spoustu šancí, ale lacině inkasujeme.

Tomáš Sršeň (HC Uničov):
Myslím, že zápas byl pro diváky zajímavý. Vsetínští vlétli do utkání daleko lépe a byli více než polovinu utkání lepší. Dokázali to i tím, že vstřelili dva góly. My jsme se do toho začali dostávat ve třetí třetině a řekl bych, že jsme závěr zvládli kondičně. Srovnali jsme. A penalty? Ty jsou pak o štěstí, které se dnes přiklonilo k nám.