Druhé čtvrtfinále rozhodl gól Jestřábů v oslabení

Filip Bazala, Ondřej Konvičný • 20.02.2012

Druhé čtvrtfinále na Lapači bylo vyrovnané na obou stranách. Valachům se podařilo proměnit tři přesilovky, ale ani to nestačilo. Zlomový okamžik byl gól na 2:2, který v oslabení vsítil kapitán Jestřábů Lukáš Duba. Valaši v závěrečné power-play ještě zkoušeli srovnat, ale naopak inkasovali z hole Stejskala a bylo rozhodnuto. Vsetín ve středu v Prostějově nemá co ztratit a pokusí se sérii ještě zdramatizovat.

2. liga - ČF2 po 20.2.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
3:5(1:0, 1:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 19. Spitzer (Heš), 26. Hruška O. (Vítek), 41. Vaněk (Sprušil, Zúbek) - 22. Žajgla (Ševčík, Mikšovský), 30. Duba (Doseděl), 37. Čuřík (Kolibár), 49. Čuřík (Šebek, Osina), 60. Stejskal (Peštuka). Rozhodčí: J. Jeřábek - Barteček, Moravec. Vyloučení: 5:8 navíc Mikšovský (PRO) 5+DKU. Využití: 3:1 V oslabení: 0:1. Diváci: 1628. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:5.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Farda, Heš, Spitzer, Žabčík, Pelc, Hoďa - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Korčák (21. Kajaba), Hruška O., Vítek - Kozák, Bessonov (21. Hambálek), Hruška P.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář - Kumstát, Doseděl, Finkes, Peštuka, Osina, Kolibár - Stejskal, Duba, Smejkal - Mikšovský, Ševčík, Žajgla - Černý, Čuřík, Šebek - Meidl, Stráněl.

Začátek utkání se nesl ve znamení mnoha nepřesností, když si vsetínští ani prostějovští hokejisté nedokázali přesně přihrát a tak víc než střely byly k vidění ofsajdy a zakázaná uvolnění. O první větší vzrušení se postaral Zbyněk Spitzer, když dostal nabito na modrou čáru, ale trefil jen boční konstrukci brány. O minutu později vytvořili obrovský závar před Sedlářem Petr Hruška s Vladimirem Bessonovem, ale ani jeden z nich nedokázal dopravit touš do sítě. V 6. minutě se Vsetínu naskytla první možnost zahrávat přesilovou hru, za faul kolenem byl potrestán Martin Stejskal. Vsetínu se ale přesilová hra moc nevyvedla. Jedinými šancemi byly Hruškovo tečování Spitzerovy střely od modré nad a následně také střela bekhendem, kterou ale Sedlář vyrazil. Chvíli poté dostali možnost přesilové hry i hosté, když se Farda dopustil sekání. Neuběhla ani minuta přesilovky, a za katr zamířil ještě Spitzer, když zcela nesmyslně sekl jednoho z prostějovských v hostujícím obranném pásmu. Prostějovu se tak naskytla obrovská možnost ke skórování. Tuto však jeho hráči nevyužili, naopak, na jejím konci fauloval Lukáš Duba a vysloužil si tak 2 minuty na extra hořké trestné lavici. V této vsetínské přesilovce stříleli Pelc a Vaněk, ale ani jedna ze střel nezamířila mezi tři tyče.

V následujících minutách trošku polevilo strhující tempo první desetiminutovky, oba týmy dobře bránily svoji modrou čáru, a ani jedno z mužstev se nedostalo do větší příležitosti. V čase 16:40 se Vsetínu naskytla další početní výhoda, Osina zahrál vysokou holí. Ani ne půl minuty nato narazil Duba na mantinel Františka Zúbka, a domácím se tak naskytla výhoda dvou hráčů v poli. Tu sice nesehráli Vsetínští nijak světově, ale na jejím konci trefil Jiří Heš tyč hostující brány. Vsetínští vytvořili před Sedlářem obrovský závar a hosté, sice již ve čtyřech, nedokázali vsetínskému tlaku odolat. K puku se znovu dostal Heš, přihrál Spitzerovi, který z kruhu nedal Sedlářovi šanci jakkoli zasáhnout. Vsetínští se tak mohli radovat, poprvé v play-off nad svým soupeřem z Hané vedli. Do konce třetiny se již nic nestalo a tak odcházeli do šaten po zásluze spokojenější domácí.

Tento gól srazil domácí hokejisty hodně dolů, neboť v následujících minutách převzali veškerou iniciativu Jestřábi a zásobovali vsetínské jedním útokem za druhým. V 32. minutě ujeli dva na jednoho Čuřík s Černým, ten ale po přihrávce svého spoluhráče nezamířil přesně. Poté se do šance dostali i domácí, když si Sprušil nabruslil za bránu a přihrál mezi kruhy Hešovi. Jeho střelu zápěstím ale Sedlář lapil do lapačky. Chvíli poté se však ve 100% šanci ocitl hostující Smejkal, když ho samotného před Hromadou našel Stejskal, Hromadův bleskurychlý přesun však zabránil Smejkalovi ve skórování. Další prostějovská akce už ale znamenala gól. Kolibárovu střelu od modré ještě Hromada vyrazil, puku se však zmocnil Čuřík, obkroužil vsetínskou klec a poslal puk do sítě. Vsetín se bez čekání pustil do protiútoku - Vaňkova rána z kruhu však trefila Sedláře. Poté se domácím naskytla možnost ke srovnání stavu, když šel Mikšovský na trestnou lavici za zdržování. Heš ale pálil bekhendem mimo a další šance Vsetínských zastavila siréna.

Pokud měli Prostějovští skvělý nástup do druhé třetiny, nemohli mít domácí hráči lepší vstup do té třetí. Zúbek přihrál Sprušilovi vyražený puk, ten následně našel na druhé straně brány Daniela Vaňka, který ranou pod horní tyčku srovnal stav zápasu. V následujících minutách byla k vidění opatrná hra z obou stran, ale mírně navrch měli hosté, zejména jejich 3. lajna byla o poznání lepší, než ta vsetínská. Ve 48. minutě byl vyloučen domácí Farda za zdržování a půl minuty nato se vylučovalo znovu, když další dvě minuty dostal Petr Hruška za vysokou hůl a na druhé straně Adam Mikšovský 5 minut + trest do konce utkání za úder hokejkou do hlavy. Prostějovským se tak naskytla možnost přesilové hry 4 proti 3. Toto oslabení nesehráli domácí nejlépe. Jestřábi dokonale rozhodili jejich obranu, Osina nahodil touš na Hromadu a ten kotouč vyrazil na dorážejícího Jakuba Čuříka, kterému se podařilo dostat puk do sítě.

Poté se chvíli hrálo 4 proti 4, a pak následovala vsetínská tříminutová přesilovka 5 proti 4, ve které se ale vsetínští hráči trápili a nevymysleli v podstatě nic. Na jejím konci znovu fauloval hostující Žajgla, a domácím se tak naskytla devítisekundová přesilovka 5 proti 3, kterou ale hosté přežili, a v pohodě se ubránili také následné klasické přesilovce Vsetína. V této fázi utkání se domácím nedařilo vůbec nic, šlo vidět, že opravdu moc chtějí, ale že to prostě nejde. Tento zmar dokonal v 59. minutě Petr Hruška, který mířil z velkého úhlu a netrefil odkrytou Sedlářovu klec. 65 sekund před koncem si Vsetínští vzali oddechový čas, po kterém se ale vhazovalo před Hromadou. Domácí to tak zkusili v šesti až v samotném závěru, ale hosté dokázali vyhodit puk z obraného pásma, ten dojel Martin Stejskal a zpečetil výhru Prostějova gólem na 3:5. Hosté tak vedou sérii 2:0 na zápasy a další utkání navíc hrají na vlastním ledě. Pokud chtějí Vsetínští postoupit, musí vyhrát 3 zápasy v řadě, z toho dva na prostějovském ledě.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Do utkání jsme šli s tím, že chceme vyhrát, abychom se ještě jednou vrátili na Lapač. Bohužel nám zápas nevyšel. Trochu nás v rozmachu přibrzdila branka v oslabení při vlastní přesilovce za stavu 2:1. Prostějov má takovou útočnou kvalitu, že si chyby v obraně nemůžeme dovolit. I když jsem na to upozorňoval, tak se nám Jestřábi ubránit nepodařili a Prostějov trestal. Dnes byli v koncovce lepší než my a také proto vyhráli. Prohráváme 2:0 na zápasy, ale určitě nic nevzdáváme.“

Juraj Jurík (trenér Prostějova): Do utkání jsme vstoupili koncentrovaně a první třetinu jsme až na ten konec zvládli dobře. Domácí se do tlaku dostali až v přesilovce, z které nám dali gól. Na hru v početní výhodě Vsetína jsme hráče upozorňovali, i tak nám ale domácí tým v ní dal tři branky. Myslím si však, že jsme při hře pět na pět byli od druhé třetiny lepším týmem a převzali jsme otěže zápasu. Zdálo se mi, že v závěru jsme na tom byli lépe i po kondiční stránce. Určitě musím pochválit Dalibora Sedláře za jeho dobrý výkon.