Zúbek: Chceme se vrátit zpátky na Lapač. Ale nejdřív musíme vyhrát v Prostějově, upozorňuje Jenáček

Václav Trávníček • 20.02.2012

Dvakrát v zápase vedli a sahali po vítězství. Přesto ani druhé čtvrtfinálové utkání hokejistům Vsetína nevyšlo. Soupeř potrestal jejich zaváhání – a navýšil vedení v sérii 2:0 na zápasy. „Hraje se ale na tři vítězná utkání a my jsme pořád ve hře, stále žijeme,“ burcuje kanonýr František Zúbek. „Prostějov čeká poslední krok, který je nejtěžší. A my rozhodně neskládáme zbraně,“ doplňuje asistent Luboš Jenáček.

Valaši do druhého čtvrtfinále vstoupili dobře. Opratě utkání svírali pevně ve svých rukou a ještě před koncem první třetiny otevřeli zásluhou Zbyňka Spitzera gólový učet zápasu. Hosté sice zkraje druhého dějství odpověděli Žajglou, ale Ondřej Hruška v 26. minutě poslal zelenožluté znovu do vedení. Jenže… pak to přišlo. Nejprve Duba v polovině utkání ve vlastním oslabení dorovnal stav na 2:2 a když puk za Hromadova záda usměrnil na sklonku druhé dvacetiminutovky Čuřík, Jestřábi poprvé v utkání vedli. A pustili domácím pořádně studenou sprchu. „Zpátky do zápasu jsme se dostali na začátku třetí třetiny, kdy jsme vyrovnali na 3:3,“ poznamenal útočník František Zúbek.

Podle toho Valachy mrzela řada nevyužitých šancí, například ta Antonína Sprušila. „Kdyby za nerozhodného stavu proměnil svůj nájezd, Prostějov by už nezareagoval,“ myslel si hráč s číslem 20. Vsetínští sehráli ve třetí části i několik přesilovek, ale i v nich byli jaloví. Pohříchu, neboť všechny své pondělí góly vsítili právě v početních výhodách. „Tohle jsou momenty, ve kterých se utkání láme. Nevím, jestli už byl tak špatný led, nebo jsme tak moc chtěli. Možná tam byla už i fyzická únava. Každopádně nám to odskakovalo, i mně osobně. Nejsem s tím závěrem spokojený. Asi tři puky, které jsem chtěl nahrát Danu Vaňkovi, mi odskočily. Ty nepovedené přesilovky beru trochu i na sebe,“ sypal si popel na hlavu vsetínský snajpr.

Hokejisté LHK udrželi vedení až do závěru, kdy se při vsetínské power-play trefil ještě jednou Jakub Čuřík, jenž pečetil stav na konečných 3:5. Na rozdíl od svých spoluhráčů však Zúbek nepůsobil sklesle. Naopak. „Myslím, že Jestřábi jsou teď v úplně nejsložitější situaci. Musí udělat poslední krok a je ten je vždy nejtěžší. My jim to vůbec neusnadníme,“ burcoval před třetím čtvrtfinálovým duelem, který se odehraje ve středu na ledě Prostějova. „Rozhodně neklesáme na mysli. Hraje se na tři vítězné zápasy a my jsme pořád ve hře, stále žijeme. V pátek se chceme vrátit zpátky na Lapač,“ dodal František Zúbek odhodlaně.

Možná budeme hrát trochu uvolněněji, míní Jenáček

Vedle dílčích momentů byla podle Luboše Jenáčka klíčovým bodem pondělního čtvrtfinále prostějovská branka v oslabení. Jestřábi díky ní vyrovnali na 2:2 a následně šli do vedení, které už do konce utkání nepustili. „Takový moment by se neměl stát. Ve vlastní přesilovce se takhle dostat dolů je prostě velká chyba a hlavně velká škoda,“ řekl vsetínský asistent.

Trenére, co podle vás rozhodlo o pondělní porážce?
Zásadní moment, který utkání lámal ve prospěch soupeře, nastal v 26. minutě. Dostali jsme se do vedení 2:1 a byli na přesilovce. Místo toho, abychom dali třetí gól, se nám povedl pravý opak. Prostějovský Lukáš Duba se přes dva naše hráče dostal do zakončení a vyrovnal. Asi jsme si mysleli, že ten hráč není nebezpečný, že puk někde odevzdá. Ale Lukáš je zkušený. Chtěl hrát hokej, natlačil se tam a nějak to tam Hroudovi (brankář Petr Hromada – pozn.) prostrčil. Stát se to může, protože jde o hokej, ale v play-off by důslednost a pozornost měly být větší. Takový moment by se neměl stát. Ve vlastní přesilovce se takhle dostat dolů je prostě velká chyba a hlavně velká škoda.

V průběhu utkání jste míchali se sestavou. Co vás k tomu vedlo?
Po první třetině musel jít dolů Jirka Korčák. Do zápasu nastoupil na vlastní přání, velmi obětavě. Z prvního utkání v Prostějově si odnesl otřes mozku. Po zátěži v první třetině se mu ale udělalo špatně. Třepal se, točila se mu hlava a měl závratě, takže musel jít samozřejmě dolů. Přišli jsme o centra a rozhodovali se, kým ho nahradíme. Vedle Vladimira Bessonova a Radka Hambálka jsme se rozhodli pro Rendu Kajabu a tím se to celé posunulo. Třetí útok jsme vlastně lepili celou sezónu a pokaždé hrál v jiném složení. Prostějov nás přetlačil na tom, že má momentálně k dispozici tři naprosto vyrovnané lajny. Možná útok Kuby Čuříka s Michalem Černým a Šebkem opticky vypadá nejlépe, nicméně dnes nám daly gól všechny jejich lajny. Mají kádr naprosto pohromadě. My jsme hráli sezónu na střídavé starty a na třetím útoku takovou kvalitu z vlastních zdrojů nemáme.

NAvíc jste dnes některé hráče neměli k dispozici.
Když to vezmu z ideální sestavy, dnes nám chyběli zranění Jirka Korčák, Martin Kubo a Filip Bajtek, tedy tři útočníci, kteří by určitě byli na třech lajnách. Navíc David Vítek nastoupil s velkým sebezapřením, neboť ještě před dvěma dny neudržel v ruce hokejku. Měl zranění, které ho v tom limitovalo. Dal se ale dohromady tak, aby dnes mohl nastoupit. Šel to zkusit a nakonec vydržel celý zápas. Každopádně nemáme tak široký kádr. Ve chvíli, kdy to potřebujeme nejméně, na nás dolehla zranění, která nemáme v zásadě jak nahradit. Ostatně kdyby Prostějovu ze sestavy vypadli Čuřík, Duba a Stejskal, také by asi jejich hra vypadala jinak.

Zřejmě vás mrzí i nevyužité přesilovky ze závěru utkání, viďte?
Jinak se přesilovka hraje v utkání, ve kterém se daří a šlape to a jinak pod tlakem, kdy se prohrává nebo je stav na vážkách. Některý hráč je zkušený, umí se s tlakem vyrovnat a vyhovuje mu. Jiný se pod tlakem hrát teprve učí, což je případ spousty našich kluků. Nebudu tady vykládat, že jsme to hráli dobře. Hráli jsme to špatně a bohužel se s tím potýkáme celou sezónu. Máme v utkání úseky, kdy jsme schopni přesilovku sehrát dobře a jindy se nedokážeme dostat do pásma. Dnes jsme jednu početní výhodu sehráli velmi dobře, Tonda Sprušil to v ní dal Danovi Vaňkovi a ten usměrnil puk do prázdné brány. Pak jsme ale hráli přesilovku pod tlakem, kdy se zápas chýlil ke konci a my potřebovali skórovat. Možná je těžké to fanouškům vysvětlit, každý by si to musel asi sám zkusit. V situaci, kdy je už led špatný, skáče to a soupeř hraje na hranici sebeobětování, nám to nešlo. Nedařilo se nám dát přihrávku, utíkalo nám to a soupeř několikrát vyhodil. Koncentrace a zkušenost dnes u nás nebyla a v tom byl Prostějov lepší.

Co pozitivního si z prvních dvou utkání vezmete do toho třetího, které odehrajete ve středu na ledě Prostějova?
Pro nás byl pozitivní hlavně první zápas. Od toho se musíme odrazit. Po šedesáti minutách jsme drželi nerozhodný stav 1:1 a rozhodla jedna akce v prodloužení. Takže zbraně samozřejmě neskládáme. Z historie hokeje známe spoustu sérií, které se otočily. Jak se říká, poslední krok je nejtěžší. A ten nyní musí udělat Prostějov. Ve středu se budeme snažit podat co nejlepší výkon. Možná budeme hrát trošku uvolněněji. Soupeř se to bude snažit doma ukončit, protože když by se nám podařilo zvítězit, vracíme sérii znovu k nám. Na Lapači bychom chtěli zápas zvládnout lépe než dnes. Ale to přijde až poté, jestliže uhrajeme utkání v Prostějově.