Vsetín potřebuje body z venku, proti bude Karviná

Dominik Tobola • 02.11.2012

Valaši po úspěšném středečním utkání míří k dalšímu utkání, které je čeká na ledě Karviné. Vsetínští se budou snažit o první výhru za tři body na hostujícím kluzišti. V letošní sezóně se jim to ještě nepodařilo. Počet bodů z hostujících stadionů činí 2 a ty jsou ihned z úvodního kola na ledě ostravské Poruby. Dopomoci by jim k tomu mohl i uzdravený útočník Petr Hruška, který již vyléčil své zranění. Úvodní buly na karvinském ledě bude vhozeno úderem 17. hodiny.

Vsetínští chtějí v tabulce výše, k tomu jsou potřeba body z venku

Valaši jedou do Karviné s jediným cílem, urvat konečně plnohodnotné vítězství z hostujícího kluziště za tři body. Jediná výhra z venku se počítala pouze v úvodním kole, ve zmíněném utkání v Porubě vyhrál Vsetín 5:4 po samostatných nájezdech, které tenkrát rozhodl Podešva. K úkolu zvítězit by jim mělo psychicky pomoci vítězství z minulého kola, kdy na domácím ledě porazili Valaši právě ostravskou Porubu (4:3). Vítězství bylo velmi vydřené a to více se počítá, hlavně co se týče psychických sil. "„Dnes jsme se soustředili hlavně na defenzívu a myslím, že jsme to celkem zvládali. Až na dvě zbytečné branky, které jsme dostali ve druhé třetině. Nesmíme tolik prohrávat buly. Poruba má zkušené hráče, už loni hráli dobře a letos mužstvo ještě více posílili. Ono se to zdá, že když se hraje doma s Porubou, tak se musí vyhrát, ale nás to dnes stálo spousty sil. Bylo to ubojované, umlácené, zdaleka jsme neměli tolik šancí, kolik doma míváme," řekl po utkání lodivod valašské flotily Viktor Hlobil.

Zelenožlutým se nedaří venku, což už bylo několikrát nastíněno. Prokletí na hřištích soupeře vyvrcholilo doslova kolapsem v Opavě, kde Valaši po úvodních dvaceti minutách prohrávali 1:5 a bylo prakticky po zápase. Nakonec utkání bylo upraveno do podoby 3:7 z pohledu Vsetína. "Zápas hodnotím dost špatně, protože se nesmí stávat, abychom po první třetině prohrávali 1:5. My venku hrajeme velmi špatně, což se potvrdilo i dnes. Největší problém vidím v obranné hře. Dostat pět gólů během třetiny, to se v mužském hokeji jen tak nevidí. První třetina holt rozhodla o osudu celého utkání," lamentoval v nesnázích po utkání Hlobil.

Co hraje pro Vsetínské, je první vzájemné utkání sezóny, ve kterém tehdy domácí Valaši rozstříleli Karvinou 6:2. Jeden z hrdinů a strůjců byl Jan Podešva, jenž vstřelil dvě branky. Dalším hrdinou byl určitě muž mezi třemi tyčemi Lukáš Plšek. Jeden vroubek však v utkání byl a ten doprovází Vsetínské vesměs celou sezónu, jsou jimi nepovedené první třetiny. Vždyť zelenožlutí dokázali úvodní dvacetiminutovku vyhrát pouze dvakrát. Naposledy to však bylo ve středu proti Porubě, což může být nabuzující a pozitivní právě do zítřejšího utkání.

HC Baník Karviná: Dosavadní deváté místo je oproti loňskému ročníku zklamáním

Severomoravané se vrátili ke starému dobrému názvu "Baník", který však mnoho úspěchů dosud nepřináší. Karviná se krčí na devátém místě, tedy o dvě příčky za Vsetínem, se ziskem šestnácti bodů. Dosavadní umístění však není úplně tak nečekanou záležitostí. V Karviné se v podstatě do poslední chvíle nevědělo, zda se bude tento ročník hrát. Nakonec po peripetiích došlo ke znovuzrození a tým se lepí ještě nyní. Poslední posilou je slovenský útočník Tomáš Segiň, který přišel minulý týden. Opory jako David Moravec a Pavel Kowalczyk dodávají sestavě respekt, takže Valachy zítra rozhodně nečeká nic lehkého.

Co však může být povzbuzujícím podnětem, je prohra z minulého kola, kdy doma Baník nestačil na nevyzpytatelný Frýdek-Místek. Hráči Karviné od úvodních minut nebyli lepším týmem, ač vedli po brance Pavliše 1:0. Zásadní zlom v utkání přišel v polovině utkání, kdy Frýdek dokázal soupeři utéct na rozdíl tří branek. Karvinští se sice snažili zápas zvrátit, ale stačilo to pouze na korekci stavu na 4:5. "První dvě třetiny byly z naší strany katastrofální a nebylo to poprvé, říkáme si to pořád dokola. Ve třetí třetině jsme promíchali sestavu a stáhli jsem to na gól, ale pánbůh to asi viděl a nedopřál nám ani bod. Já si myslím, že dneska jsme si ho ani nezasloužili. Musím jenom pogratulovat Frýdku, že tady vyhrál. Nás to sice mrzí, ale jak říkám, tak ty první dvě třetiny byly katastrofální, nebylo to poprvé a budeme se nad tím muset zamyslet", zlobil se po utkání asistent trenéra Grimm.

Sestava Karviné, jak jsem již zmínil, se dává dohromady za pochodu, ale najdeme v ní nejen velmi známé tváře, ale také velmi produktivní. Příkladem budiž Libor Pavliš (11+8), který odehrál dosud všechna utkání a drží si procento více než jednoho bodu na utkání. Další známou tváří je již zmíněný David Moravec (1+6), jenž sice není tak obávaným střelcem, ale o to více má zkušeností. Kde to Karviné pokulhává, je brankářský post. Jak Smolka, tak Iláš nemají procento úspěšnosti zákroků nad 90 %. To může být určitá výhoda pro Valachy.

Předpokládané sestavy: Do kádru se po zranění vrací Petr Hruška

Vsetínským se do sestavy konečně vrací opora v podobě Petra Hrušky, který vyléčil zlomené žebro. Do utkání naopak nezasáhne Peter Bezuška, který putuje s reprezentační dvacítkou do Norska. Chybět budou dlouhodobě zraněný Jiří Korčák a Jiří Farda. Utkání se také nezúčastní centr Ondřej Hruška, který léčí natažené vazy v rameni. Podaří se Vsetínu s navrátilcem Hruškou přivézt kýžené vítězství z hostujícího ledu?

Vsetín: Plšek (Hromada) – Vrána, Vrba – Vodák, Tichý – Tesařík, Mečiar – Mikšovský, Vaněk, Zúbek – Dubec, Podešva, Kajaba – P. Hruška, Holík, Vítek – Brezáni, Kubo.

Karviná: Iláš (Smolka) – Javín, Sznapka, Kowalczyk, Zajac, Vnenk, Krause, Deutsch – Moravec, Mikšan, Segiň, Contratto, Pavliš, Badžo, Rosůlek, Blatoň,, Holý, Číhal, Mareček, Miczek.